IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach

IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach
Liceum ogólnokształcące
Ilustracja
Gmach gimnazjum w 1918
Państwo

 Polska

Miejscowość

Siedlce

Adres

08-110 Siedlce, ul. Konarskiego 1

Data założenia

1844

Patron

Stanisław Żółkiewski

Położenie na mapie Siedlec
Mapa konturowa Siedlec, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach”
Ziemia52°10′11,09″N 22°16′52,92″E/52,169747 22,281367
Strona internetowa

IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach – jedna z najstarszych placówek szkolnictwa średniego w tym mieście.

Historia

W 1844 przeniesiono do Siedlec gimnazjum z Łukowa. W szkole kultywowano tradycje patriotyczne, co zaowocowało uczestnictwem uczniów w powstaniu styczniowym, jednym z uczestników walk był późniejszy pisarz Aleksander Głowacki. Po upadku powstania liceum podlega intensywnej rusyfikacji. W 1915 roku budynek przy ul. Szkolnej (dziś Konarskiego) zajmują Niemcy, a szkoła przestaje działać. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Gimnazjum Podlaskie, mieszczące się przy ul. Floriańskiej, zostało upaństwowione. Podczas uroczystości wychowanek szkoły, minister Antoni Ponikowski wygłosił następujący tekst: "Aktem z dnia 20 sierpnia 1918 roku Towarzystwo pomocy szkolnej oddało utrzymywane przez siebie w Siedlcach gimnazyum podlaskie na własność państwa polskiego. Niniejszym uznaję szkołę tę za państwową i pragnę, aby młodzież miała zawsze przed oczyma najwyższy wzór rozumu państwowego, cnoty obywatelskiej, rycerskiego honoru, niezłomnej służby i poświęcenia dla ojczyzny, nadaję szkole nazwę: Królewsko Polskie gimnazyum imienia Żółkiewskiego"[1].

Szkoła została przeniesiona do budynku przy ul. Szkolnej. W latach 20. szkoła działała jako Państwowe Gimnazjum im. Hetmana Żółkiewskiego w Siedlcach. W 1923 ze szkoły wydzielono gimnazjum im. Bolesława Prusa. Okres międzywojenny to czas największego rozkwitu szkoły, absolwenci stanowili wtedy elitę intelektualną Siedlec. W czasie II wojno światowej prowadzono tajne nauczenie. W 1961 władze zamknęły liceum argumentując to reformą szkolnictwa. W 1991 reaktywowano działalność liceum.

Dyrektorzy

  • Karol Piechowski (od 1 II 1925)[2]

Absolwenci

  • Aleksander Głowacki (Bolesław Prus) – pisarz
  • Marcin Pawlikowski - architekt, wykładowca akademicki
  • Antoni Ponikowskipremier, minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w okresie II RP, rektor Politechniki Warszawskiej
  • Kazimierz Zembrzuski – profesor Politechniki Warszawskiej, konstruktor - twórca pierwszych w Polsce, zaprojektowanych całkowicie samodzielnie, parowozów
  • Marian Jacek Woszczerowicz – aktor, reżyser, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie

Przypisy

  1. Uroczystości narodowe w okolicy Podlasia Nowości Illustrowane 1918 nr 42 s. 41
  2. Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Rzeczypospolitej Polskiej”. Nr 7, s. 121, 1 kwietnia 1925. 

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Gimnazjum im. Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach (1918).jpg
Gimnazjum im. Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach (1918)
Nens escola.svg
Autor: Snubcube, Licencja: CC BY-SA 3.0
Senyal de nens a l'escola (from File:Nens_escola.png)
Siedlce location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Siedlce, Poland
Ta mapa of Siedlce została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.