Imię literackie

Kopciuszek przymierza zgubiony pantofelek
Calineczka – ilustracja Vilhelma Pedersena do jednego z pierwszych wydań baśni

Imię literackieimię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Często imię tego typu tworzone jest na podstawie analogii, w oparciu o już istniejące imiona bądź nazwy przedmiotów, zwierząt, roślin (np. Dąb), charakterystycznych cech lub wyglądu bohatera (np. Kopciuszek) lub poprzez złożenie kilku imion (np. Polianna) albo stanowi złożenie kilku wyrazów najlepiej określających bohatera (np. Waligóra i Wyrwidąb).

Imię literackie może też powstać nie w wyniku działania autora dzieła ale jego tłumacza i być luźno związanym z oryginałem. Na przykład Piętaszek, jeden z głównych bohaterów Przypadków Robinsona Kruzoe w angielskim oryginale miał na imię Friday, czyli Piątek.

Czasami imiona te stają się na tyle popularne, że rodzice zaczynają nadawać je swoim dzieciom, np. imię Grażyna wymyślone przez Adama Mickiewicza dla tytułowej bohaterki jego poematu, czy Kordian imię tytułowego bohatera dramatu Juliusza Słowackiego.

Przykłady imion literackich

(w nawiasie podano autorów, którzy pierwsi użyli danego imienia, w swoim utworze literackim)

Zobacz też

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Gustave dore cendrillon4.JPG

Untitled illustration from "Cinderella" from the book Les Contes de Perrault, an edition of Charles Perrault's fairy tales illustrated by Gustave Doré, originally published in 1862 (source).

Link to the page with the illustration in an online eBook edition of the original book.