Ilja Szatrow

Ilja Szatrow
Ilustracja
Ilja Szatrow na kartce pocztowej, Rosja 2009
Data urodzenia

1 kwietnia 1879

Data i miejsce śmierci

2 maja 1952
Tambow

Zawód, zajęcie

kompozytor, dyrygent

Ilja Aleksiejewicz Szatrow (Илья Алексеевич Шатров) (ur. 1 kwietnia 1879, według innych źródeł 1885, w miasteczku Zemlianskie, zm. 2 maja 1952 w Tambowie) – rosyjski kompozytor i dyrygent orkiestr wojskowych, autor słynnego walca Na wzgórzach Mandżurii.

Życiorys

Ilja Aleksiejewicz Szatrow urodził się w 1885 roku w niewielkim miasteczku Zemlianskie w Guberni Woroneskiej w rodzinie niższego rangą oficera. Muzyczne zainteresowania przejawiał już w dzieciństwie. Sam jako chłopiec nauczył się grać na harmonii i bałałajce. Naczelnik jednostki wojskowej, chcąc pomóc utalentowanemu chłopcu, zarekomendował go kierownictwu muzycznemu gwardyjskiego pułku piechoty. Bardzo szybko nauczył się tam grać na rozmaitych instrumentach stosowanych w orkiestrach wojskowych. Jako jeden z najzdolniejszych skierowany został na studia muzyczne do Konserwatorium Warszawskiego. Po zdaniu odpowiednich egzaminów uzyskał prawo używania tytułu kapelmistrza wojskowego[1].

Po ukończeniu studiów muzycznych służył jako podporucznik w Mokszańskim Batalionie Piechoty stacjonującym w Jekaterynburgu na Uralu. Kierowana przez Szatrowa orkiestra wojskowa stała się wkrótce znana nie tylko w lokalnych jednostkach wojskowych, ale także w całym mieście[2].

Na początku 1905 roku w związku z wybuchem wojny rosyjsko-japońskiej Mokszański Batalion Piechoty, w którym służył Szatrow, rozwinięty został w pułk, a następnie skierowano go na front do Mandżurii. W lutym 1905 roku uczestniczył w krwawej, przegranej przez Rosjan, decydującej o przebiegu wojny bitwie pod Mukdenem. Za udział w bitwie Szatrow odznaczony został Orderem Św. Stanisława III klasy z mieczami[1].

Swoim poległym towarzyszom broni zadedykował Szatrow skomponowany przez siebie melancholijny walc Na wzgórzach Mandżurii napisany do słów Stiepana Pietrowa. Walc, wkrótce po prawykonaniu w 1907 roku, a następnie opublikowaniu jego nut, stał się znany nie tylko w Rosji, ale i poza jej granicami[1]. Stał się światowym przebojem, a zarazem jednym z najbardziej znanych walców rosyjskich. Wkrótce potem Szatrow skomponował jeszcze walc Letnie burze, który również cieszył się wielką popularnością, a w roku 1910 kompozycję Nastała jesień[2].

Po rewolucji bolszewickiej Szatrow kierował, po awansie do stopniu majora radzieckimi orkiestrami wojskowymi. Odznaczany był kilkakrotnie sowieckimi odznaczeniami wojskowymi. Zmarł w Tambowie w roku 1952[1].

Kompozycje

  • Na wzgórzach Mandżurii (tytuł oryginalny: На сопках Маньчжурии) (1907 r.) - walc na orkiestrę dętą, obecnie wykonywany jako walc koncertowy w instrumentacji symfonicznej
  • Letnie burze (tytuł oryginalny: Дачные грёзы) - walc
  • Nastała jesień (tytuł oryginalny: Осень настала ) (1910 r.)

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Ilya Shatrov Postal card Russia 2009.jpg
130th birth anniversary of the Russian military musician, bandmaster and composer Ilya Shatrov (1879–1952).
The postal stationery card with the imprinted definitive non-denominated stamp “Letter B”, Russia, 1 April 2009, PTC Marka Catalogue No 137-о/2009 (2009-125/1). Coated paper. Offset printing. Size of the postal card: 105×148 mm. Print run 10,000.
The portrait of Ilya Shatrov, the photo from the museum of the Tambov Higher Military Aviation School of Engineers.
The musical notation of the best known work created by I. Shatrov – the waltz On the Hills of Manchuria.