III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku

III Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Konopnickiej
szkoła ponadgimnazjalna
Ilustracja
LMK
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Włocławek

Adres

ul. Bechiego 1 87-800 Włocławek

Data założenia

9 czerwca 1918

Patron

Maria Konopnicka

Dyrektor

Aneta Jaworska[1]

Wicedyrektorzy

Ilona Michalska[1]

Położenie na mapie Włocławka
Mapa konturowa Włocławka, w centrum znajduje się punkt z opisem „''III Liceum Ogólnokształcące''''im. Marii Konopnickiej''”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Ziemia52°39′30,208″N 19°04′40,904″E/52,658391 19,078029
Strona internetowa

III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku – powstało w 1918 i jest jedną z najstarszych, największych i najlepszych szkół na terenie miasta oraz regionu. W obecnym gmachu przy ul. Bechiego 1 liceum funkcjonuje od 1932.

Jest to budynek wpisany na listę zabytków we Włocławku. W rankingach prowadzanych przez czasopisma Rzeczpospolitą i Perspektywy (2007) szkoła zajmuje wysokie lokaty, m.in. I miejsce w mieście, 7 w woj. kujawsko-pomorskim, a 65 w kraju. Liceum gościło w swoich murach ludzi znanych i ciekawych m.in. Kazimierę Iłłakowiczównę, Marię Rodziewiczównę, Gustawa Morcinka, Marię Danilewicz-Zielińską, a współcześnie: Jana Rokitę, Michała Bajora, Jana Nowickiego, o. Wacława Oszajcę.

Historia

Gmach szkoły przed renowacją dokonaną w 2014 roku

Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej wywodzi się z działającej jeszcze przed 1918 r. prywatnej 8-klasowej szkoły średniej p. Masłowskiej. 9 czerwca 1918 r. powołano do życia Spółdzielcze Stowarzyszenie Szkolne, które miało wykupić szkołę z rąk prywatnych i zdobyć fundusze na jej prowadzenie. 9 sierpnia Zofia Degen przejęła obowiązki dyrektora Gimnazjum Spółdzielczego. W 1921 r. gimnazjum stało się szkołą państwową i otrzymało imię Marii Konopnickiej. W akcie organizacyjnym czytamy: Niech duch poetki przemawiający z jej pism czuwa opiekuńczo nad pokoleniami wchodzącymi w mury szkolne, niech jej wiara w wysokie przeznaczenie człowieka i wielkie zadania ludzkości pogłębia i polepsza młode serca i umysły i powiedzie na prawe drogi życia. W 1938 r. po raz ostatni rozdano matury po ukończeniu 8. klasy gimnazjum. Szkoła otrzymała nazwę Drugie Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Obejmowało ono 4-letnie gimnazjum oparte na 6-letniej szkole podstawowej oraz 2-letnie liceum. Już od 1920 r. Zofia Degen – Ślósarska czyniła starania o budowę własnego gmachu szkolnego, a 4 kwietnia 1932 r. po 14 latach funkcjonowania szkoły w budynku przy ulicy Brzeskiej 8 przeniesiono ją do nowego gmachu przy ulicy Bechiego 1. Do 1938 r. włącznie maturę otrzymało 265 osób.

W pierwszych dniach września 1939 r. gmach szkoły przejęło wojsko polskie, a następnie polski szpital wojskowy. Po jego ewakuacji do szkoły wprowadzono szpital niemiecki, a potem gestapo. Postępował proces dewastacji budynku. Po wysiedleniu gestapo gmach zajęła szkoła średnia dla Hitler-Jugend, później – na resztę lat okupacyjnych, znów niemiecki szpital wojskowy.

W lipcu 1945 r. powołano liczącą 24 osoby Radę Pedagogiczną Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnego. Utworzono 15 klas liczących łącznie 819 uczniów. Decyzją Kuratorium nastąpił podział tymczasowego Koedukacyjnego Gimnazjum na dwie szkoły: Liceum i Gimnazjum (żeńskie) im. Marii Konopnickiej oraz Liceum i Gimnazjum (męskie) im. Ziemi Kujawskiej. W lipcu 1945 r. odbył się po raz pierwszy po wojnie egzamin maturalny. Świadectwa dojrzałości otrzymało 16 dziewcząt i 26 chłopców. W roku 1946 odeszła ze stanowiska dyrektora Zofia Degen–Ślósarska. Jej następczynią została Elżbieta Bąkowska, która kierowała liceum w latach 1947-1954. We wrześniu 1950 r. szkołę reorganizowano. Do Liceum przyłączono Szkołę Podstawową nr 1. W ten sposób powstała jedenastolatka, a jej nazwa brzmiała: Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego im. Marii Konopnickiej. Nazwę zmieniono później na: Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące nr 2 im. Marii Konopnickiej, a następnie na III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. Od września 1954 r. do 1971 r. funkcję dyrektora szkoły pełnił Edward Szałkowski. Potem Szkołą kierowali: Michał Baczyński 1971-1972, Franciszek Wypijewski 1972-1980, Mieczysław Urbanowicz 1980-1981,

Klon posadzony w 100-lecie istnienia szkoły

Wiktor Lewandowski 1981-1984, Zdzisław Witkowski 1984-1986, Wanda Wawrzyniak 1986-1995. Od 1 lutego 1995 r. dyrektorem szkoły jest Krystyna Sobczak. W kwietniu Prezydent Miasta Włocławek ogłosił konkurs na dyrektora LMK. Zgłosił się tylko jeden kandydat (ówczesny dyrektor), który nie uzyskał akceptacji Urzędu Miasta Włocławek. 28 czerwca 2010 r. na Radzie Pedagogicznej w Liceum Marii Konopnickiej, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta ogłosił, kto od nowego roku szkolnego będzie pełnił obowiązki dyrektora szkoły. Na okres dwóch lat dyrektorem został Stefan Siedlecki, nauczyciel chemii. Zwycięzcą kolejnego konkursu na stanowisko dyrektora LMK 20 czerwca 2012 r. została dotychczasowa wicedyrektor szkoły i nauczycielka języka polskiego, Aneta Jaworska. W 2015 r. zakończył się generalny remont szkoły.

Współpraca zagraniczna

Liceum współpracuje ze szkołami w Anglii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Szwajcarii, Włoszech oraz na Łotwie i organizuje międzynarodowe wymiany młodzieży oraz realizuje projekty interdyscyplinarne bezpośrednie i przy pomocy nowoczesnych technologii informacyjnych.

Dyrektorzy od 1918 roku

Profile

Poniższe profile ogłoszono w rekrutacji na rok szkolny 2019/2020[2]. Klasy od A do E przewidziano dla absolwentów szkół podstawowych, a klasy od F do J dla absolwentów gimnazjum.

KlasaProfilZajęcia rozszerzonePrzedmiot uzupełniający 1Przedmiot uzupełniający 2Język obcy 1Język obcy 2
A
politechnicznymatematyka
fizyka
brakbrakWielka Brytania angielski
Niemcy niemiecki

lub Francja francuski

B
biologiczno-chemicznybiologia
chemia
brakbrak
C
matematyczno-geograficznymatematyka
geografia
język angielski
brakbrakNiemcy niemiecki
lub Rosja rosyjski
D

(I grupa)

biologiczno-chemicznybiologia
chemia
brakbrakNiemcy niemiecki

lub Francja francuski

D (II grupa)
biologiczno-chemicznybiologia

chemia

język angielski

biologia prowadzona w języku angielskimhistoria prowadzona w języku angielskim
E
społeczno-prawnyjęzyk polski
historia
WOS
brakbrakWłochy włoski

lub Hiszpania hiszpański

F
politechnicznymatematyka

fizyka

historia i społeczeństwoedukacja elektroniczno-informatyczna,

rachunek całkowy,

język angielski poszerz.

Niemcy niemiecki

lub Rosja rosyjski

G
biologiczno-chemicznybiologia

chemia

biologiczne podstawy psychologii,

język angielski poszerz.

Niemcy niemiecki

lub Francja francuski

H
matematyczno-geograficznymatematyka

geografia

język angielski

matematyka w ekonomii,

geografia regionalna

Niemcy niemiecki

lub Rosja rosyjski

I (I grupa)
biologiczno-chemicznybiologia

chemia

biologiczne podstawy psychologii,

język angielski medyczny

Niemcy niemiecki

lub Francja francuski

I (II grupa)
biologiczno-chemicznybiologia

chemia

język angielski

biologiczne podstawy psychologii,

język angielski medyczny,

przedmioty prowadzone dwujęzycznie - biologia i historia

J
społeczno-prawnyjęzyk polski

historia

WOS

przyrodaedukacja prawna,

język angielski poszerz.

Włochy włoski

lub Hiszpania hiszpański

Znani absolwenci i uczniowie szkoły

Jednym z absolwentów szkoły był malarz Zbigniew Stec

Nagrody i wyróżnienia

Przypisy

  1. a b Kadra Pedagogiczna. [w:] III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku [on-line]. [dostęp 2021-11-03].
  2. Tylko u nas - LMK Włocławek, lmkwloclawek.pl [dostęp 2019-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2019-03-28].
  3. Bożena Boczarska, Mój Włocławek moje życie, Brześć Kujawski: Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych "Krukowiak", 2012.
  4. Listy gratulacyjne - LMK Włocławek, www.lmkwloclawek.pl [dostęp 2018-11-25] [zarchiwizowane z adresu 2018-11-25] (pol.).

Media użyte na tej stronie

Kuyavian-Pomeranian Voivodeship location map.svg
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.83 N
  • S: 52.28 N
  • W: 17.16 E
  • E: 19.88 E
Nens escola.svg
Autor: Snubcube, Licencja: CC BY-SA 3.0
Senyal de nens a l'escola (from File:Nens_escola.png)
Włocławek-LMK after the renovation.JPG
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej we Włocławku.
III lo wloclawek.JPG
(c) Rokita1991 z polskiej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0
III LO im. Marii Konopnickiej we Włocławku
Włocławek location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Włocławek, Poland
Ta mapa of Włocławek została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Włocławek-maple set to 100th anniversary of LMK.jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Klon posadzony w 100-tną rocznicę istnienia Liceum im. Marii Konopnickiej we Włocławku, na terenie szkoły. Obok widać głaz upamiętniający posadzenie drzewa.
Z Stec.jpg
Autor: Kontrola, Licencja: CC BY-SA 4.0
Z. Stec in his art room.