Huragan Międzyrzec Podlaski

Huragan Międzyrzec Podlaski
Pełna nazwa

Klub Sportowy
MOSiR Huragan Międzyrzec Podlaski

Przydomek

żółto-niebiesko-czerwoni, huraganiści

Barwy

żółto-niebiesko-czerwone

Data założenia

1926

Liga

IV liga polska w piłce nożnej (grupa lubelska)

Państwo

 Polska

Adres

ul. Pszenna 3

Stadion

MOSiR w Miedzyrzecu Podlaskim im. Bronisława Saczuka

Prezes

Andrzej Filipiuk

Trener

Damian Panek

KS MOSiR Huragan Międzyrzec Podlaskipolski klub piłkarski z siedzibą w Międzyrzecu Podlaskim w województwie lubelskim.

Ogólne informacje

  • Pełna nazwa: Klub Sportowy MOSiR Huragan Międzyrzec Podlaski
  • Adres: ul. Pszenna 3, 21-560 Międzyrzec Podlaski
  • Przydomek: żółto-niebiesko-czerwoni, huraganiści
  • Rok założenia: 1926

Stadion

  • Nazwa: MOSiR w Międzyrzecu Podlaskim im. Bronisława Saczuka
  • Wymiary boiska: 105 m x 68 m
  • Pojemność stadionu: 1 000 miejsc (400 siedzących)

Historia

W 1926 roku, przy Koedukacyjnej Miejskiej Szkole Handlowej w Międzyrzecu Podlaskim powstał Szkolny Klub Sportowy "Huragan". Jego założycielem był nauczyciel Józef Furman. Klub od początku istnienia posiadał sekcję piłki nożnej. Trzon zespołu stanowili wtedy: Borkowski, Horodyjewicz, Jarząb, Modrzewski, Rękawek, Wasilewski.

Ważnym wydarzeniem w historii klubu okazał się mecz z drugoligowym Hakoah Wiedeń (0:2) w 1928 roku. Wprawdzie niedługo po tym, wskutek odejścia założyciela Huraganu, nastąpiło krótkie zawieszenie działalności, ale z inicjatywy Karola Suchorzewskiego i Bronisława Saczuka doszło do porozumienia z władzami Strzelca, działającego pod patronatem 22 Pułku Piechoty, i klub - pod nazwą organizacji - wznowił funkcjonowanie.

Wybuch wojny oraz okupacja hitlerowska niemal całkowicie zahamowały życie sportowe w Międzyrzecu Podlaskim. Walkę na boisku zastąpiła walka z bronią w ręku. Zaraz po zakończeniu działań wojennych powołano klub sportowy Gryf, który od 1950 roku trafił w struktury Ludowych Zespołów Sportowych. Po pięciu latach Międzyrzeccy piłkarze awansowali do klasy A. W międzyczasie, z inicjatywy Bronisława Saczuka, Mariana Kosteckiego i Jerzego Kałużnego, powstało w 1954 roku - przy Radzyńskich Zakładach Przemysłu Terenowego - Terenowe Koło Sportowe Spójnia z sekcją piłki nożnej, które po dwóch latach przeszło do zrzeszenia Sparta. Niedługo po tym, na wniosek B Saczuka, władze miasta, dyrekcja RZPT oraz działacze zdecydowali się na połączenie LZS ze Spartą. Powstał Ludowy Klub Sportowy Huragan, którego prezesem został Henryk Petruczenko. W 1961 roku dobiegła końca budowa stadionu miejskiego.

Wybranie w 1963 roku na prezesa klubu Tadeusza Pabiana, dyrektora RZPT, przejście do federacji Ogniwo oraz włączenie Huraganu do ośrodka szkoleniowego w Mikołajkach rozpoczęły jeden z najlepszych okresów w jego dziejach. Wraz z zatrudnieniem trenera Jerzego Szali, z lubelskiego Motoru trafiło do Międzyrzeca kilku zawodników. Następnie szkoleniem zajął się Jan Koba, były piłkarz Lublinianki. Wreszcie opiekę nad coraz lepiej grającym zespołem przejął absolwent AWF-Faustyn Petruczenko.

Marzenia i ambicje zostały spełnione w sezonie 1966/67, kiedy to Huragan zdobył mistrzostwo Klasy A i awansował do ligi okręgowej woj. lubelskiego. wspaniała passa trwała do końca sezonu 1968/69, gdy Huragan nieomal awansował do II ligi.

Wraz z odejściem dotychczasowego prezesa klub powoli stał się typowym średniakiem. Dopiero w 1978 roku, gdy patronat nad nim objęły międzyrzeckie zakłady pracy, a prezesem został Henryk Wawryniuk, zaczęto uzyskiwać coraz lepsze rezultaty. W sezonie 1978/79 seniorzy uplasowali się na drugim miejscu wojewódzkiej ligi (za rezerwami bialskiego AZS-u) i uzyskali szansę walk o III ligę (wówczas nazywała się klasą międzywojewódzką). Niestety, rezultaty barażów z Neptunem Końskie (2:1 i 0:2) tę szansę przekreśliły. Sukces odnieśli też juniorzy szkoleni przez F. Petruczenko. Zajęli oni pierwsze miejsce w lidze wojewódzkiej, jednak po porażce 0:3 ze Starem Starachowice zostali wyeliminowani z walk o mistrzostwo Polski.

W latach 80. piłkarze balansowali między ligą międzyokręgową a okręgową. Funkcje trenerów pełnili Faustyn Petruczenko i Andrzej Soroka (po jego odejściu zespół spadł do V ligi). Z kolei lata 90. to dla klubu ciągła walka o pieniądze. Dopiero, gdy w 1992 roku zarząd klubu z prezesem Henrykiem Boguckim podjął decyzję o zawieszeniu działalności, Rada Miasta połączyła Huragan z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury. Decyzja ta z jednej strony oznaczała stały dopływ pieniędzy co umożliwiało działalność również innych sekcji; z drugiej zaś spowodowało, że sekcja piłkarska zaczęła otrzymywać coraz mniejsze dotacje, przez co przerwano szkolenie niektórych grup młodzieży (pozostali jedynie seniorzy i juniorzy).

W latach 90. zespół Huraganu rozgrywał swoje mecze na szczeblu ligi międzyokręgowej (od 1995 nazwa została zmieniona na IV ligę), gdzie najlepsze wyniki to 3 miejsca w sezonach 1993/94 i 1996/97 oraz 5 miejsca w sezonach 1994/95 i 1997/98. Sezon 1998/99 był bardzo nieudany. Z różnych względów zespół Huraganu zajął ostatnie miejsce w tabeli, tracąc najwięcej bramek w dekadzie spośród wszystkich drużyn ligi okręgowej (121).

Powrót do IV ligi miał miejsce dopiero po sezonie 2006/07. Zespół prowadził wówczas Mirosław Sobczak. Na 13 spotkań u siebie Huragan wygrał aż 12 i zremisował raz. Z 68 punktami, 22 zwycięstwami, 2 remisami oraz 2 porażkami ekipa z Międzyrzeca uzyskała promocję do wyższej klasy rozgrywkowej. Pobyt w IV lidze był dla Huraganu nieustanną walką o utrzymanie. W sezonie 2007/08 za sprawą reorganizacji wszystkich rozgrywek żaden zespół nie spadł z ligi. Kolejne dwa sezony przynosiły utrzymanie Huraganu dopiero w ostatnich kolejkach. Sezon 2008/09 był wyjątkowo dramatyczny. Drużyna prowadzona przez Roberta Różańskiego zajmowała przez większość sezonu przedostatnie miejsce. Na ostatnie 6 kolejek zespół przejął Marek Pietruk, który wyciągnął zespół z dołka. Międzyrzeczanie w sześciu ostatnich spotkaniach zdołali wygrać 4 razy, raz zremisować oraz raz przegrać. W ostatnim spotkaniu Huragan wygrał na wyjeździe z Sokołem Adamów 1:2, co pozwoliło zająć 13 lokatę i utrzymanie dzięki rezygnacji Victorii Parczew. W sezonie 2009/10 ostatnie spotkanie Huragan rozegrał przed własną publicznością ze Spartą Rejowiec Fabryczny, gdzie piłkarze z Międzyrzeca do ostatnich minut walczyli o odwrócenie losów spotkania schodząc na przerwę z niekorzystnym wynikiem 0:1. Na finiszu rozgrywek szerzyły się informacje, że zespół Łady Biłgoraj może się wycofać z rozgrywek IV ligi po zakończeniu rundy, zwalniając tym samym miejsce drużynie walczącej o utrzymanie. Wygrana Huraganu w meczu ze Spartą pozwoliłaby na utrzymanie się w tej klasie rozgrywkowej. Ówczesny kapitan Huraganu Arkadiusz Szczepaniuk wygłosił w przerwie spotkania motywującą przemowę, gdzie przestrzegał, że jeśli drużyna przegra mecz to przez 10 lat nie awansuje z powrotem do IV ligi. Międzyrzeczanie zdołali odrobić straty i odwrócili losy spotkania w końcowych minutach strzelając 3 bramki na wagę utrzymania. Początek sezonu 2010/2011 to seria remisów i porażek. Z klubem pożegnał się trener Marek Pietruk, którego zastąpił Andrzej Mironiuk. Niestety wyniki Huraganu były bardzo słabe. Po rundzie zespół zajmował przedostatnią pozycję z zaledwie 8 punktami. Problemy finansowe oraz tarcia polityczne doprowadziły do wycofania drużyny z IV ligi.

Bibliografia

  • Roman Laszuk: Ćwierćwiecze bialskopodlaskiego futbolu. Biała Podlaska: Bialskopodlaski Okręgowy Związek Piłki Nożnej, 2001, s. 63-67. ISBN 83-917128-0-X.

Media użyte na tej stronie

Football pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Football. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.