Imagineskopia
Imagineskopia – fikcyjna nauka o poszerzaniu wyobraźni, wymyślona przez autora wydanej w 1977 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego książki Stanisława Moskala Wstęp do imagineskopii. Autor[2], ukrywający się pod pseudonimem Śledź Otrembus-Podgrobelski[3], przedstawił naukowym językiem, wspieranym licznymi przypisami i bibliografią, wprowadzenie do fikcyjnej nauki o poszerzaniu wyobraźni, której twórcą miał być Jeremiasz Apollon Hytz. Podany jest rys historyczny nauki, jej rozwój, cele, metody badawcze, instrumenty. Najważniejszy przyrząd[4] do badania i poszerzania wyobraźni autor nazwał imagineskopem, a opis, budowę i działania wsparł rysunkami technicznymi. Książka opatrzona jest, jak przystało na naukową publikację, obszerną bibliografią i streszczeniami w kilku językach.
Książka została wznowiona w roku 1983 przez środowisko krakowskich studentów. Następne wydanie, z roku 1998 (Gdańsk: Wydawnictwo L&L), jest opatrzone dopiskiem „Wydanie 3, ponownie przejrzane i nie poprawione”. Kolejny dodruk ukazał się w roku 2016[5]. Przekaz Wstępu do imagineskopii stał się źródłem zainteresowania na blogach internetowych[3][6] i przedmiotem recenzji[7]. Ukazała się obszerna analiza literacka tej książki[8].
Przypisy
- ↑ Stanisław Kucharzyk , fotografia z opisem, w posłowiu do artykułu Józefa Garbacika „Sobień i Lesko – dwa zamki Kmitów «Sobieńskich»” na portalu napogorzu.blogspot.com, 2013 [dostęp 2018-10-30] .
- ↑ O autorstwo książki podejrzewano kilku wybitnych naukowców i pisarzy m.in. Stanisława Lema. Katalogi biblioteczne podają, że autorem jest Stanisław Moskal [1], ekonomista, obecnie profesor Akademii Rolniczej w Krakowie. Zresztą umiejętnie a dowcipnie się w książce podpisał.
- ↑ a b Vredna Kokoszka , Ulubiony autor: Śledź Otrembus Podgrobelski, Blog.pl, 4 sierpnia 2004 [dostęp 2017-06-17] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-09] .
- ↑ Anka Łoza-Dzidowska , Imagineskopia w coachingu, Zwrotnica zmienia percepcję - portal, 2015 [dostęp 2017-06-17] .
- ↑ Śledź Otrembus Podgrobelski , Wstęp do imagineskopii (próba zarysu), wyd. IV przejrzane i niepoprawione, Pruszków: Rewasz, 2016, s. 198, ISBN 978-83-89188-82-3, Cytat: (...) Środkiem doraźnym, pobudzającym pracę wyobraźni za pośrednictwem zmysłu wzroku, a więc imagineskopem – jest każdy otwór dziurawiący na wylot jakąkolwiek stałą substancję, uformowany tak, że przez jego przeziór przeprowadzić można bodaj jedną prostą .
- ↑ Krzysztof Pasierbiewicz , Przeziór, portal Salon24.pl (także Naszeblogi.pl), 7 sierpnia 2017 [dostęp 2017-08-09], Cytat: ... To prawda. Bo po przeczytaniu tej niepozornej książeczki Śledzia Otrembusa Podgrobelskiego czułem się podobnie, jak wtenczas, kiedy pierwszy raz przeczytałem książkę Jaroslava Hašek’a pt. „Przygody dobrego wojaka Szwejka”, a to, dlatego, iż odkryłem osobowościowy geniusz, niezwyczajną wyobraźnię, mistrzostwo słowa, literacki talent i grane na cienkiej strunie fenomenalne poczucie humoru Autora. A jeszcze do tego bezbłędne wczucie specyfiki społeczeństwa, w którym Autor żyje. I nic, a nic nie przesadzę mówiąc, że Sławomir Mrożek mógłby się o wiele fraz, jeśli nie o całe dzieło poczuć zazdrosny .
- ↑ Wstęp do imagineskopii, Klinika Języka [dostęp 2018-02-24], Cytat: Wstęp do imagineskopii ze sformułowanym pojęciem pendu powinien znaleźć poczesne miejsce na półce z książkami obok: Parkinson’s Law: The Pursuit of Progress, Śledź Otrembus Podgrobelski zaś w panteonie wielkich razem z Cyrylem Northcotem Parkinsonem i Edwardem Murphym. .
- ↑ Przemysław Kaliszuk , Fikcyjna nauka, naukowa fikcja i widmowa biblioteka. „Wstęp do imagineskopii” Śledzia Otrembusa Pogrobelskiego, „Artes Humanae”, 2, pełny tekst artykułu dostępny jako .pdf, 2017, s. 155–174, ISSN 2449-6340 [dostęp 2018-09-03] .
Bibliografia
- Podgrobelski Śledź Otrembus Wstęp do imagineskopii Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Pruszków, 2009, wydanie IV przejrzane i nie poprawione. ISBN 978-83-89188-82-3.
Media użyte na tej stronie
Autor: Stanisław Kucharzyk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Jeden z lepiej zachowanych stacjonarnych imagineskopów murowanych ;-) Jego obecność w murach zamku przeczy tezie Śledzia Otrembusa Podgrobelskiego, że na terenach górskich, imagineskopy weszły w szersze użycie dopiero podczas wędrówek pasterskiej ludności wołoskiej i że używano tu jedynie imagineskopów wykonanych z drewna świerkowego (Podgrobelski Śledź Otrembus 2009: Wstęp do imagineskopii. Próba zarysu. Wydanie IV przejrzane i nie poprawione. Pruszków, 200 stron) http://napogorzu.blogspot.com/2013/05/sobien-i-lesko-dwa-zamki-kmitow.html
Autor: Stanisław Moskal (ur. 1935), Licencja: CC BY-SA 3.0
Klasyczny imagineskop Jabcona – rysunek 6 ze „Wstępu do Imagineskopii (próba zarysu)”