Ichnotakson

Koprolit z ichnorodzaju Lumbricaria

Ichnotaksontakson wyznaczony na podstawie ichnoskamieniałości, czyli skamieniałych śladów działalności zwierząt[1]. Zwykle wyróżniane ichnotaksony to ichnorodzaje i ichnogatunki, których forma zapisu jest analogiczna do rodzajów i gatunków[2]. Również same skamieniałości śladowe o wyraźnych i dających się wyróżnić cechach łączy się w ichnotaksony[3].

Ichnotaksony w praktyce nie tyle służą klasyfikacji zwierząt nieznanych inaczej niż przez ichnoskamieniałości, ile klasyfikacji samych ichnoskamieniałości. Ponieważ klasyfikacja ichnoskamieniałości i zwierząt, które je pozostawiły, jest od siebie niezależna, ichnotaksonomia jest przykładem parataksonomii, czyli taksonomii równoległej do taksonomii właściwej. Niektórych ichnoskamieniałości nie udaje się powiązać z konkretnymi zwierzętami, a więc ichnotaksonów z taksonami. Często jeden ichnorodzaj jest skutkiem działalności spokrewnionych gatunków zwierząt. Przykładowo zauropody z dwóch grup pozostawiały tropy, których skamieniałości to ichnorodzaje odpowiednio Brontopodus i Parabrontopodus[4]. Jednocześnie zwierzęta z tego samego taksonu pozostawiały ślady różnego typu, które stały się różnymi ichnorodzajami. Przykładowo ślady spoczynku trylobitów tworzą ichnorodzaj Rusophycus, podczas gdy ślady rozgrzebywania piasku przez te same zwierzęta – Cruziana, gdy są to ślady pełzania lub Diplichnites, gdy kroczenia[3].

Przypisy

  1. Ichnotaxon (ang.). W: Online medical dictionary [on-line]. mondofacto.com. [dostęp 2017-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-01)].
  2. Glossary of Terms (ang.). W: KU Ichnology. Studying the Traces of Life [on-line]. University of Kansas. [dostęp 2017-08-12].
  3. a b Urszula Radwańska: Przewodnik do ćwiczeń z podstaw paleontologii. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 1995, s. 17-21. ISBN 83-230-0703-9.
  4. Skamieniałości śladowe (pol.). W: Tropami polskich dinozaurów [on-line]. Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego. [dostęp 2017-08-12].

Media użyte na tej stronie

Lumbricaria.jpeg
Autor: Jens Lallensack, Licencja: CC BY 3.0
Lumbricaria, a Coprolite from the Plattenkalk at Mühlheim (Mörnsheim) in Bavaria, Germany. Collection of the GZG, University of Göttingen