IV Liceum Ogólnokształcące im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu

IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu
średnia
Ilustracja
Państwo Polska
MiejscowośćRadom
Adresul. Mariacka 25,
26-600 Radom
Data założenia1905
PatronTytus Chałubiński
Dyrektormgr Bożena Szulczyk
Wicedyrektorzymgr Małgorzata Grzeszczyk-Wronka,
mgr Ewa Kościelniak-Walewska
Położenie na mapie Radomia
Mapa konturowa Radomia, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu”
Ziemia51°23′47,4792″N 21°08′27,8772″E/51,396522 21,141077
Strona internetowa

IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiuliceum ogólnokształcące w Radomiu, jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce.

Historia

Kolegium Pijarów - dawna siedziba szkoły

W 1905 roku z inicjatywy Prospera Jarzyńskiego, pierwszego dyrektora ówczesnego gimnazjum męskiego im. św. Stanisława Kostki, została powołana do życia Szkoła Handlowa Siedmioklasowa Miejska w Radomiu. Szkoła wielokrotnie zmieniała swoją nazwę i adres. W latach 1917–1922 placówka nosiła nazwę „Ośmioklasowa Szkoła Realna Miejska w Radomiu”. W następnym roku posługiwała się nazwą „Ośmioklasowe Gimnazjum Miejskie w Radomiu”. W 1924 roku została przemianowana na „Gimnazjum Męskie Magistratu m. Radomia”. W okresie od 1 grudnia 1925 roku do 1 maja 1927 roku było to „Państwowe Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Radomiu – Oddziały matematyczno-przyrodnicze”[1].

Zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 1937 zostało utworzone „I Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu” (państwowa szkoła średnią ogólnokształcąca, złożoną z czteroletniego gimnazjum i dwuletniego liceum), po wejściu w życie tzw. reformy jędrzejewiczowskiej szkoła miała charakter męski, a wydział liceum ogólnokształcącego był prowadzony w typie matematycznym i przyrodniczym[2].

W latach 1905–1939 znajdowała się w budynku przy dzisiejszej ulicy Traugutta 61[2], w okresie II wojny światowej prowadzono tajną naukę, a po wojnie liceum przeniosło się do gmachu dawnego (bo XVIII-wiecznego) Kolegium Pijarów na Rynku i tu pozostało do 1972 roku. Ostatnia przeprowadzka była podyktowana złym stanem zajmowanego budynku; nowy adres to ulica Mariacka 25, gdzie szkoła znajduje się do dnia dzisiejszego. Jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce i członkiem Stowarzyszenie Na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce[3].

Absolwenci

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Radom location map.svg
Autor:
Twórcy OpenStreetMap
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Radom, Poland
Ta mapa of Radom została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Nens escola.svg
Autor: Snubcube, Licencja: CC BY-SA 3.0
Senyal de nens a l'escola (from File:Nens_escola.png)
Priarists college radom.jpg
Autor: Rafał T, Licencja: CC BY-SA 3.0
Priarist College in Radom
IV lo radomPoland2.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
IV liceum w Radomiu