srebroFrancja 2010
Mistrzostwa Europy U-21
złotoDania 2011
złotoIzrael 2013

Iker Muniain Goñi, [ˈiker muniˈain ˈgoɲi], (ur. 19 grudnia 1992 w Pampelunie) – hiszpański piłkarz narodowości baskijskiej, występujący na pozycji napastnika, obecnie zawodnik Athletic Bilbao, reprezentant Hiszpanii w piłce nożnej.

Kariera

Athletic Bilbao

Debiut zaliczył w kwalifikacjach Ligi Europy w meczu z BSC Young Boys, wchodząc w 59 minucie meczu za Gaizikę Toquero. Bilbao przegrało ten mecz 0:1, a Muniain był najmłodszym graczem, który założył koszulkę tej drużyny w oficjalnym meczu mając 16 lat, 7 miesięcy i 11 dni.

Jeden tydzień później w rewanżu w Szwajcarii zdobył swojego pierwszego gola w karierze. Athletic wygrał ten mecz 2:1 dzięki bramkom na wyjeździe. Po tym meczu Muniain znowu wpisał się do rekordów Bilbao, mając 16 lat, 7 miesięcy i 18 dni[2].

30 sierpnia 2009 ustanowił kolejny rekord. W inauguracyjnej wygranej w meczu z Espanyolem zagrał od 1 minuty, stając się najmłodszym piłkarzem, który zagrał w La Liga.

Dwa tygodnie później zdobył kolejną bramkę w Lidze Europy. W meczu z Austrią Wiedeń jego drużyna wygrała 3:0. 2 pozostałe bramki zdobył Fernando Llorente[3].

Dążąc za rekordami ustanowił nowy - najmłodszy strzelec najwyższych lig rozgrywkowych w Europie. 4 października 2009 strzelił bramkę w meczu z Realem Valladolid. Gola strzelił mając 16 lat, 289 dni, a Atletic zremisował 2-2[4].

1 grudnia 2009 podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z Athletic do czerwca 2015[5].

6 grudnia 2009 prawie po miesięcznej kontuzji w meczu z Valencią zdobył kolejną bramkę. Tydzień później asystował przy kolejnych dwóch golach swoich kolegów z drużyny w wygranym meczu 2:1 z Realem Zaragozą.

Dostawał od trenera coraz większe zaufanie. W meczu z Xerez CD zagrał pełne 90 minut i odwdzięczył się zdobywając bramkę już 2 minucie meczu[6].

Reprezentacja

Z reprezentacją Hiszpanii U-17 w piłce nożnej był na Mistrzostwach Świata U-17 w 2009. Hiszpania trafiła w grupie na Stany Zjednoczone, Malawi, Zjednoczone Emiraty Arabskie i bez problemu wyszła bez straty punktu. Hiszpania w tym turnieju zajęła trzecie miejsce, Muniain grał we wszystkich meczach, ale nie zdobył żadnej bramki[8]. W mistrzostwach Europy U-19 we Francji wywalczył z drużyną Hiszpanii 2. miejsce przegrywając w finale z gospodarzami turnieju[9].

W dorosłej reprezentacji zadebiutował 29 lutego w zwycięskim 5:0 towarzyskim meczu z Wenezuelą.

1. Iker Muniain (ang.). athletic-club.eus. [dostęp 2015-06-21].
  2. Spirit shows through on exciting night; UEFA.com, 6 sierpnia 2009
  3. Athletic Bilbao 3:0 Austria Vienna; ESPN.com, 17 września 2009
  4. Muniain jüngster Torschütze, [w:] baza Transfermarkt (wiadomości) [online] [dostęp 2020-12-04] (niem.).
  5. Muniain bis 2015, [w:] baza Transfermarkt (wiadomości) [online] [dostęp 2020-12-05] (niem.).
  6. Athletic Club 3:2 Xerez
  7. tylko Superpuchar Hiszpanii, Superpuchar Europy, Klubowe Mistrzostwa Świata.
  8. Mistrzostwa Świata U–17 - Nigeria 2009. [dostęp 2010-08-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-27)].