Ikra
Ikra – komórki jajowe ryb. W budowie i funkcji zasadniczo nie odbiega od jaj innych zwierząt – najważniejsza różnica to znacznie większa ilość żółtka w ikrze, porównując z typowymi przedstawicielami innych grup. Pojęcie to bywa także używane do określania jaj części wodnych stawonogów, mięczaków i szkarłupni[1].
Pojedyncza komórka jajowa zbudowana jest z jądra, cytoplazmy, żółtka oraz otaczającej je osłony jajowej. Od osłony jaja zależy jego kształt, wygląd i twardość. Jakość żółtka wpływa na wielkość oraz pływalność jaja. Ilość żółtka wpływa na tempo i sposób bruzdkowania.
Na podstawie wytwarzania osłon jajowych wyróżniane są dwa ich typy:
- błony – są wytwarzane przez jajnik,
- skorupy – występują tylko u spodoustych, powstają w jajowodzie.
U niektórych chrzęstnoszkieletowych jajo osiąga rozmiary do 10 cm, u większości kostnoszkieletowych nie przekracza centymetra.
Ikra większości gatunków morskich zawiera kroplę tłuszczu, dzięki czemu jest lżejsza od wody i unosi się oraz rozwija w jej określonej warstwie. Jest to ikra pelagiczna. U większości gatunków ryb słodkowodnych i części gatunków morskich występuje ikra demersalna – jest cięższa od wody, opada i rozwija się na dnie zbiorników wodnych. Poza tymi typami jaj występuje jeszcze ikra kleista, o lepkiej błonie jajowej, co umożliwia przyklejanie jaj na roślinach lub przedmiotach.
Ikra niektórych ryb, szczególnie jesiotrowatych (Acipenseridae), jest cenionym przysmakiem – tzw. kawior. Ikra dorsza wchodzi w skład tradycyjnej norweskiej potrawy mølje. Niektóre gatunki ryb składają potencjalnie trującą ikrę (brzana, niszczukowate).
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Mały słownik zoologiczny: ryby. Warszawa: Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”, 1976.
Bibliografia
- Zygmunt Grodziński: Anatomia i embriologia ryb. Warszawa: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1981.
- Mały słownik zoologiczny: ryby. Warszawa: Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”, 1976.
Media użyte na tej stronie
Autor: M. Kraus (= user Fg-tiger), Licencja: CC BY-SA 2.0 de
Laich (Gelege) des Diskus an einer Aquariumsscheibe
Autor: Haplochromis, Licencja: CC BY-SA 3.0
spawn of Chrysiptera hemicyanea in a gastropod shell
Autor: en:User:Kils, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Salmon eggs in different stages of development. In some only a few cells grow on top of the yolk, in the lower right the blood vessels surround the yolk and in the upper left the black eyes are visible, even the little lens.