Puchar Konfederacji
srebroFrancja 2003
Igrzyska olimpijskie
złotoSydney 2000piłka nożna

Idriss Carlos Kameni (ur. 18 lutego 1984 w Douali) – kameruński piłkarz występujący na pozycji bramkarza.

Karierę rozpoczynał w kameruńskim Union Club Yaoundé. W 1996 roku przeniósł się do Kadji Sports Academy Douala. Zdobycie złotego medalu olimpijskiego w 2000 roku zaowocowało przeniesieniem się do francuskiego Le Havre AC. W sezonie 2001/2002 został wypożyczony do Juventusu na pół roku, jednak nie rozegrał w pierwszym składzie ani jednego meczu, z powodu zbyt młodego wieku. Zimą wrócił do Le Havre i zaliczył dwa mecze w wyjściowej jedenastce. Sezon 2002/2003 również zaliczył do połowy, a zimą został wypożyczony do AS Saint-Étienne, a w 2003 po raz kolejny wrócił do Le Havre, skąd odszedł w przerwie zimowej, w czasie której Kameni wyjechał do Anglii. Jego nowym klubem został Wolverhampton Wanderers, który spadł do drugiej ligi. Sezon później został pierwszym bramkarzem Espanyolu Barcelona. W Primera División debiutował w pierwszej kolejce sezonu 2004/2005, podczas meczu z Deportivo La Coruna, zremisowanego 1:1 (Carlos Idriss został zmieniony w 69 minucie). W 2006 roku zdobył Copa del Rey, czyli Puchar Króla Hiszpanii. Trenerem bramkarzy w Espanyolu jest były bramkarz reprezentacji Kamerunu, Thomas N’Kono.

2017/18Fenerbahçe SKTurcja Süper Lig3

W 2000 roku grał na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, kiedy to „Nieposkromione Lwy” pokonały Hiszpanię 5:3 w karnych, 2:2 w regulaminowym czasie. Warto dodać, że piłkarze z Afryki przegrywali 2:0 i musieli odrabiać straty, co im się udało. W 2002 roku zdobył ze swoją reprezentacją złoty medal na Pucharze Narodów Afryki. Przez cały ten turniej był jedynie rezerwowym. Kameni ma za sobą udział w Mistrzostwach Świata 2002, jednak nie rozegrał na nich ani jednego meczu. W 2003 roku zagrał 4 mecze podczas Pucharu Konfederacji, na którym Kamerun zajął drugie miejsce, przegrywając w finale z Francją 0:1, dopiero po dogrywce. Kameni wziął udział w Pucharze Narodów Afryki 2004, a jego reprezentacja przegrała w ćwierćfinale z Nigerią 1:2. Występował w meczach eliminacyjnych do Mistrzostw Świata 2006, jednak „Nieposkromione Lwy” nie zakwalifikowały się do tego turnieju. W 2008 roku był podstawowym bramkarzem reprezentacji w Pucharze Narodów Afryki, z którą doszedł do finału turnieju (po drodze eliminując m.in. faworyta i gospodarza rozgrywek - Ghanę), w którym Kamerun uległ Egiptowi 0:1.

1. Carlos Kameni (hiszp.). malagacf.com. [dostęp 2015-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-08)].

Autor: mustapha_ennaimi, Licencja: CC BY 2.0