Hutnik Kraków (piłka siatkowa)

Hutnik Dobry Wynik Kraków
Pełna nazwa

UKS Hutnik Dobry Wynik Kraków

Barwy

biało-błękitno-niebieskie

Data założenia

21 marca 1950

Liga

I liga

Państwo

 Polska

Adres

os. Teatralne 35
31-948 Kraków

Prezes

Mirosław Janawa

Strona internetowa

Hutnik Kraków – sekcja siatkarska klubu Hutnik Kraków założona w 1950 roku w Krakowie. Dwukrotny mistrz Polski w latach 1988 i 1989.

Historia

Sekcja piłki siatkowej powstała w roku 1950, a jej inicjatorami byli: J. Folfasiński i S. Armaty. W sezonie 1951/52 drużyna po raz pierwszy wystąpiła w mistrzostwach okręgowych w Żywcu, a następnie wygrała turniej eliminacyjny do ligi okręgowej w Oświęcimiu. Zespół prowadził wówczas Julian Korzeniak.

W roku 1965 siatkarze Hutnika prowadzeni przez Emiliana Sirackiego wywalczyli historyczny awans do I ligi, a dwa lata później zdobyli pierwszy medal mistrz Polski - brąz. Od tego sezonu dbano o wzmocnienia, efektem czego były kolejne medale - srebro w sezonach: 1967/68 oraz 1968/69. W sezonie 1977/78 Hutnik zdobył trzeci srebrny medal MP. Po tym sukcesie drużyna grała gorzej i sezon po sezonie obsuwała się w tabeli (z wyjątkiem sezonu 1980/81 - brąz). Doszło do tego, że w sezonie 1983/84 Hutnik spadł z Ekstraklasy. Było to dość nieoczekiwane i szybko znaleziono sposób na rozwiązanie tej niekorzystnej sytuacji. Już po sezonie Hutnik ponownie znalazł się w ekstraklasie.

Siatkarze nie zawiedli i w sezonie 1985/86 wywalczyli kolejny brązowy medal MP. Później było jeszcze lepiej a końcówka lat osiemdziesiątych to najwspanialszy okres w historii sekcji. Drużynę objął trener Jerzy Piwowar, pozyskano również nowych, znakomitych zawodników tj.: Robert Ratajczak, Marek Fornal, Ryszard Jurek, Andrzej Martyniuk i inni, którzy w sezonie 1986/87 zdobyli po raz piąty srebrny medal MP. Nadszedł sezon 1987/88, w którym Hutnik okazał się lepszy od m.in. Stali Stocznia, Resovii czy Legii Warszawa i po raz pierwszy wywalczył tytuł Mistrza Polski.

Mistrzowski skład: Ryszard Jurek, Robert Ratajczak, Andrzej Martyniuk, Zdzisław Jabłoński, Wacław Golec, Marek Topór, Jerzy Pawełek, Marek Fornal, Roman Szczerbik, Jacek Szerszeń, Grzegorz Bogusz, Wadim Dyba oraz trenerzy: Jerzy Piwowar i Jacek Sańka (asystent)

Siatkarze Hutnika nie zachłysnęli się sukcesem i również w roku następnym potwierdzili swą dominację na parkietach Polski. Należy zaznaczyć że Hutnik znakomicie zagrał w play-off, gdzie startując z czwartego miejsca pokonał Stal Stocznię by w finale wygrać z AZS Olsztyn. W zespole występował Grzegorz Wagner, a asystentem Jerzego Piwowara był Ryszard Pozłutko. W tym samym roku Hutnik zdobył również Puchar Polski.

W kolejnym sezonie nie udało się obronić tytułu mistrza Polski i Hutnicy musieli zadowolić się srebrem uznając wyższość AZS Częstochowa. Po sezonie 1989/90 z zespołem rozstał się trener Jerzy Piwowar (Tunezja) oraz kilku czołowych zawodników: Ryszard Jurek, Jacek Szerszeń, Marek Fornal. W tej sytuacji nowemu trenerowi Jerzemu Skorupie trudno było nawiązać do poprzednich medalowych sukcesów co potwierdzało się w wynikach - 4. miejsce po sezonie 90/91. Od tej pory wobec ciężkiej sytuacji finansowej sekcji oraz dalszych ubytków kadrowych siatkarze Hutnika grali coraz słabiej i w sezonie 1991/92 spadli do ówczesnej serii B. Sytuacja zmieniała się na gorsze i w sezonie 1992/93 mimo utrzymania się w serii B zarząd podjął decyzję o wycofaniu drużyny z rozgrywek centralnych.

W sezonie 2014/15 Hutnik Dobry Wynik Kraków wywalczył awans do I ligi na turnieju w Katowicach. W połowie sezonu zespół zrezygnował z dalszych rozgrywek z powodów finansowych.

Sukcesy

Kadra

  • Pierwszy trener: Jerzy Piwowar
  • Drugi trener: Zenon Matras
NrImię i nazwiskoPozycja
1Polska Leszek Klimczakśrodkowy
2Polska Kamil Maruszczykprzyjmujący
3Polska Łukasz Ciupaprzyjmujący
4Polska Kamil Kołekatakujący
5Polska Dominik Miarkaprzyjmujący
6Polska Tomasz Obuchowiczśrodkowy
7Polska Robert Kiwiorrozgrywający
10Polska Krzysztof Ferekatakujący
11Polska Paweł Golecprzyjmujący
12Polska Karol Dudzińskiśrodkowy
13Polska Rafał Sokołowskiśrodkowy
14Polska Jędrzej Gossatakujący
15Polska Marcin Bachmatiukśrodkowy
16Polska Karol Galińskilibero
17Polska Piotr Adamskirozgrywający
18Polska Bartosz Zielińskilibero

Zobacz też

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Volleyball (indoor) pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Volleyball (indoor). This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Simple gold cup.svg
Złoty puchar