Śląsk Ruda Śląska

Bronze medal blank.svg III miejsce

Budowlani Łódź

Strona internetowa

I liga polska w rugby (1989) – trzydziesty trzeci sezon najwyższej klasy ligowych rozgrywek klubowych rugby union w Polsce. Tytuł mistrza Polski zdobyła drużyna Ogniwo Sopot, drugie miejsce zajął Śląsk Ruda Śląska, a trzecie Budowlani Łódź.

Uczestnicy i format rozgrywek

Rozgrywki ligowe w Polsce w tym sezonie zorganizowano w sposób odmienny od dotychczasowego. O podziale drużyn na I i II ligę miały zadecydować rozgrywki w rundzie wiosennej, w której miało uczestniczyć 16 drużyn podzielonych na 4 grupy po 4 drużyny każda (wszystkie drużyny dotychczasowej I i II ligi). W ramach grup drużyny grały mecze systemem każdy z każdym, mecz i rewanż. Ponieważ do rozgrywek ostatecznie nie przystąpiły Legionovia Legionowo i Polonia Poznań, ostatecznie w tej fazie uczestniczyło 14 drużyn w dwóch grupach czterozespołowych i dwóch grupach trzyzespołowych. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansowały do I ligi, a pozostałe do II ligi, które swoje rozgrywki toczyły jesienią. W ramach I ligi drużyny dzielono na dwie grupy po cztery drużyny każda. W ramach grup drużyny grały mecze systemem każdy z każdym, mecz i rewanż. W fazie finałowej zwycięzcy grup rozgrywali dwumecz o mistrzostwo Polski, drugie drużyny – dwumecz o trzecie miejsce, trzecie – o piąte i ostatnie drużyny grup – o siódme miejsce[1].

Faza eliminacyjna

Tabele końcowe grup eliminacyjnych (na zielono wiersze z drużynami, które awansowały do I ligi)[2]:

II liga

W jesiennych rozgrywkach II ligi zagrało sześć drużyn, które nie zakwalifikowały się do pierwszej ligi. Zespoły podzielono na dwie trzyzespołowe grupy, w których grano każdy z każdym, mecz i rewanż. W fazie finałowej zwycięzcy grup rozgrywali dwumecz o pierwsze miejsce, drugie drużyny – dwumecz o trzecie miejsce, a trzecie – o piąte miejsce[10].