Ikona Matki Bożej „Wstawienniczka Za Grzesznych”
Miejsca kultu | |
---|---|
Styl |
Ikona Matki Bożej „Wstawienniczka Za Grzesznych” – cudowna ikona Matki Bożej.
Opis
Ikona przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na lewym ramieniu, które podtrzymuje również prawą dłonią. Dookoła ich postaci znajduje się napis rozpoczynający się od słów „Ja jestem Wstawienniczką za grzesznych przed Synem Moim”. Maryja i Dzieciątko mają na głowach korony. W zależności od wariantu ikona może przedstawiać postać stojącej Matki Bożej lub obejmować ją tylko do pasa. Dookoła postaci Matki Bożej znajduje się 12 gwiazd.
Historia
Według legendy ikona miała samoistnie objawić się w XVI wieku w monasterze Nikołajewski-Ordyn w eparchii orłowskiej i znaleźć się razem z innymi wizerunkami w jednej z jego kaplic. Przez dłuższy czas była pozbawiona należytej opieki. Sytuację zmieniło uzdrowienie dwuletniego chłopca chorego na padaczkę, przyniesionego do monasteru przez matkę, która poprosiła o odsłużenie akatystu właśnie przed ikoną „Wstawienniczka Za Grzesznych”. Wizerunek przeniesiono wówczas do głównej cerkwi monasteru, szybko stał się on celem pielgrzymek. Według podań miały następować kolejne uzdrowienia, w tym ocalenie wielu mieszkańców od śmierci w czasie epidemii cholery.
Ikona jest szczególnie czczona w Rosyjskim Kościele Prawosławnym; znane są co najmniej trzy jej warianty uznane za cudotwórcze. Jeden z nich został napisany w 1848 dla moskwianina Dymitra Bonczeskuła i znajduje się dziś w wybudowanej ku czci ikony kaplicy w cerkwi św. Mikołaja w Moskwie-Chamownikach. Inny przechowany jest na Ukrainie, w żeńskim monasterze Trójcy Świętej w Korcu[1].