Zwycięzca

Ruch Chorzów

Król strzelców

Jacek Kosmalski (19)

II liga 2006/2007 – 59. edycja rozgrywek drugiego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Wzięło w nich udział 18 drużyn, grając systemem kołowym. Sezon ligowy rozpoczął się 28 lipca 2006, a ostatnie mecze rozegrano 9 czerwca 2007. Pierwszą bramkę rozgrywek zdobył w 13. minucie meczu Piast GliwiceZagłębie Sosnowiec zawodnik gospodarzy Jarosław Kaszowski (mecz zakończył się wynikiem 4:0).

• kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Objaśnienia:

1. Zawisza Bydgoszcz wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej.
  2. Unia Janikowo awansowała do II ligi w związku z rezygnacją z gry mistrza grupy II – Kani Gostyń.

Rozgrywki

Uczestnicy rozegrali 34. kolejki ligowe po 8 meczów każda (razem 306 spotkań) w dwóch rundach: jesiennej i wiosennej.

Pierwotnie zakładano, że mistrz i wicemistrz II ligi uzyskają awans do I ligi, zespół z 3. miejsca rozegra dwumecz barażowy o wejście do I ligi z 14. zespołem najwyższej klasy rozgrywkowej, do III ligi spaść miały 4 ostatnie drużyny, zaś zespoły z miejsc 11–14 rozegrać miały baraże o utrzymanie z wicemistrzami grup trzeciego poziomu ligowego. Drużyny z miejsc 4–10 miały mieć zapewniony udział w II lidze na kolejny sezon. Sytuacja ta zmieniła się jednak w związku z nałożeniem przez Polski Związek Piłki Nożnej kar degradacji na kilka klubów I i II ligi za udział w aferze korupcyjnej. W związku z podejrzeniami o korupcję wycofał się również po rundzie jesiennej Zawisza Bydgoszcz (2).

Kary degradacji nałożone przez PZPN

Za działania korupcyjne w poprzednich sezonach karą degradacji zostały ukarane 4 kluby:

Źródło: 90minut.pl [dostęp 2011-06-12].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
1Polonia Bytom została ukarana trzema punktami ujemnymi za zaległości finansowe.
2Górnik Polkowice został zdegradowany do IV ligi za udział w aferze korupcyjnej (patrz: Kary degradacji nałożone przez PZPN).
3KSZO Ostrowiec Świętokrzyski został zdegradowany do III ligi za udział w aferze korupcyjnej (patrz: Kary degradacji nałożone przez PZPN).
4Kmita Zabierzów przegrał dwumecz barażowy, jednak w związku z brakiem licencji na grę w II lidze dla Pogoni Szczecin (spadkowicz z I ligi) pozostała na drugim poziomie rozgrywkowym.
5Zawisza Bydgoszcz wycofała się z rozgrywek po rundzie jesiennej.

Lider kolejka po kolejce

Ruch ChorzówZawisza Bydgoszcz SAJagiellonia BiałystokPiast Gliwice

Baraże o II ligę

Po zakończeniu sezonu II i III ligi rozegrano dwumecze barażowe o 4 miejsca w drugiej klasie rozgrywkowej w sezonie 2007/2008 między zespołami z miejsc 14–16 II ligi i wicemistrzami grup III ligi:

Miejsca na drugim poziomie ligowym nie utrzymała Unia Janikowo; swój dwumecz przegrał również Kmita, jednak w związku z brakiem licencji na grę w II lidze dla Pogoni Szczecin (spadkowicz z I ligi) pozostała na drugim poziomie rozgrywkowym.

Ponadto 11. miejsce, obligujące pierwotnie do gry w barażach o utrzymanie w II lidze zajął KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – decyzją PZPN dolosowana do niego drużyna z III ligi – GKS Katowice (wicemistrz III ligi grupy III) – uzyskała awans bez gry[3][4].

Wynik dwumeczu – 4:3 dla Pelikana.

Wynik dwumeczu – 4:2 dla Stali.

Wynik dwumeczu – 3:3, zwycięstwo Warty dzięki większej liczbie bramek zdobytych na wyjeździe.

24 czerwca 2007GKS Katowice3:0 wo.KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

27 czerwca 2007KSZO Ostrowiec Świętokrzyski0:3 wo.GKS Katowice

Strzelcy

BramkiStrzelcyDrużyna
19 GolPolska Jacek KosmalskiPolonia Warszawa
14 GolSerbia Vuk SotirovićZawisza Bydgoszcz (2) (10) i Jagiellonia Białystok (4)
13 GolPolska Marcin FolcZagłębie Sosnowiec
Polska Mariusz MężykPolonia Bytom
Polska Kamil WitkowskiGórnik Polkowice

Kompletna klasyfikacja strzelców – 90minut.pl

1. Decyzje w sprawie ukaranych klubów. Polkowice w IV lidze (pol.). 90minut.pl, 2007-06-21. [dostęp 2011-06-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-06)].
  2. a b c Trybunał Arbitrażowy utrzymał kary PZPN za korupcję (pol.). 90minut.pl, 2007-10-17. [dostęp 2011-06-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-06)].
  3. Decyzje PZPN w sprawie spadku z II ligi (pol.). 90minut.pl, 2007-06-05. [dostęp 2011-06-12].
  4. GKS Katowice w II lidze (pol.). 90minut.pl, 2007-06-21. [dostęp 2011-06-12].