I Liceum Ogólnokształcące w Zduńskiej Woli

I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Wielkiego
liceum
Ilustracja
Państwo Polska
MiejscowośćZduńska Wola
Adresul. Dąbrowskiego 6
98-220 Zduńska Wola
Data założenia1905
PatronKazimierz Wielki
Dyrektormgr Tomasz Siemienkowicz
Wicedyrektorzymgr Anita Tosik
CzłonkostwoSocrates, Comenius
Położenie na mapie Zduńskiej Woli
Mapa konturowa Zduńskiej Woli, po lewej znajduje się punkt z opisem „I Liceum Ogólnokształcąceim. Kazimierza Wielkiego”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „I Liceum Ogólnokształcąceim. Kazimierza Wielkiego”
Położenie na mapie powiatu zduńskowolskiego
Mapa konturowa powiatu zduńskowolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „I Liceum Ogólnokształcąceim. Kazimierza Wielkiego”
Ziemia51°36′07,89″N 18°56′17,95″E/51,602192 18,938319
Strona internetowa

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego – najstarsze liceum ogólnokształcące w Zduńskiej Woli, o tradycjach sięgających roku 1905.

Historia szkoły

Korzenie szkoły sięgają początku XX wieku, a dokładnie 1905 roku. Wtedy to Towarzystwo Macierzy Szkolnej podjęło starania o utworzenie szkoły średniej. W następnym roku Towarzystwo uzyskało zgodę na prowadzenie czteroklasowej męskiej szkoły realnej. W roku 1907 władze carskie zlikwidowały Towarzystwo Macierzy Szkolnej, a utrzymanie szkoły przejęło Towarzystwo Wpisów Szkolnych, któremu przewodniczył ks. Jan Cyranowski. W dwa lata później Towarzystwo to zostało rozwiązane.

W 1914 roku Ministerstwo Oświaty udzieliło ówczesnemu dyrektorowi szkoły, Antoniemu Radomskiemu, zezwolenia na otwarcie siedmioklasowego Gimnazjum Realnego. W dwa lata później powstało Towarzystwo im. Henryka Sienkiewicza, które uzyskało zezwolenie niemieckich władz okupacyjnych na otwarcie Czteroklasowej Szkoły Realnej. Reaktywowane Koło Macierzy Szkolnej uzyskało w roku 1916 zezwolenie na założenie przez Macierz szkoły średniej. Data ta jest przyjmowana jako początek historii szkoły.

Po zakończeniu I wojny światowej zmieniono nazwę szkoły na Ośmioklasowe Gimnazjum Filologiczno-Koedukacyjne im. Henryka Sienkiewicza. Dyrektorem szkoły został ks. Władysław Wojtasik (zginął 12.08.1942 r. w Dachau)[1]. Wówczas to pierwszy egzamin dojrzałości złożyło czterech abiturientów: Irena Jaruga, Kazimierz Rudnicki, Wincenty Gruszczyński i Robert Saling.

W roku 1921 Ministerstwo Wyznań i Oświecenia Publicznego nadało szkole akt organizacyjny i ustaliło nazwę na Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli. Podczas obchodów 100-lecia Zduńskiej Woli szkołę odwiedził prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski.

W latach 30., gdy – zgodnie z nową ustawą oświatową – wprowadzono dwustopniowe nauczanie w szkolnictwie średnim, powstało czteroletnie gimnazjum i dwuletnie liceum jako jedna placówka. W lipcu 1937 r. odbył się I Zjazd Wychowanków, podczas którego utworzono Koło Byłych Wychowanków Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli z Józefem Johnem jako przewodniczącym. Było to formalne powołanie do życia organizacji byłych uczniów. Pierwsze próby utworzenia takiej organizacji zostały podjęte już w roku 1924, we wrześniu, kiedy to powstało Akademickie Koło Zduńskowolan, któremu przewodniczył Janusz Latosiński. AKZ istniało do 1937 roku, kiedy to ustawą o stowarzyszeniach je zlikwidowano.

Wybuch wojny przerwał normalny tryb życia szkoły. W listopadzie 1939 roku władze okupacyjne aresztowały dyrektora Edwarda Bartkowskiego i nauczycieli. Kilka dni później szkoła została zamknięta.

Wiosną 1945 roku dyrektor Edward Bartkowski i nauczyciele przystąpili do organizowania szkolnictwa średniego w Zduńskiej Woli. W marcu rozpoczęły się w szkole zajęcia lekcyjne. Władze oświatowe ustaliły jej nazwę na Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum.

W połowie lat 70. zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków Gimnazjum i Liceum. Pierwszym Przewodniczącym został Aleksander Blaszczyk. Pod koniec lat 70. uczniowie rozpoczęli naukę w nowo wybudowanym południowym skrzydle szkoły. Oddano również do użytku nową salę gimnastyczną. W 1983 roku szkoła została odznaczona przez Ministerstwo Oświaty Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W połowie lat 80. została otwarta pracownia komputerowa i rozpoczęto edukację informatyczną. W roku 1984 wprowadzono rozszerzony program nauki języka angielskiego.

Lata 90. to kolejny etap rozwoju liceum. Zostało ono przyjęte do Stowarzyszenia Szkół Zrzeszonych w UNESCO. Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nawiązało współpracę z kilkunastoma krajami, realizując międzynarodowy program Sokrates i Comenius.

W roku 2016 szkoła obchodziła swoje stulecie.

Patron szkoły

Znani absolwenci

Przypisy

  1. Stanisław Librowski, Ofiary zbrodni niemieckiej spośród duchowieństwa diecezji włocławskiej 1934-1945, Włocławek 1947, s. 165-166.
  2. Biografia Justyny na http://www.emuzyka.pl
  3. Oficjalna strona Mariusza Wróblewskiego
  4. Biografia Danuty Dudzińkiej
  5. Niedźwiedzki, Marek: Nie wierzę w życie pozaradiowe, ​ISBN 978-83-268-0642-1

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Łódź Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Łódź Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.45 N
  • S: 50.78 N
  • W: 17.95 E
  • E: 20.75 E
Nens escola.svg
Autor: Snubcube, Licencja: CC BY-SA 3.0
Senyal de nens a l'escola (from File:Nens_escola.png)
Zduńska Wola location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
Zduńska Wola, LO im. Kazimierza Wielkiego(2).JPG
Autor: Grzegorz Doliński, Licencja: CC BY 3.0
I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli