Icchak Wittenberg

Icchak Wittenberg lub Izaak ps. Leon (ur. 1907, zm. 1943) – żydowski działacz podziemia w czasie II wojny światowej, przywódca oraz jeden z twórców Zjednoczonej Organizacji Partyzanckiej (w jidysz Farejnikte Partizaner-Organizacje – FPO) w Wilnie, w której reprezentował środowiska komunistyczne.

Niedługo po powstaniu organizacji, informacje o jej istnieniu dotarły do Niemców, którzy zażądali wydania jej przywódcy grożąc represjami wobec mieszkańców wileńskiego getta. Wittenberg dobrowolnie za zgodą organizacji (uchwała sztabu FPO z 16 lipca 1942 r.), oddał się w ręce Niemców. Według innych informacji, naziści sami aresztowali Wittenberga w lipcu 1943 r., lecz działacze FPO odbili go, jednak naziści zażądali jego wydania i ten dobrowolnie oddał się w ich ręce.

Działaczka ruchu oporu w getcie wileńskim, Róźka Korczak w swoich wspomnieniach napisała: „Pamięć o Wittenbergu będzie żywa w naszym narodzie, a dla nas będzie zawsze przykładem wielkiego bohaterstwa”.

Według jednych danych został zamordowany przez gestapo, według innych popełnił samobójstwo w celi, na której ścianie zachował się napis „Zemścijcie się! – Icchak Wittenberg”.

Bibliografia

  • Daniel Kac; Wilno Jerozolimą było. Rzecz o Abrahamie Sutzkeverze; z przedmową Czesława Miłosza; Wydawnictwo Pogranicza, 2003, ISBN 83-86872-51-9
  • Bernard Mark; „Walka i zagłada Warszawskiego Getta”; Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej,Warszawa, 1959
  • Dia–pozytyw: Ruch oporu w gettach i obozach. [dostęp 2013-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-12)].
  • Encyklopedia Interia