Imre Kémeri Nagy

Imre Kémeri Nagy (z lewej) wraz z węgierskim oddziałem opuszczają Finlandię w 1940

Imre Kémeri Nagy (ur. 27 marca 1903 w Bürgezd, zm. 13 kwietnia 1942 w Warszawie) – węgierski działacz i publicysta faszystowski, wojskowy (kapitan), dowódca Węgierskiego Batalionu Ochotniczego podczas wojny zimowej 1939-1940.

Życiorys

W latach 1918-1919 walczył z Rumunami w szeregach ochotniczej Dywizji Székely. W 1922 r. przedostał się na Węgry, gdyż wieś Bürgezd znalazła się w granicach Rumunii. W 1925 r. wstąpił do armii węgierskiej, ale po roku z niej wystąpił. Następnie studiował prawo i nauki humanistyczne na uniwersytecie w Budapeszcie. Należał do faszystowskiego Węgierskiego Narodowego Stowarzyszenia Obrony (MOVE) o charakterze paramilitarnym. W 1928 r. ponownie wstąpił do armii węgierskiej, służąc w niej do 1929 r. W 1932 r. uzyskał na uniwersytecie w Budapeszcie dyplom doktorski.

Od poł. 1937 r. był członkiem Węgierskiej Partii Narodowo-Socjalistycznej, która jednak jeszcze tego samego roku została zdelegalizowana. Pisał artykuły w partyjnym piśmie. W listopadzie 1937 r. został aresztowany, po czym skazany na krótkotrwałe więzienie. Pod koniec 1938 r. był dowódcą jednego z oddziałów paramilitarnej formacji Rongyos Gárda, działającej na Rusi Zakarpackiej. W grudniu 1939 r. zaciągnął się ochotniczo do oddziału ochotników węgierskich, stając na ich czele w stopniu porucznika. Po miesięcznym przeszkoleniu wojskowym zostali oni wysłani na pomoc Finlandii, walczącej z ZSRR. Przybyli na miejsce 2 marca 1940 r., wchodząc w skład formowanego w obozie szkoleniowym w Lapua Oddziału Sisu. Wskutek zakończenia działań wojennych 13 marca Węgrzy nie zdążyli wziąć udziału w walkach. Porucznik I. Kémeri Nagy został przez marszałka Carla Gustafa Mennerheima mianowany kapitanem i odznaczony fińskim medalem wojskowym. W kwietniu Węgrzy odbywali służbę graniczną w Karelii, po czym pod koniec maja powrócili na Węgry.

We wrześniu 1940 r. kpt. I. Kémeri Nagy wziął udział w walkach węgiersko-rumuńskich w północnej Transylwanii. Od końca czerwca 1941 r. uczestniczył w inwazji na ZSRR. W marcu 1942 r. został ranny w potyczce z partyzantami, po czym zmarł w niemieckim szpitalu wojskowym w okupowanej Warszawie 13 kwietnia.

Linki zewnętrzne

Biografia kpt. Imre Kémeri Nagya (jęz. węgierski)

Media użyte na tej stronie

Imre Kemeri Nagy and Oscar Enckell.png
Hungarian volunteers leaving from Finland after the Winter War. The group was lead by Captain Imre Kémeri Nagy. Seeing him off was Lieutenant General Oscar Enckell.