Igła Milówki

Pośredni Mięguszowiecki Szczyt R+NR2018 (2).jpg

Igła Milówki (słow. Veľká mengusovská ihla) – turnia (2355 m) między Mięguszowiecką Przełęczą Wyżnią (2323 m) a najwyższym, północno-zachodnim wierzchołkiem Mięguszowieckiego Szczytu Pośredniego (2389 m)[1]. Znajduje się na granicy polsko-słowackiej w grani głównej Tatr. Blisko przełęczy są tutaj dwie turnie: Igła Milówki i Cienka Igła rozdzielone Szczerbiną między Igłami. Po południowo-wschodniej stronie Cienkiej Igły jest Szczerbina nad Igłami[2][3].

Nazwa Igła Milówki ugruntowała się już dawno wśród taterników. Do polskiej literatury wprowadził ją Władysław Cywiński w 10. tomie przewodnika Tatry. Mięguszowieckie Szczyty. Słowacki taternik i tatrolog Arno Puškáš w 7. tomie swojego przewodnika w 1981 r. nadał jej i Cienkiej Igle nazwy Veľká mengusovská ihla i Malá mengusovská ihla. Polska nazwa upamiętnia Adama Milówkę, który w jej okolicy zginął śmiercią tragiczną w sierpniu 1954 r.[2]

Z Igły Milówki na południowy zachód opada na Wielką Mięguszowiecką Ławkę skalne żebro oddzielające żleb spod Mięguszowieckiej Przełęczy Wyżniej od Rynny Komarnickich. Podczas przejścia z Wyżniej Mięguszowieckiej Przełęczy na Pośredni Mięguszowiecki Szczyt można Igłę Milówki obejść po słowackiej stronie (II w skali tatrzańskiej). Można też wejść na nią (V w skali tatrzańskiej, potem łatwe zejście na Szczerbinę między Igłami)[2].

Przypisy

  1. Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky. Produkty leteckého laserového skenovania.
  2. a b c Władysław Cywiński, Mięguszowieckie Szczyty, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2003, ISBN 83-7104-031-8.
  3. Geoportal. Mapa lotnicza [dostęp 2020-10-01].

Media użyte na tej stronie

Pośredni Mięguszowiecki Szczyt R+NR2018 (2).jpg
Autor: [Foto: Adam Opioła, opis: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pośredni Mięguszowiecki Szczyt
Mięguszowiecki Szczyt Pośredni T34 (5).jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mięguszowiecki Szczyt Wielki i Pośredni. Widok z Doliny Hińczowej