III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu
liceum ogólnokształcące | |
Państwo | |
---|---|
Miejscowość | |
Adres | ul. Traugutta 44, |
Data założenia | 1 marca 1906 |
Patron | |
Liczba uczniów | 652 (2016)[1] |
Liczba nauczycieli | 82 (2018)[2] |
Dyrektor | p.o. dyrektora Norbert Sałuda |
Członkostwo | Stowarzyszenie Najstarszych Szkół w Polsce[3] |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
51°23′53,52″N 21°09′33,05″E/51,398200 21,159180 | |
Strona internetowa |
III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu – liceum ogólnokształcące w Radomiu, popularnie zwane Czachowskim, a dawniej Gajlówką, jedno z najstarszych radomskich liceów. Powstało w 1906 jako żeńska szkoła średnia z inicjatywy Marii Gajl. Upaństwowione w 1949 roku jako IV Państwowa Żeńska Szkoła Ogólnokształcąca. Od 1964 patronuje jej płk Dionizy Czachowski. Od 1965 roku istnieje pod obecną nazwą III Liceum Ogólnokształcącego.
Historia
Początki
W wyniku rewolucji 1905 roku w Królestwie Polskim car Mikołaj II wydał tzw. ukaz tolerancyjny, pozwalający na tworzenie szkół prywatnych z wykładowym językiem polskim[4]. 1 marca 1906 Maria Gajl wraz ze swoją siostrą Aleksandrą, otworzyły 3-klasową szkołę żeńską, spełniającą program trzyletniego gimnazjum[5]. Już w połowie tego samego roku doszło do przekształcenia placówki w 7-klasową szkołę. Pierwszą jej siedzibą był budynek przy ul. Michałowskiej 11 (obecnie ul. Sienkiewicza). Służył on jednak zaledwie 3 lata, bowiem w 1908 roku podopieczne Marii Gajl przeniosły się do budynków na rogu ulic Michałowskiej i Szerokiej (obecnie Sienkiewicza i Piłsudskiego). Duże wsparcie w początkach szkoły okazał inż. Stanisław Gajl – brat założycielek. W 1909 roku opuściło ją 14 pierwszych maturzystek.
W 1912 roku szkoła przeniosła się do obecnej siedziby przy ulicy Traugutta 44 (wówczas Długiej 19). Przy budynku urządzono ogród oraz boiska do gier i zabaw ruchowych. Rok później zostało utworzone Towarzystwo Wpisów Szkolnych, które miało pomóc uczennicom, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. W latach 1906-14 szkoła stała się jedną z najważniejszych placówek na oświatowej mapie Radomia. Nauka odbywała się w duchu patriotycznym. Niemal wszystkie zajęcia (z wyjątkiem historii Rosji i geografii) odbywały się w języku polskim. Nauczano nawet, mimo zakazu carskiego, historii Polski. Najbardziej uznanymi nauczycielkami placówki okresu przed I wojną światową były polonistka Aleksandra Gajl, historyczka Zofia Węgleńska oraz Eugenia Leśniewska, znawczyni literatury powszechnej.
I wojna światowa
Konflikt zbrojny, rozpoczęty w 1914 roku, zahamował dalszy rozwój placówki Marii Gajl. 20 lipca 1915 Radom zajęły wojska austriackie. W trakcie okupacji udało się reaktywować szkołę dzięki Komisji Szkolnej Ziemi Radomskiej, której członkiem była Gajl. W roku szkolnym 1917/18 szkołę przekształcono w 8-klasowe gimnazjum o profilu matematyczno-przyrodniczym. W latach 1914-18 szkołę ukończyło 69 uczennic.
W tym okresie w Radomiu rozwijała się działalność harcerska, zwana wówczas skautingiem. Część podopiecznych szkoły wstąpiła w szeregi drużyny Stanisławy Gajewskiej. Wiele absolwentek zaangażowało się w pomoc ofiarom wojny jako sanitariuszki. Dwie z nich: Eugenia Tochtermann i Zofia Tokarska, zmarły w trakcie wojny w wyniku chorób zakaźnych.
Dwudziestolecie międzywojenne
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku przystąpiono do pełnej reaktywacji szkoły, uprzątnięcia zniszczeń wojennych w budynku szkolnym, a także uzupełnienia kadry nauczycielskiej. Unowocześniono metody nauczania. W pierwszych latach zorganizowano i wyposażono pracownię fizyczną, chemiczną i przyrodniczą.
Podczas wojny polsko-bolszewickiej absolwentki szkoły, tak jak w trakcie Wielkiej Wojny, pełniły rolę sanitariuszek. W szpitalach i na polach bitew zginęły m.in. Teresa Grodzińska i Maria Cyrańska, drużynowa żeńskiej drużyny przy Gimnazjum Marii Gajl.
W 1926 z inicjatywy nowo utworzonego Koła Przyjaciół Młodzieży Marii Gajl w Radomiu, wydzierżawiono w letniskowej miejscowości Garbatka dwie działki, na których zbudowano willę “Radosna”, w której co roku wakacje spędzały mniej zamożne uczennice[6]. W 1931 roku szkoła obchodziła 25-lecie istnienia. Z tej okazji placówka otrzymała sztandar, ufundowany przez absolwentki i Komitet Rodzicielski.
W 1932 Maria Gajl otworzyła Szkołę Powszechną. Obie placówki zyskały nazwę Zakłady Naukowe Żeńskie Marii Gajl w Radomiu. W latach 1933-36 rozbudowano budynek szkoły przy ul. Traugutta 44. Wówczas m.in. nadbudowano II piętro, dobudowano nowe skrzydło z kilkoma salami lekcyjnymi i salą gimnastyczną. Przebudowa odbyła się dzięki inż. Józefowi Gajlowi. W 1934 w nowo otwartym holu zostały odsłonięte tablice, upamiętniające absolwentki – sanitariuszki, które utraciły życie w latach 1916-20 (Teresa Grodzińska, Maria Cyrańska, Zofia Tokarska, Eugenia Tochterman)[7]. Rozbudowany budynek pomieścił nowe pracownie przedmiotowe oraz powiększone zbiory biblioteczne. W 1934 w wyniku reorganizacji, ośmioklasowe gimnazjum przemieniono w czteroletnie gimnazjum i dwuletnie liceum typu humanistycznego i matematyczno-fizycznego.
W 1936 roku dyrektor szkoły Maria Gajl obchodziła 55-lecie pracy nauczycielskiej. Za swoje dokonania, związane głównie z pracą na rzecz dzieła jej życia czyli Zakładów Naukowych, została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi[8]. Wówczas przestała pełnić rolę dyrektora, jednak wciąż była blisko szkoły, działając m.in. w Komitecie Rodzicielskim. Absolwentki opisywały Gajl jako życzliwą opiekunkę, troskliwą przyjaciółkę, ofiarną Polkę, najszlachetniejszego człowieka[9]. Następczynią założycielki szkoły na stanowisku dyrektora została Helena Nurczyńska, która tę rolę pełniła do 1939 roku, gdy na jej miejsce powołana została Jadwiga Cyrańska. W okresie II Rzeczypospolitej szkołę ukończyło 354 dziewczęta. Istniały wówczas w szkole organizacje takie jak Bratnia Pomoc, hufiec szkolny Przysposobienia Wojskowego Kobiet, organ Polskiego Czerwonego Krzyża czy Drużyna Harcerska im. Teresy Grodzińskiej oraz chór szkolny, prowadzony przez Helenę Cibor[10].
II wojna światowa
W trakcie pierwszych dni wojny obronnej 1939 roku budynek szkoły stał się szpitalem wojskowym. 9 września został zajęty przez Niemców. W listopadzie zorganizowano szkołę powszechną i gimnazjum w budynkach przy ul. Piłsudskiego. 9 stycznia 1940 władze okupacyjne zakazały organizowania dalszej nauki. Władze szkoły zorganizowały tajne nauczanie, które niebawem weszło w skład siatki tajnych kompletów w Generalnym Gubernatorstwie. Na bazie tajnego nauczania w latach 1940-45 liceum w profilach humanistycznym, przyrodniczym i klasycznym ukończyło 59 osób, a czwartą klasę gimnazjum 132 osoby[11].
Po wojnie
Po zakończeniu działań wojennych, szkoła powróciła do budynku przy ul. Traugutta 44. W połowie 1945 roku została upaństwowiona. Na stanowisku dyrektora pozostała Jadwiga Cyrańska. We wrześniu 1945 zmarła Maria Gajl, założycielka szkoły, a jej pogrzeb stał się manifestacją patriotyczną[12]. Po pewnym czasie udało się zorganizować naukę w ramach 6-klasowej szkoły powszechnej, 4-letniego gimnazjum oraz 2-letniego liceum typu humanistycznego, matematyczno-fizycznego i przyrodniczego. Zorganizowano również w roku szkolnym 1945/46 Koedukacyjne Gimnazjalne i Licealne Klasy Przyspieszone.
W 1949 roku szkoła została upaństwowiona i od tego czasu jej tytuł brzmiał IV Państwowa Żeńska Szkoła Ogólnokształcąca stopnia licealnego. Po odejściu ze stanowiska Jadwigi Cyrańskiej, następowały bardzo częste zmiany na stanowisku dyrektora szkoły. W okresie 1949-60 tę funkcję pełnili kolejno: Franciszka Pleszczyńska (1949-50), Tadeusz Górka (1950-52), Teofil Pypeć (1952-1953), Stanisław Ornatowski (1953-1954), Józef Sadowski (1955-1958) i Bogusław Dembski (1958-1960)[13]. Za kadencji Stanisława Prokopa doszło do bardzo ważnych decyzji w historii szkoły. 16 stycznia 1964 roku patronem szkoły został płk Dionizy Czachowski, jeden z bohaterów powstania styczniowego, mocno związany z ziemią radomską. W 1965 roku dotychczasową nazwę czyli Liceum Ogólnokształcące nr 1 zmieniono na III Liceum Ogólnokształcące, która obowiązuje do dziś[14]. W 1967 roku do liceum przyjęto pierwszych uczniów po 8-klasowej szkole podstawowej. Od tego czasu numerowano klasy I-IV (zamiast dawnego VIII-XI). W 1968 roku dyrektorką szkoły została Helena Dobaj. W roku szkolnym 1970/1971, realizując nowe programy nauczania, wprowadzono klasy profilowane. Początkowo obok profilu podstawowego istniały klasy o profilu matematyczno-fizycznym i humanistycznym, a następnie biologiczno-chemicznym. Z biegiem lat pojawiały się nowe typy klas jak podstawowa z językiem angielskim, matematyczno-informatyczna itp. 31 stycznia 1972 z inicjatywy społeczności szkolnej, liceum otrzymało sztandar. W 1977 stanowisko dyrektora objęła Aurelia Kustra, a w 1986 Andrzej Pleśniewicz.
Po 1990 roku
Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych doszło do remontu szkoły. Zaadaptowano strych i piwnicę na sale lekcyjne i szatnie, poszerzono korytarze. W 1989 roku urządzono pierwszą pracownię komputerową. Wyremontowano również dach i ułożono chodniki przed budynkiem szkoły[15]. W 2002 roku po reformie edukacji ostatni raz odbyła się rekrutacja do nauki w formie 4-klasowej. Wówczas istniało 6 profili klas: biologiczno – chemiczny, ogólny z rozszerzonym językiem angielskim, ogólny z rozszerzonym językiem niemieckim, humanistyczny, prawno-europejski, matematyczno – informatyczny. Również w 2002 roku dyrektorem III Liceum Ogólnokształcącego została Danuta Sawicka. W 2003 roku szkoła, jako pierwsza w mieście, została wyposażona w monitoring. W 2006 roku, w dniach 28-29 września, szkoła uroczyście świętowała 100-lecie istnienia. Rok później oddano do użytku halę sportową z trybunami, szatniami oraz udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych[16]. W listopadzie 2007 roku w holu odsłonięte zostały tablice, upamiętniające absolwentki szkoły, które oddały życie za ojczyznę w latach 1916-20. W 2011 roku przed szkołą odsłonięto pomnik, upamiętniający bohaterów powstania styczniowego[17][18]. 11 listopada tego samego roku, liceum otrzymało nowy sztandar[19]. Od 2012 roku istnieje gazetka szkolna “CzachPress”. W 2016 odbyły się trzydniowe obchody 110-lecia istnienia placówki połączone ze zjazdem absolwentów[20]. Przed rokiem szkolnym 2018/19 liceum rekrutowało na 5 profili: humanistyczny, matematyczno-fizyczno-informatyczny, matematyczno-geograficzny oraz biologiczno-chemiczny i matematyczno-informatyczny z rozszerzonym językiem angielskim[21]. Na początku 2019 roku obowiązki dyrektora przejął Wojciech Chrzanowski po tym jak ówczesną dyrektorkę zawieszono w obowiązkach[22].
Dyrektorzy
W ponad stuletniej historii funkcję dyrektora szkoły pełniło 15 osób. Najdłużej na tym stanowisku, bo 30 lat zasiadała Maria Gajl – założycielka szkoły.
- 1906-1936 – Maria Gajl
- 1936-1939 – Helena Nurczyńska
- 1939-1949 – Jadwiga Cyrańska
- 1949-1950 – Franciszka Pleszczyńska
- 1950-1952 – Tadeusz Górka
- 1952-1953 – Teofil Pypeć
- 1953-1954 – Stanisław Ornatowski
- 1955-1958 – Józef Sadowski
- 1958-1960 – Bogusław Dembski
- 1964-1965 – Stanisław Prokop
- 1968-1977 – Helena Dobaj
- 1977-1986 – Aurelia Kustra
- 1986-2002 – Andrzej Pleśniewicz
- od 2002 – Danuta Sawicka (zawieszona 24 stycznia 2019 przez prezydenta Radomia[23]; w okresie zawieszenia obowiązki dyrektora pełnili: Wojciech Chrzanowski[24] i Norbert Sałuda[25])
- od 1.09.2021 p.o.dyrektora szkoły mgr.Norbert Sałuda.
Działalność szkoły
Szkoła prowadzi nauczanie w klasach o profilach humanistycznym, matematyczno-fizyczno-informatycznym, matematyczno-geograficznym oraz biologiczno-chemicznym i matematyczno-informatycznym z rozszerzonym językiem angielskim. W zależności od wyboru klasy i preferencji ucznia, jako drugiego języka w szkole naucza się niemieckiego lub francuskiego. Liceum mieści ośrodek egzaminacyjny DELF na poziomach: A1, A2, B1, B2 pod patronatem Instytutu Francuskiego w Warszawie. Biblioteka III LO bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, bookcrossingu, organizuje spotkania autorskie. W szkole istnieje Szkolne Koło Teatralne. Liceum współpracuje z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Prężnie działa Szkolne Koło Wolontariatu, które wspiera radomskie szpitale i hospicja. Co roku organizowany jest Dzień Zdrowia, popularyzujący zdrowy tryb życia. W szkole co 3 miesiące organizowane są akcje oddawania krwi w ramach honorowego krwiodawstwa. Niemal rokrocznie uczniowie zdobywają tytuły finalistów i laureatów Olimpiad Przedmiotowych i Konkursów Ogólnopolskich[26].
Rankingi
W ostatnich latach III Liceum Ogólnokształcące w Radomiu w Rankingu Liceów sporządzanym przez miesięcznik edukacyjny Perspektywy i Rzeczpospolitą, które biorą pod uwagę wyniki matur i sukcesy w olimpiadach, uzyskało następujące wyniki:
Rok | Miejsce w Polsce | Miejsce w województwie |
---|---|---|
2015 | 203 | 49 |
2016 | 226 | 53 |
2017 | 257 | 56 |
2018 | 207 | 53 |
2019 | 315 | 71 |
Liceum uwzględniane było w rankingu portalu liceapolskie.pl, rankingu publikowanego w latach 2016-17. "Czachowski" uzyskał następujące wyniki:
Rok | Miejsce w Polsce |
---|---|
2016 | 250. |
2017 | 244. |
Znani absolwenci
Ta sekcja od 2020-07 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Absolwentki szkoły Marii Gajl
- Halina Bretsznajder – harcmistrzyni, oficer AK, zamordowana przez Niemców w 1942 roku,
- Helena Cibor – nauczycielka, założycielka kilku chórów szkolnych,
- Maria Fołtyn – polska śpiewaczka i reżyser operowy, założycielka i prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki,
- Teresa Grodzińska – polska sanitariuszka, odznaczona pośmiertnie orderem Virtuti Militari,
- Halina z Grzecznarowskich Szpilmanowa – córka prezydenta Radomia Józefa Grzecznarowskiego, żona Władysława Szpilmana.
Absolwenci III Liceum Ogólnokształcącego
- Marianna Bienkiewicz – polska urzędniczka, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL.
- Mariusz Parlicki – polski poeta, prozaik, satyryk, krytyk literacki oraz eseista. Doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki.
- Przemysław Bednarczyk – historyk, reżyser wielu filmów o tematyce historycznej[27].
- Sonia Śledź – dziennikarka sportowa, współpracująca z Canal+ Sport
- Piotr Patkowski – wiceminister finansów
Przypisy
- ↑ Informacja na stronie liceapolskie.pl
- ↑ Nauczyciele na czachowski.radom.pl
- ↑ Lista szkół na stronie stowarzyszenia
- ↑ Praca zbiorowa, Dziedzictwo rewolucji 1905-1907, pod redakcją naukową Anny Żarnowskiej, Arkadiusza Kołodziejczyka, Andrzeja Stawarza i Piotra Tusińskiego, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Radom 2007
- ↑ Początki szkoły (1906-1918) na stronie czachowski.radom.pl
- ↑ Jerzy Karon, Działalność kulturalno-oświatowa na terenie m. Radomia: monografia społeczna, Druk S. Nowakowski, 1930
- ↑ Barbara Koś, Pamięć kuta w kamieniu, na echodnia.eu
- ↑ Zakłady Naukowe Żeńskie Marii Gajl w Radomiu: liceum, gimnazjum, szkoła powszechna rok szkolny 1937/38 (broszura dostępna online: wbc.poznan.pl)
- ↑ Anna Drela, Szkoła dla kobiet [w:] Praca zbiorowa, Ich ślady. Kobiety w historii Radomia, Radom 2013
- ↑ Wyjątkowe spotkanie i arcyciekawa książka o radomskiej "Budowlance" na echodnia.eu
- ↑ Jadwiga Cyrańska, Szkic historyczny Zakładów Naukowych Żeńskich Marii Gajl w Radomiu w latach 1906 – 1949
- ↑ Maria Gajl na czachowski.radom.pl
- ↑ Kalendarium na czachowski.radom.pl. [dostęp 2019-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-29)].
- ↑ Jerzy Sekulski, Encyklopedia Radomia, Wydawnictwo Naukowe Instytutu Technologii Eksploatacji – Państwowego Instytutu Badawczego w Radomiu, Radom 2012
- ↑ Organizacja funkcjonowania szkoły w latach 1950 - 2010 na czachowski.radom.pl
- ↑ Radom: Czachowski ma nową halę sportową na echodnia.eu
- ↑ Obelisk ku czci powstańców styczniowych na czachowski.radom.pl
- ↑ Ewa Kutyła, Spacerkiem po Radomiu, Urząd Miejski w Radomiu 2015
- ↑ Sztandar III Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu na czachowski.radom.pl
- ↑ Liceum Czachowskiego w Radomiu świętuje jubileusz 110-lecia [ZDJĘCIA, WIDEO] na wyborcza.radom.pl
- ↑ Oferta edukacyjna na czachowski.radom.pl
- ↑ Dyrektorka III LO zawieszona w obowiązkach, bo ma zarzuty na radom.wyborcza.pl
- ↑ Zarządzenie 167/2019 Prezydenta Miasta Radomia .
- ↑ Zarządzenie 168/2019 Prezydenta Miasta Radomia .
- ↑ Strona domowa III LIceum Ogólnokształcącego w Radomiu. [dostęp 2020-01-16].
- ↑ Działalność na czachowski.radom.pl
- ↑ mgr Przemysław Bednarczyk na stronie Radomskiego Towarzystwa Naukowego. [dostęp 2019-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-29)].
Media użyte na tej stronie
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 53.55N
- S: 50.95 N
- W: 19.15 E
- E: 23.25 E
Autor: Snubcube, Licencja: CC BY-SA 3.0
Senyal de nens a l'escola (from File:Nens_escola.png)
(c) Rafał T / fotopolska.eu, CC BY-SA 2.5
Budynek III L.O. im.Czachowskiego.
Dionizy Czachowski
Autor: