Hunan Awetisjan

Hunan Awetisjan
Հունան Ավետիսյան
ilustracja
starszy sierżant starszy sierżant
Data i miejsce urodzenia

2 maja 1913
Caw, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

16 września 1943
Kraj Krasnodarski

Przebieg służby
Lata służby

1942–1943

Siły zbrojne

Red star.svg Armia Czerwona

Jednostki

89 Dywizja Strzelecka

Stanowiska

pomocnik dowódcy plutonu 1. kompanii 390 Pułku Strzelców

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa †

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina

Hunan Awetisjan (orm. Հունան Ավետիսյան, ros. Унан Мкртычевич Аветисян; ur. 19 kwietnia?/ 2 maja 1913 we wsi Caw w Imperium Rosyjskim (ob. Armenia), zm. 16 września 1943 w Kraju Krasnodarskim) – radziecki wojskowy, starszy sierżant, odznaczony pośmiertnie Złotą Gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego (1944).

Życiorys

Urodził się w ormiańskiej rodzinie chłopskiej. Miał wykształcenie podstawowe, był brygadzistą w sowchozie, od 1942 służył w Armii Czerwonej. Uczestniczył w bitwie o Kaukaz, w tym w ponownym wkroczeniu Armii Czerwonej na Kubań i Półwysep Tamański we wrześniu 1943 jako pomocnik dowódcy plutonu 1. kompanii 390. pułku strzelców 89 Dywizji Strzeleckiej w składzie 18 Armii i Frontu Północno-Kaukaskiego w stopniu starszego sierżanta.

16 września dywizja, w składzie której służył, toczyła walki o wyzwolenie rejonu wierchniebakańskiego w Kraju Krasnodarskim, a 1. kompania 390. pułku strzelców walczyła o zdobycie bunkrów zajmowanych przez niemieckich żołnierzy. Awetisjan podczołgał się do jednego z bunkrów i obrzucił go granatami, po czym pluton rozpoczął natarcie, jednak został zatrzymany przez ogień karabinu maszynowego z innego bunkra. Wówczas Awetisjan kazał żołnierzom plutonu blokować bunkier, a sam wczołgał się do niego, by zniszczyć go granatami. Został jednak odkryty przez Niemców i ciężko raniony w ramię. Mimo że obficie krwawił, rzucił granat, jednak niemiecki żołnierz nadal strzelał z karabinu maszynowego. Wtedy Awetisjan rzucił się na ambrazurę i zasłonił ją swoim ciałem, po czym zginął. Rozentuzjazmowani jego wyczynem żołnierze poderwali się do ataku i wypełnili zadanie bojowe. 16 maja 1944 Awetisjan pośmiertnie otrzymał tytuł Bohatera Związku Radzieckiego i Order Lenina.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Red star.svg
A red star. 1922-1943. Used as a symbol of communism in some occasions. The symbol can also represent socialism. Also seen on Soviet aircraft.
Золотая Звезда Героя Советского Союза.svg
Medal “Gold Star” of a “Hero of the Soviet Union”
Order of Lenin Ribbon Bar.svg
Ribbon bar for the Soviet decoration Order of Lenin. Drawn by Zscout370.
1943inf-pf16r.png
Autor: Васильев Кирилл Сергеевич (Kirill S. Vasilyev), Licencja: CC BY-SA 4.0
Союз Советских Социалистических Республик/Советский Союз/СССР

Вооруженные силы

Рабоче-Крестьянская Красная Армия (РККА)

Знаки различия образца 1943г., погоны полевые.

Род войск, службы:

  • Пехота

Воинское звание: Старший сержант.

Первичный источник:

  • Указ Президиума Верховного Совета СССР «О введении погон для личного состава Красной армии» от 6 января 1943г., объявленный Приказом Народного Комиссара обороны СССР № 24 от 10 января 1943 г.
  • Приказ Народного Комиссара обороны СССР № 25 от 15 января 1943 г .«О введении новых знаков различия и об изменениях в форме одежды Красной Армии»