Ibrahim Traore

Ibrahim Traore
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1988
Bondokuy

Przewodniczący Patriotycznego Ruchu na rzecz Ochrony i Odbudowy, przywódca junty wojskowej
Okres

od 30 września 2022

Przynależność polityczna

Patriotyczny Ruch na rzecz Ochrony i Odbudowy (Burkina Faso)

Poprzednik

Paul-Henri Sandaogo Damiba

Ibrahim Traore – oficer wojskowy burkińskich sił zbrojnych, tymczasowy przywódca Burkina Faso od 30 września 2022 roku, kiedy to obalił tymczasowego prezydenta Paula-Henriego Sandaogo Damibę podczas zamachu stanu w Burkinie Faso pod koniec września 2022[1]. Traore należał do grupy oficerów, którzy poparli zamach stanu w Burkina Faso w styczniu 2022 r. i doprowadzili do władzy juntę wojskową Patriotycznego Ruchu na rzecz Ochrony i Odbudowy. Jednak wielu spiskowców było niezadowolonych z występu Paula-Henri Sandaogo Damiby, przywódcy junty, odnośnie jego niezdolności do powstrzymania dżihadystycznego powstania w Burkina Faso. Traore twierdził później, że on i inni oficerowie próbowali skłonić Damibę do „skoncentrowania się” na buncie, ale ostatecznie zdecydowali się go obalić, ponieważ „jego ambicje odbiegały od tego, co zamierzaliśmy zrobić”.

W czasie wrześniowego zamachu stanu posiadał stopień kapitana[2].

Przypisy

  1. Kolejny zamach stanu w Burkina Faso. Dotychczasowy przywódca obalony przez kapitana armii - Wiadomości - polskieradio24.pl, polskieradio24.pl [dostęp 2022-10-01].
  2. Thiam Ndiaga, Anne Mimault, Burkina Faso soldiers announce overthrow of military government, „Reuters”, 1 października 2022 [dostęp 2022-10-01] (ang.).

Media użyte na tej stronie

Ibrahim Traoré.jpg
Autor: EKokou, Licencja: CC BY-SA 4.0
Captain Ibrahim Traoré during the meeting with the general secretaries of Burkina on Sunday, October 2, 2022.