Illusion (zespół muzyczny)
Illusion (2014) | |
Rok założenia | |
---|---|
Pochodzenie | |
Gatunek | |
Aktywność | 1992–1999, 2008, od 2011 |
Wydawnictwo | |
Powiązania | |
Skład | |
Paweł Herbasch – perkusja Tomasz Lipnicki – gitara, śpiew Jerzy Rutkowski – gitara Jarosław Śmigiel – gitara basowa | |
Strona internetowa |
Illusion – polski zespół muzyczny wykonujący szeroko pojętą muzykę rockową.
Historia
Biografia zespołu (1992–1999)
Zespół stworzyli w 1992 roku były muzyk grup She i Skawalker Tomasz „Lipa” Lipnicki, Jerzy „Jerry” Rutkowski oraz Paweł Herbasch. Pierwszy koncert grupy odbył się w lutym tegoż roku w Gdańsku[1]. Jeszcze w sierpniu tego samego roku dołączył do nich Jarosław Śmigiel. Skład ów pozostał niezmieniony przez całą aktywną historię zespołu do 1999.
Grupa rozpoczęła działalność koncertową w drugiej połowie 1992 dając kilka koncertów w Niemczech. Illusion został zwycięzcą pierwszej edycji konkursu Marlboro Rock-in w maju 1993, w lipcu zagrał jako support przed występem Iggy Pop na warszawskim Torwarze, zaś w sierpniu zagrał na polskich festiwalach w Jarocinie i Festiwalu Energii Sztuki Żarnowcu (oba w sierpniu 1993), po czym pojawił się na festiwalu Gampel w Szwajcarii (zaraz po nich na scenie wystąpił były wokalista The Animals – Eric Burdon). Występ tamże stanowił jedną z nagród przewidzianych za zwycięstwo na festiwalu Marlboro Rock-in, natomiast inną było nagranie albumu i wydanie go przez wytwórnię Polton.
Debiutancka płyta grupy ukazała się w listopadzie 1993 pod nazwą Illusion. Wydawnictwo ujawniało fascynację członków grupy modnym wówczas grungem (w szczególności dokonaniami amerykańskich zepołów Soundgarden, Alice in Chains[2], Pearl Jam, Nirvana, Helmet, Rage Against the Machine[3]), połączonym z ciężkim brzmieniem Pantery i elementami rapu, wprowadzonymi pod wrażeniem twórczości grupy Cypress Hill. Styl będący wypadkową ww. wpływów dopełniały teksty Lipnickiego, które w sposób prosty opisywały codzienne życie i rzeczywistość. Na albumie gościnnie pojawili się: wokalista Grzegorz „Guzik” Guziński (Ndingue, Red Rooster, później Flapjack) oraz gitarzysta Janusz Sokołowski (eks-Apteka). W grudniu 1993 debiutancki krążek wziął udział w cyklu Wojna z trzema schodami w Gdańsku. W kwietniu 1994 Illusion ruszył w trasę razem z Incrowd. W maju wystąpił podczas finału kolejnej edycji Marlboro Rock-in w Warszawie przed grupą The Mission, by w sierpniu być jedną z gwiazd Festiwalu w Jarocinie. W 1994 zespół zagrał na festiwalu w niemieckim Burscheld[4].
Druga płyta zespołu zatytułowana Illusion 2 z 1994 była bardziej dopracowana i przemyślana – cechowały ją potężne brzmienie, ostre i rwane riffy oraz agresywny wokal „Lipy”[5]. Płyta była dziełem wyjątkowo spójnym zarówno pod względem muzycznym, jak i tekstowym – opisując brutalizację życia w Polsce. Z tego albumu pochodził utwór „Nóż”, do dziś będący (obok piosenki „Cierń” z pierwszej płyty) najbardziej rozpoznawalną wizytówką grupy. Głównie właśnie dzięki temu utworowi Lipnicki został nominowany w tym samym roku do statuetki „Fryderyka” w kategorii „Najlepszy wokalista”. W nagrywaniu płyty uczestniczyli perkusista Maciej „Ślimak” Starosta (Acid Drinkers, Flapjack) i ponownie „Guzik”.
W marcu i kwietniu 1995 odbyła się trasa obejmująca kilkanaście koncertów w klubach całego kraju. Illusion występował podczas niej w towarzystwie grupy Flapjack i okresowo również Dynamind. Koncerty stanowiły połączenie bezkompromisowej muzyki, żywiołowości i humoru. Illusion i Flapjack każdy występ kończyli utworem zagranym wspólnie. Podczas wspomnianej trasy zespół poprzedzał także koncert amerykańskiej formacji Pro Pain w warszawskim Colosseum. Ponadto grupa wzięła udział w katowickim Spodku w Pożegnaniu Karnawału i Odjazdach (podczas tej drugiej imprezy wyszła na scenę przed zespołami Therapy? i H-Blockx).
Następny album Illusion – noszący konsekwentny tytuł Illusion 3 – pojawił się jak zwykle w listopadzie, tym razem 1995. To najbardziej zróżnicowana płyta w całym dorobku kwartetu. Można znaleźć na niej nie tylko utwory typowo mocno gitarowe (np. „Nikt”, „Vendetta”), ale również spokojniejsze, lekko psychodeliczne (np. „Wrona”, „Don't Creep”). W warstwie tekstowej Lipnicki ponownie dał wyraz sprzeciwu wobec łamaniu praw człowieka, poniżania innych, przemocy[6]. W nagraniu albumu uczestniczyli gościnnie Radosław Wołas z zaprzyjaźnionego zielonogórskiego zespołu Stillborn oraz realizator dźwięku Tomasz Bonarowski (instrumenty klawiszowe, perkusja)[7]. Album został nominowany do „Fryderyka” w kategorii „Muzyka alternatywna”, a Lipnicki ponownie w kategorii „Wokalista”.
Do lipca 1996 Illusion odbył dwie trasy koncertowe. Pierwszą w marcu ponownie z grupami Flapjack i Dynamind – trasa obejmowała kilkanaście największych miast Polski. Drugą w maju tego, zaś fragmenty z niej wykorzystane zostały do wydania w październiku tego samego albumu koncertowego Illusion 4 – Bolilol Tour. Płyta ta, zawierająca najlepsze kompozycje znane z poprzednich wydawnictw, potwierdziła opinię, że Illusion to jeden z najlepszych polskich koncertowych zespołów lat 90., grający porywające i energetyczne koncerty[8]. Osobliwym elementem albumu są zarejestrowane komentarze Lipnickiego w czasie koncertu, najczęściej stanowiące humorystyczną treść. W lipcu zespół wystąpił na festiwalu w Węgorzewie. Na przełomie lutego i marca 1997 ruszył w kolejną trasę, tym razem z formacją Funny Hippos.
Jesienią 1996 ukazała się mało formatowa książeczka poświęcona Illusion zatytułowana Kły[9].
W 1998 została wydana kolejna płyta Illusion 6. Dzieło było pierwszym i jedynym wydanym nakładem wytwórni Izabelin Studio/Polygram Polska. Album został zrealizowany w sposób profesjonalny, zawierał jak zwykle zróżnicowane stylowo utwory, jednak generalnie ujawniał inne oblicze grupy – m.in. pojawiły się na nim również elektroniczne wstawki, co nie bardzo przypadło do gustu bardziej konserwatywnym słuchaczom. Sam Lipnicki przyznawał, że muzycy mają potrzebę grania innych dźwięków, a nowa płyta jest bardziej dojrzałą muzyką grupy, mającą transowy charakter[10]. Teksty na albumie, tak jak na wcześniejszych, dotyczyły: głupoty, przemocy, wykorzystywania ludzi. Materiał muzyczny znów był bardzo zróżnicowany, obok wolnego „Niedaleko” pojawiły się także bardzo szybkie utwory jak „Zlew” czy „Pukany”. W realizacji albumu gościnnie udzielili się członkowie zespołu Tuff Enuff.
W 1999 roku ich utwór znalazł się na drugiej składance Muzyka przeciwko rasizmowi, firmowanej przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”[11].
14 listopada 1999 roku w gdańskim klubie „Kwadratowa” odbył się pożegnalny koncert zespołu[12]. Trwał on około 2,5 godziny i obejmował wszystkie bardziej znane utwory Illusion[13].
Dalsze losy, reaktywacje
Po przerwaniu działalności zespołu Tomasz Lipnicki powołał do życia grupę Lipali, zaś Paweł Herbasch i Jarosław Śmigiel współtworzyli formację Oxy.gen.
21 czerwca 2004 nakładem wytwórni Metal Mind Productions wydano wznowienia dotychczasowych albumów grupy w postaci zremasterowanych reedycji wraz z materiałami bonusowymi (niepublikowane dotąd utwory i teledyski)[14].
13 grudnia 2008 roku w Hali Stulecia we Wrocławiu Illusion pojawił się na jednorazowym występie podczas wspólnego koncertu wraz z zespołami Acid Drinkers, Coma, Hunter[15]. Grupa wystąpiła w pierwotnym składzie, jednak stanowisko gitarzysty zajął „Siwy” z formacji Tuff Enuff. Jerzy Rutkowski zagrał jedynie w trzech utworach na gitarze akustycznej.
Wznowienie działalności grupy nastąpiło w 2011. W czerwcu uruchomiono oficjalną stronę internetową Illusion, na której informowano o planach zespołu[16]. Grupa stworzyła w tym czasie nowy singiel pod nazwą „Solą w oku”, do którego powstał teledysk[17]. Grupa nagrała także drugi nowy utwór pt. „Tron” – obie piosenki zostały opublikowane na nowym albumie kompilacyjnym pt. The Best of Illusion, którego premiera odbyła się 8 listopada 2011.
Jesienią 2011 grupa wystąpiła na trzech dużych koncertach w ramach minitrasy. Występy odbyły się kolejno 1 października w Katowicach (Spodek), 5 listopada w Gdańsku (Ergo Arena) i 25 listopada w Warszawie (Torwar). Podczas koncertów rejestrowano materiał wideo na potrzeby wydawnictwa DVD. Podczas minitrasy wraz z Illusion wystąpiły zaprzyjaźnione z nimi, a zarazem również reaktywowane zespoły Tuff Enuff i Flapjack, a ponadto None[18].
2 lutego 2012 na stronie internetowej grupy poinformowano o trasie koncertowej z okazji 20-lecia istnienia zespołu[1]. W marcu 2012 potwierdzono pierwsze terminy występów przewidziane na maj 2012 oraz udział w edycji festiwalu Ursynalia – Warsaw Student Festival 3 czerwca 2012 u boku takich zespołów jak Slayer, Billy Talent, Mastodon, Gojira, Michał Jelonek, Armia, Luxtorpeda i My Riot[19].
Powrót po 16 latach
W 2012 Paweł Herbasch, Jerzy Rutkowski i Jarek Śmigiel rozpoczęli pracę nad nowym materiałem. Tomasz Lipnicki, zajęty wtedy Lipali, dołączył wiosną 2013. 26 lutego 2014 ukazał się singel pt. „O przyszłości”[20][21], który był zapowiedzią nowej płyty grupy. Album zatytułowany Opowieści miał swoją premierę 22 marca 2014 r.[22][23]. Na płycie znalazło się dziewięć utworów, w tym jeden instrumentalny. Za produkcję, tak jak w przypadku poprzednich płyt, odpowiadał Adam Toczko. Masteringiem zajął się Adam Ayan (zdobywca statuetek Grammy) z Gateway Mastering w Portland, odpowiedzialny m.in. za brzmienie albumów Pearl Jam, Rolling Stones, Nirvany, The Animals czy Foo Fighters. W artbooku opracowanym przez Kacpra Rachtana wykorzystane zostały grafiki Istvána Orosza – węgierskiego grafika i ilustratora znanego z wykorzystywania w swoich pracach złudzeń optycznych, figur niemożliwych oraz anamorfozy.
Pod koniec 2017 roku odbyła się trasa koncertowa z okazji 25-lecia istnienia zespołu[24]. 9 marca 2018 roku został wydany szósty album studyjny, zatytułowany Anhedonia[25], na którym znalazł się singel „Kto jest winien?”[26].
Dyskografia
Albumy
| Kompilacje
Notowane utwory
|
Teledyski
Rok | Tytuł | Reżyseria/Realizacja | Album | Źródło |
---|---|---|---|---|
1993 | „Cierń” | Illusion | ||
1994 | „Wojtek” | Yach Paszkiewicz | Illusion 2 | |
„Nóż” | ||||
1995 | „Vendetta” | Illusion 3 | ||
„Nikt” | ||||
1996 | „140” | |||
1998 | „Trzy ptaki” | Illusion 6 | ||
2011 | „Solą w oku” | Marcin Pawełczak, Holeinmoon, Musicart | The Best of Illusion | |
2014 | „O przyszłości” | Mateusz Winkiel, Mania Studio | Opowieści | |
2017 | „Kto jest winien?” | Mateusz Winkiel | Anhedonia | |
2019 | „Śladem krwi” | Ania Kocińska, Adam Rotnicki | Anhedonia |
Nagrody i wyróżnienia
Rok | Kategoria | Nagroda | Uwagi |
---|---|---|---|
1995 | „Wokalista roku” (Tomasz Lipnicki) | „Fryderyk” | Nominacja[48] |
1996 | „Wokalista roku” (Tomasz Lipnicki) | Nominacja[49] | |
„Album roku – muzyka alternatywna” (Illusion 3) | Nominacja[49] | ||
2012 | „Piosenka roku” („Solą w oku”) | Nominacja[50] |
Zobacz też
Przypisy
- ↑ a b 20 lecie zespołu Illusion, illusion.art.pl, 2 lutego 2012 [dostęp 2012-03-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-04-15] .
- ↑ Jordan Babuła , Wkładka z „Teraz Rock” Nr. 6, 2006 (PL), aliceinchains.pl [dostęp 2011-05-13] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-04] (pol.).
- ↑ Tomek „Lipa” Lipnicki, nuta.pl [dostęp 2011-06-02] [zarchiwizowane z adresu 2008-03-27] (pol.).
- ↑ Jan Terlecki. Ciężej, mocniej, spójniej. „Dziennik Bałtycki”. Nr 241, s. 7, 15/16 października 1994.
- ↑ „Illusion 2” – Illusion, muzyka.wp.pl [dostęp 2011-09-28] (pol.).
- ↑ Recenzja: „Illusion 3”, metal.pl [dostęp 2011-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2014-05-31] (pol.).
- ↑ Asia Szyra , Recenzja płyty: „Illusion 3”, muzyka.onet.pl [dostęp 2011-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-11] (pol.).
- ↑ Asia Szyra , Recenzja płyty: „Illusion 4 – Bolilol Tour”, muzyka.onet.pl [dostęp 2011-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-10] (pol.).
- ↑ „Kły – Illusion”, adoculos.pl [dostęp 2011-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-12] (pol.).
- ↑ a b „Illusion 6”, muzyka.wp.pl [dostęp 2011-09-28] (pol.).
- ↑ Marcin Kornak , Spis wykonawców, którzy zamieścili logo „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”, nigdywiecej.org [dostęp 2011-05-12] (pol.).
- ↑ Ostatni koncert Illusion, nuta.pl [dostęp 2011-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-09-11] (pol.).
- ↑ Illusion – piosenki, płyty, biografia, muzyka.onet.pl [dostęp 2011-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-15] (pol.).
- ↑ Wywiad z Tomkiem „Lipą” Lipnickim, metal.pl [dostęp 2011-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2010-11-26] (pol.).
- ↑ Jedyny taki koncert, muzyka.interia.pl [dostęp 2008-12-06] [zarchiwizowane z adresu 2008-12-18] (pol.).
- ↑ Wielki powrót Illusion, illusion.art.pl [dostęp 2011-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-25] (pol.).
- ↑ Konkurs na wideoklip do utworu „Solą w oku”!, illusion.art.pl [dostęp 2011-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2011-10-28] (pol.).
- ↑ Illusion wraca na scenę. Jesienią koncert w Ergo Arenie, trojmiasto.pl [dostęp 2011-04-30] (pol.).
- ↑ Illusion zagra na Ursynaliach 2012, illusion.art.pl, 1 marca 2012 [dostęp 2012-03-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-04-27] .
- ↑ Pierwszy singiel z nowej płyty już do posłuchania!, illusion.pl, 26 lutego 2014 [dostęp 2014-04-21] .
- ↑ „O przyszłości” – nowy singiel Illusion (audio), cgm.pl, 1 marca 2014 [dostęp 2014-04-21] [zarchiwizowane z adresu 2014-04-09] .
- ↑ Ruszyła przedsprzedaż „Opowieści”!, illusion.pl, 3 kwietnia 2014 [dostęp 2014-04-21] .
- ↑ Illusion zagra swoje „Opowieści” w dniu premiery, gloswielkopolski.pl, 17 marca 2014 [dostęp 2014-04-21] .
- ↑ Illusion pyta „Kto jest winien?” (nowa płyta „Anhedonia”), muzyka.interia.pl [dostęp 2018-03-22] (pol.).
- ↑ a b Mikołaj Wesołowski , Illusion: nowa płyta „Anhedonia” w marcu, rock3miasto.pl [dostęp 2018-03-22] (pol.).
- ↑ Illusion prezentuje singiel „Kto jest winien?”, rockmetal.pl [dostęp 2018-03-22] (pol.).
- ↑ Illusion – „Illusion”, muzyka.wp.pl [dostęp 2011-09-16] (pol.).
- ↑ a b c ZPAV – złote płyty przyznane w 1997 roku, zpav.pl [dostęp 2009-12-18] (pol.).
- ↑ Illusion – „Illusion 2”, muzyka.wp.pl [dostęp 2011-09-16] (pol.).
- ↑ Illusion – „Illusion 3”, muzyka.wp.pl [dostęp 2011-09-16] (pol.).
- ↑ Illusion – „Illusion 4 – Bolilol Tour”, muzyka.wp.pl [dostęp 2011-09-16] (pol.).
- ↑ Koncertowa płyta Illusion za tydzień w sklepach, muzyka.onet.pl [dostęp 2012-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-24] (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 18.06.2012 – 24.06.2012, olis.onyx.pl [dostęp 2012-06-29] (pol.).
- ↑ Presscom wydaje nową płytę Illusion, presscom.pl [dostęp 2014-04-29] [zarchiwizowane z adresu 2014-04-29] (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 17.03.2014 – 23.03.2014, olis.onyx.pl [dostęp 2014-03-28] (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 09.03.2018 – 15.03.2018, olis.onyx.pl [dostęp 2018-03-22] (pol.).
- ↑ „The Best of Illusion” w sklepach od 8 listopada, wirtualnemedia.pl [dostęp 2011-10-22] (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 07.11.2011 – 13.11.2011, olis.onyx.pl [dostęp 2011-11-19] (pol.).
- ↑ SLiP – Statystyki dla wykonawcy Illusion, radio.szczecin.pl [dostęp 2011-09-16] [zarchiwizowane z adresu 2011-10-06] (pol.).
- ↑ LP3 – Statystyki dla wykonawcy Illusion, lp3.pl [dostęp 2019-01-08] [zarchiwizowane z adresu 2019-01-08] (pol.).
- ↑ NRD – 2011-09-23 – 2011-09-24, eskarock.pl [dostęp 2011-09-28] (pol.).
- ↑ a b Illusion Multimedia, illusion.art.pl [dostęp 2011-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-25] (pol.).
- ↑ Illusion „Nóż” – Yach Paszkiewicz 1994, najlepszenayoutube.pl [dostęp 2011-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-09-06] (pol.).
- ↑ Zobacz jak Illusion kręcił teledysk w Opolu, opole.gazeta.pl [dostęp 2011-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2019-01-08] (pol.).
- ↑ Illusion – „Solą w oku” – klip (bez cenzury), cgm.pl [dostęp 2011-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-26] (pol.).
- ↑ Premiera teledysku do singla „O przyszłości”, illusion.pl [dostęp 2014-05-22] (pol.).
- ↑ Illusion – „O przyszłości”, muzyka.onet.pl [dostęp 2014-05-22] [zarchiwizowane z adresu 2014-05-23] (pol.).
- ↑ Fryderyki 1994: nominowani i laureaci, zpav.pl [dostęp 2011-09-28] (pol.).
- ↑ a b Fryderyki 1995: nominowani i laureaci, www.zpav.pl [dostęp 2011-09-28] (pol.).
- ↑ Fryderyki 2012: nominowani i laureaci, zpav.pl [dostęp 2012-02-22] (pol.).
Bibliografia
- Illusion. Biografia na podstawie „Encyklopedia polskiego rocka”, wydawnictwo In Rock, muzyka.interia.pl [dostęp 2011-09-28] (pol.).
- Robert Urny , Illusion: Bez jubileuszu. Reaktywacja czy tylko reedycja?, muzyka.onet.pl [dostęp 2011-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2010-11-04] (pol.).
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor: KURPINdotORG, Licencja: CC BY 3.0
"Illusion", klub "Parlament" w Gdańsku, ul. Świętego Ducha 2.
Autor: Artur Andrzej, Licencja: CC BY-SA 3.0
Illusion we wrzeszczańskim EMPiK-u (Galeria Bałtycka).