Ignacy (Buzin)

Ignacy
Konstantin Buzin
Biskup armawirski i łabiński
Ilustracja
Kraj działaniaRosja
Data i miejsce urodzenia21 czerwca 1973
Krzywy Róg
Biskup armawirski i łabiński
Okres sprawowania2014–2020
Wyznanieprawosławne
KościółRosyjski Kościół Prawosławny
Śluby zakonne22 stycznia 1994
Diakonat3 kwietnia 1994
Prezbiterat7 kwietnia 1994
Nominacja biskupia2013
Chirotonia biskupia13 kwietnia 2014
Sukcesja apostolska
Data konsekracji13 kwietnia 2014
MiejscowośćMoskwa
MiejsceSobór Chrystusa Zbawiciela
KonsekratorCyryl
WspółkonsekratorzyJuwenaliusz (Pojarkow), Izydor (Kiriczenko), Arseniusz (Jepifanow), Sergiusz (Czaszyn), Nazariusz (Ławrinienko), German (Kamałow), Efrem (Barbiniagra), Mścisław (Diaczyna), Teognost (Dmitrijew), Stefan (Kawtaraszwili)

Ignacy, imię świeckie Konstantin Jurjewicz Buzin (ur. 21 czerwca 1973 w Krzywym Rogu) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

Pochodzi z rodziny urzędniczej. Pierwsze siedem lat życia spędził w Krzywym Rogu, następnie razem z rodzicami przeprowadził się do Gelendżyka i tam ukończył szkołę średnią, a w 1991 szkołę medyczną. Od czternastego roku życia był ministrantem w cerkwiach w Gelendżyku i w Noworosyjsku. W latach 1991–1995 uczył się w seminarium duchownym w Petersburgu, jednak dyplom końcowy uzyskał dopiero w 2005. Jeszcze jako jego słuchacz, w 1993, zamieszkał w Nadmorskiej Pustelni Trójcy Świętej i św. Sergiusza z Radoneża (w tym samym roku zwróconej Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu i reaktywowanej po kilku dziesięcioleciach nieistnienia[1]). Chociaż nie złożył jeszcze wieczystych ślubów mniszych, metropolita petersburski i ładoski Jan mianował go ekonomem wspólnoty. Jego postrzyżyny mnisze miały miejsce 22 stycznia 1994 w cerkwi akademickiej przy petersburskich szkołach duchownych. Przyjął imię zakonne Ignacy na cześć św. Ignacego (Brianczaninowa)[2].

Święcenia diakońskie przyjął 3 lutego 1993 w cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Krasnym Siole z rąk biskupa tichwińskiego Szymona. Na kapłana cztery dni później wyświęcił go metropolita petersburski Jan. Od 1995 do 2002 był dziekanem Pustelni Nadmorskiej, następnie na krótko został przeniesiony do Ławry Aleksandry Newskiego. Od października 2002 do kwietnia 2005 był przełożonym placówki filialnej Monasteru Koniewskiego w Prioziorsku. W 2004 otrzymał godność ihumena[2]. W kwietniu roku następnego został dziekanem monasteru Zaśnięcia Matki Bożej w Tichwinie[2].

W maju 2008 przeniesiony do skitu św. Antoniego Dymskiego, który jeszcze w tym samym roku został przekształcony w samodzielny klasztor (reaktywacja monasteru Trójcy Świętej Antoniego Dymskiego zamkniętego przez władze radzieckie). Po roku przeszedł do służby w charakterze proboszcza cerkwi Opieki Matki Bożej w Petersburgu, przy której działała placówka filialna monasteru św. Antoniego Dymskiego. W latach 2010–2014 był spowiednikiem sióstr monasteru Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni w Tichwinie[2].

W 2008 ukończył Petersburską Akademię Duchowną jako kandydat nauk teologicznych[2].

W 2014 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa armawirskiego i łabińskiego. W związku z tą nominacją otrzymał godność archimandryty[2]. Jego chirotonia biskupia odbyła się w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla[3].

W 2020 r. został przeniesiony w stan spoczynku, skierowany do monasteru Trójcy Świętej i św. Antoniego Dymskiego w eparchii tichwińskiej, zaś jego działalność jako biskupa armawirskiego ma zostać oceniona przez Wyższy Sąd Cerkiewny[4]. W marcu 2021 r. sąd uznał go za winnego złamania prawa kanonicznego (25 kanonu apostolskiego) i suspendował go, zakazując mu noszenia stroju biskupiego i panagii. W kwietniu tego samego roku patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl zatwierdził wyrok i nakazał mu przebywanie w monasterze św. Pawła Obnorskiego (eparchia wołogodzka)[5][6].

Przypisy

Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup armawirski
2014 – 2020
Następca
Bazyli (Kułakow)

Media użyte na tej stronie

Епископ Армавирский и Лабинский Игнатий в Покрово-Тервеническом монастыре. 1 июня 2016.jpg
Autor: Saint-Petersburg Theological Academy, Licencja: CC BY 2.0
1 июня 2016, Торжества в Покрово-Тервеническом женском монастыре / 1 June 2016, Celebrations in the Protection of the Mother of God Convent in Tervenichi