I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku

I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej i Gimnazjum Dwujęzyczne
liceum ogólnokształcące z oddziałami gimnazjalnymi
Ilustracja
Front szkoły od ulicy A. Mickiewicza
Sapere Aude
Państwo

 Polska

Miejscowość

Włocławek

Adres

ul. Adama Mickiewicza 6 87-800 Włocławek

Data założenia

1900

Patron

Ziemia Kujawska

Dyrektor

Małgorzata Bisaga

Wicedyrektorzy

Edyta Hankowska – Czerwińska

Członkostwo

Stowarzyszenie Szkół Aktywnych

Położenie na mapie Włocławka
Mapa konturowa Włocławka, w centrum znajduje się punkt z opisem „I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej i Gimnazjum Dwujęzyczne”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Ziemia52°39′25,088″N 19°03′48,748″E/52,656969 19,063541
Strona internetowa

I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku (również Liceum Ziemi Kujawskiej, LZK) – szkoła ponadgimnazjalna we Włocławku.

Historia

Na początku 1900 roku Komitet Obywatelski, któremu przewodniczył Ludwik Bauer, wystąpił do Ministerstwa Finansów o utworzenie szkoły handlowej. 27 kwietnia 1900 roku Ministerstwo Finansów wyraziło zgodę na utworzenie Włocławskiej Siedmioklasowej Szkoły Handlowej. Założycielami szkoły było 104 mieszkańców miasta. Do szkoły przyjmowani byli uczniowie w wieku od 8 do 11 lat, którzy po rocznym kursie stawali się uczniami klasy pierwszej. Szkoła otrzymała uprawnienia przysługujące szkole państwowej, które zezwalały jej absolwentom na wstępowanie do wyższych szkół w Imperium Rosyjskim bez składania egzaminów wstępnych oraz ulgi w odbywaniu służby wojskowej.

Włocławska Szkoła Handlowa była szkołą prywatną utrzymującą się z opłat wpłacanych przez uczniów. Uroczyste otwarcie szkoły nastąpiło 4 listopada 1900 roku. Szkoła nie posiadała własnego budynku, dlatego też pierwsze zajęcia odbywały się w wynajętych pomieszczeniach przy ulicy Łęgskiej. Do administrowania szkołą powołano Radę Opiekuńczą, która w krótkim czasie zgromadziła niezbędne fundusze do postawienia budynku szkolnego. W 1901 roku Rada Opiekuńcza nabyła plac na ówczesnym przedmieściu Włocławka przy ulicy Gęsiej. Budowę rozpoczęto w lipcu 1901 roku, a zakończono w sierpniu 1902. Autorem projektu według, którego wybudowano gmach szkolny był inżynier Antoni Olszakowski. Oddany do użytku w 1902 roku gmach szkolny, do dziś stanowi siedzibę naszej szkoły, z której wyszło kilkadziesiąt pokoleń włocławskiej młodzieży.

Żywot Włocławskiej Szkoły Handlowej w jej rosyjskim modelu okazał się krótki. Kres jej działaniom położyła rewolucja 1905 roku, a zwłaszcza strajk młodzieży szkolnej, domagającej się prowadzenia nauczania w języku polskim. Wraz z uzyskaniem przez szkołę zgody na wprowadzenie języka polskiego utracono prawa szkoły państwowej. W 1907 roku szkołę opuścili pierwsi maturzyści, którzy otrzymali świadectwa w języku polskim. W 1911 roku ówczesny dyrektor Włocławskiej Szkoły Handlowej uzyskał zgodę rządów Austrii i Szwajcarii, aby absolwenci szkoły byli przyjmowani na studia wyższe bez egzaminów. Wybuch pierwszej wojny światowej i zajęcie Włocławka przez wojska niemieckie nie zakłóciły w większym stopniu działalności szkoły. Rada Opiekuńcza wystąpiła do niemieckich władz okupacyjnych o przekształcenie szkoły w ośmioklasowe Gimnazjum Realne.

Gmach szkoły na fotografii B. Sztejnera sprzed 1913 roku.

Rok szkolny 1916/1917 rozpoczęto pod szyldem Gimnazjum Realnego. W 1919 roku Rada Opiekuńcza wystąpiła do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego o upaństwowienie Gimnazjum. W 1919 szkole nadano nazwę Gimnazjum Państwowe we Włocławku. Trzy lata później szkoła otrzymała kolejną nazwę Państwowe Gimnazjum Ziemi Kujawskiej. Do września 1939 roku szkoła przeszła kolejną reorganizację. Wprowadzono czteroklasowe gimnazjum i dwuklasowe liceum. W 1932 roku szkoła zmieniła nazwę na Państwowe Gimnazjum i Liceum Ziemi Kujawskiej.

W Rankingu Szkół 2011 miesięcznika „Perspektywy” i dziennika „Rzeczpospolita” szkołę sklasyfikowano na 90. miejscu w Polsce, na 7. miejscu w województwie kujawsko-pomorskim i 1. miejscu we Włocławku. Należy do Stowarzyszenia Szkół Aktywnych.

W 2014 roku szkoła zmieniła nazwę na I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej i Gimnazjum Dwujęzyczne.

Rok szkolny 2016/2018 Liceum Ziemi Kujawskiej rozpoczęło w budynku tymczasowym przy ul. Leśnej. Gmach przy Mickiewicza 6 poddany został wówczas gruntownemu remontowi, który udało się zrealizować przed końcem roku szkolnego. Rok szkolny 2017/2018 LZK rozpoczęło już „u siebie”, w wyremontowanym zabytkowym budynku projektu inż. Olszakowskiego.

W Rankingu Szkół 2018 miesięcznika „Perspektywy” szkołę sklasyfikowano na 135. miejscu w Polsce, na 4. miejscu w województwie kujawsko-pomorskim i 1. miejscu we Włocławku.

Dyrektorzy

Pomnik upamiętniający wydarzenia z 1905 roku (przy wejściu głównym do LZK).
Władysław Nowca, pierwszy polski dyrektor szkoły
  • Bobarykin Michaił 1900–1905
  • Nowca Władysław 1905–1906
  • Wejs Aleksander 1906–1909
  • Szczepański Józef 1909–1916
  • Biernacki Wacław 1916–1919
  • Wencel Ludwik 1919–1930
  • Mętlewicz Kazimierz 1930–1931
  • Chmura Józef 1931 – V 1939
  • Matraś Józef V 1939 – 1 IX 1939
  • Niwiński Wiktor 8 II – 15 II 1945
  • Sobczak Stanisław 16 III 1945–1950
  • Krysiak Tadeusz 1950–1972
  • Szczerbiak Jan 1972–1975
  • Urbańska Edyta 1975–1978
  • Kieloch Tadeusz 1978–1992
  • Trawińska Jadwiga 1992–1998
  • Podłucka Irena 1998–2018
  • Małgorzata Bisaga od 2018

Nauczyciele

Absolwenci

W gronie absolwentów szkoły znajduje się m.in. piosenkarka Maryla Rodowicz

Profile

Profile na rok szkolny 2017/2018

KlasaProfilZajęcia rozszerzonePrzedmiot uzupełniający 1Przedmiot uzupełniający 2Język obcy 1Język obcy 2
AB
matematyczno-fizyczny z informatyką lub językiem angielskimmatematyka

fizyka

informatyka lub język angielski

historia i społeczeństwoekonomia w praktyceWielka Brytania angielskiNiemcy niemiecki,

Francja francuski,

Rosja rosyjski lub

Hiszpania hiszpański

C
biologiczno-chemicznybiologia

chemia

statystyka w naukach przyrodniczych
D
przyrodniczo-politechnicznybiologia

chemia

matematyka

E
społeczno-prawny z językiem angielskimjęzyk polski

historia

język angielski

przyroda
F
społeczno-prawnygeografia

historia

WOS

retoryka dla prawników

Wcześniejsze kierunki kształcenia

Wnętrze szkoły

Na rok szkolny 2016/2017 do LZK planowano przyjmować do następujących klas:

  • Klasa A i B – nachylenie matematyczno-fizyczne (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: matematyka i fizyka; przedmioty uzupełniające to historia i społeczeństwo i ekonomia w praktyce)
  • Klasa C i D – nachylenie biologiczno-chemiczne (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: biologia i chemia; przedmioty uzupełniające to historia i społeczeństwo i statystyka w naukach przyrodnicznych)
  • Klasa E – nachylenie polonistyczno-biologiczne (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: język polski, biologia, język angielski; przedmiot uzupełniający to historia i społeczeństwo)
  • Klasa F – nachylenie społeczno-prawne (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia; przedmiot uzupełniający to przyroda)

Na rok szkolny 2012/2013 do LZK planowano przyjmować do następujących klas:

  • Klasa A – nachylenie politechniczno-ekonomiczne (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: matematyka, fizyka, informatyka, geografia, język angielski)
  • Klasa B – nachylenie politechniczno-ekonomiczne (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: matematyka, fizyka, informatyka, geografia, język angielski)
  • Klasa C – nachylenie medyczno-przyrodnicze (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: biologia, chemia, fizyka, matematyka, język angielski)
  • Klasa D – nachylenie medyczno-przyrodnicze (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: biologia, chemia, fizyka, matematyka, język angielski)
  • Klasa E – nachylenie humanistyczne (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, język angielski, język łaciński i kultura antyczna, filozofia, historia sztuki)
  • Klasa F – nachylenie społeczno-prawnicze (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, matematyka, język angielski)

Na rok szkolny 2011/2012 do LZK przyjmowano do następujących klas:

  • Klasa A – nachylenie matematyczno-fizyczne z fakultatywną informatyką (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: matematyka, fizyka)
  • Klasa B – nachylenie matematyczno-fizyczne z fakultatywną informatyką (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: matematyka, fizyka)
  • Klasa C – nachylenie biologiczno-chemiczne (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: biologia, chemia, fizyka)
  • Klasa D – nachylenie biologiczno-chemiczne (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: biologia, chemia, fizyka)
  • Klasa E – nachylenie aktywności twórczej (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: język polski, historia)
  • Klasa F – nachylenie społeczno-prawnicze (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia)

Na rok szkolny 2010/2011 do LZK przyjmowano do następujących klas:

  • Klasa A – nachylenie matematyczno-fizyczne z fakultatywną informatyką (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: matematyka, fizyka)
  • Klasa B – nachylenie matematyczno-fizyczne z fakultatywną informatyką (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: matematyka, fizyka)
  • Klasa C – nachylenie biologiczno-chemiczne (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: biologia, chemia, fizyka)
  • Klasa D – nachylenie biologiczno-chemiczne (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: biologia, chemia, fizyka)
  • Klasa E – nachylenie humanistyczne (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: język polski, historia)
  • Klasa F – nachylenie społeczno-prawnicze (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia)

Media użyte na tej stronie

Kuyavian-Pomeranian Voivodeship location map.svg
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.83 N
  • S: 52.28 N
  • W: 17.16 E
  • E: 19.88 E
Nens escola.svg
Autor: Snubcube, Licencja: CC BY-SA 3.0
Senyal de nens a l'escola (from File:Nens_escola.png)
Flag of the United Kingdom (3-5).svg
The flag of the United Kingdom (3:5 version). This flag is the Union Flag in the 3:5 ratio exclusively used on land. At sea, the correct ratio is 1:2.
Włocławek-LZK.JPG
Autor: Mariochom, Licencja: CC0
Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku.
Włocławek-Trade School on Sztejner photograph.jpg
Widok na ulicę Szkolnę (dzisiejsza ul. A. Mickiewicza) oraz budynek Szkoły Handlowej - dzisiejszego Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. Fotografia autorstwa Bolesława. Sztejnera (1861-1921), wykonana między 1902 a 1913 rokiem.
Maryla Rodowicz 2017.jpg
Autor: Serecki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polska piosenkarka Maryla Rodowicz w 2017 roku.
Włocławek-Indoor of LZK.JPG
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wnętrze Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku.
Włocławek location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Włocławek, Poland
Ta mapa of Włocławek została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Włocławek-monument of strikers.JPG
Autor: Mariochom, Licencja: CC0
Kamień-pomnik uczestników strajku o polską szkołę z 1905 roku.
Władysław Nowca.jpeg
Władysław Nowca, a Polish member of the second Russian State Duma, 1907