W sumie:60(23)
2017–2019 Białoruś U-216(1)
  1. Aktualne na: 6 września 2022.
  2. Aktualne na: 6 września 2022.

Illa Siarhiejewicz Szkuryn (biał. Ілля Сяргеевіч Шкурын; ros. Илья Сергеевич Шкурин, Ilja Siergiejewicz Szkurin; ur. 17 sierpnia 1999 w Witebsku) – białoruski piłkarz występujący na pozycji napastnika w izraelskim klubie Maccabi Petach Tikwa, na wypożyczeniu z rosyjskiego klubu CSKA Moskwa. Młodzieżowy reprezentant Białorusi w latach 2017–2019.

FK Witebsk

Wychowanek akademii FK Witebsk z rodzinnego Witebska. W 2016 został zaproszony na testy do Dynama Kijów, jednak wrócił do macierzystego klubu[1]. W tym samym roku został włączony do kadry pierwszego zespołu, jednocześnie grając dla drugiej drużyny. W pierwszej drużynie zadebiutował 23 lipca 2017 w meczu 1/8 finału Pucharu Białorusi z FK Słuckiem (0:0, k. 2:4), kiedy to pojawił się na boisku, zmieniając Antona Matwiejenkę w 87. minucie[2]. Tydzień później, 29 lipca 2017, zadebiutował w lidze, podczas domowego, zremisowanego 2:2 meczu 16. kolejki z Krumkaczy Mińsk, zmieniając Rafaela Ledesmę w 74. minucie spotkania[3]. 5 sierpnia 2017, w wyjazdowym, wygranym 1:2 meczu z Dniaprem Mohylew pojawił się na boisku w 70. minucie, za Kiryła Wiarhiejczyka i już dwie minuty później strzelił swojego pierwszego gola w barwach pierwszej drużyny FK Witebsk[4].

We wrześniu 2017 złamał kość śródstopia, przez którą był wyłączony z gry do końca sezonu. Do gry powrócił w czerwcu 2018, podczas którego reprezentował drugą drużynę FK Witebsk – w 16 meczach drugiej drużyny zdobył 18 bramek[5]. W styczniu 2019 rozwiązał umowę z Witebskiem[5][6].

Eniergietyk-BDU

28 stycznia 2019 podpisał kontrakt ze stołecznym Eniergietykiem-BDU[7]. Dla mińskiego klubu zadebiutował 31 marca 2019, w wyjazdowym, zremisowanym 0:0 meczu 1. kolejki z FK Słuck[8]. W pierwszej połowie sezonu 2019 zwykle pełnił rolę zmiennika, grał także w drugiej drużynie, ale szybko wywalczył sobie miejsce w wyjściowym składzie pierwszej drużyny i stał się głównym napastnikiem. 11 maja 2019, w swoim pierwszym meczu w pełnym wymiarze czasowym, zdobył swoją pierwszą bramkę dla Studentów, podczas wyjazdowego, przegranego 1:2 meczu z Isłaczem[9]. W prestiżowym meczu z FK Mińsk strzelił aż 4 bramki[10], a w innym meczu derbowym – z Dynamą Mińsk – zdobył hat tricka[11]. Jedynym mińskim klubem przeciwko któremu nie zanotował bramki, ani asysty była Tarpieda.

Łącznie w 26 meczach ligowych strzelił 19 goli i tym samym zdobył tytuł króla strzelców[12]. Został również wybrany najlepszym zawodnikiem ligi.

Dynama Brześć i CSKA Moskwa

8 stycznia 2020 mistrz Białorusi, Dynama Brześć ogłosiła, że Szkuryn będzie jej zawodnikiem[13], jednak już dzień później klub z Brześcia poinformował, że napastnik został sprzedany do rosyjskiego CSKA Moskwa. Z moskiewskim klubem podpisał czteroipółletni kontrakt[14]. 29 lutego 2020 w domowym, zremisowanym 1:1 meczu 20. kolejki z Urałem Jekaterynburg, Szkuryn zadebiutował w nowym klubie, zmieniając w 73. minucie Ałana Dzagojewa[15]. 15 sierpnia 2020, w domowym, wygranym 2:1 meczu z FK Tambow pojawił się na boisku w 27. minucie, za Ałana Dzagojewa i w 55. minucie strzelił swojego pierwszego gola w rosyjskiej lidze[16]. Szkuryn przez cały okres pobytu w armijnym klubie nie zdołał wywalczyć regularnych występów na boisku.

Wypożyczenie do Dynama Kijów

9 lipca 2021 został wypożyczony na okres jednego sezonu do Dynama Kijów[17]. W białoruskich i rosyjskich mediach pojawiły się informacje, że wypożyczenie nie było jedynie efektem słabej formy sportowej, a zastraszaniem ze strony białoruskich służb i groźbami, m.in. deportacji[18].

Wypożyczenie do Rakowa Częstochowa

W lutym 2022 został wypożyczony do końca roku do Rakowa Częstochowa z możliwością wykupu[19]. Zadebiutował 19 marca 2022, wchodząc na boisko w 81. minucie spotkania z Legią Warszawa[20]. Po rozegraniu jeszcze jednego meczu dla klubu w sezonie 2021/2022, odszedł z zespołu 5 września 2022[21].

Wypożyczenie do Maccabi Petach Tikwa

5 września 2022 zawiesił swój kontakt z CSKA Moskwa, korzystając z przepisów FIFA w związku z inwazją Rosji na Ukrainę[22], i dołączył do izraelskiego klubu Maccabi Petach Tikwa na sezon 2022/2023[23].

1 września 2017 zadebiutował w młodzieżowej reprezentacji Białorusi w meczu kwalifikacyjnym Mistrzostw Europy 2019 przeciwko Grecji (0:2).

W 2019 białoruscy kibice zaczęli domagać się od selekcjonera Michaiła Marchiela powołania Szkuryna do kadry na mecze Ligi Narodów[24]. W październiku 2019 Marchiel oficjalnie tłumaczył, że napastnik nie dostanie powołania, ponieważ najpierw musi sprawdzić się w drużynie młodzieżowej[24]. Sprawa miała jednak drugie dno, ponieważ w czerwcu 2019, doszło do konfliktu między Marchielem, wtedy trenerem reprezentacji U-21, a Szkurynem[24].

14 sierpnia 2020, podczas protestów na Białorusi, Szkuryn opublikował na swoim koncie w serwisie Instagram post opatrzony zdjęciem człowieka z biało-czerwono-białą flagą, w którym napisał, iż odmawia gry w reprezentacji tak długo, dopóki prezydentem jest Alaksandr Łukaszenka[25].