Incydent z siekierą
Incydent z siekierą (kor. 판문점 도끼살인사건) – incydent zbrojny w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej[1], do którego doszło w dniu 18 sierpnia 1976 roku. W incydencie zginęło dwóch amerykańskich żołnierzy[2].
Przyczyną incydentu była topola[3] rosnąca w pasie neutralnym, w pobliżu Mostu bez powrotu. Drzewo utrudniało obserwowanie strefy zdemilitaryzowanej z punktów obsadzonych przez Amerykanów i Koreańczyków z Południa. W porozumieniu z Koreą Północną ustalono, że drzewo zostanie ścięte[1]. 18 sierpnia do strefy wkroczyła grupa nieuzbrojonych żołnierzy Południa w towarzystwie 12 Amerykanów. Rozpoczęto ścinanie drzewa siekierami[2].
Po kilku minutach do Amerykanów dotarła grupa 15 żołnierzy Północy pod dowództwem por. Pak Chula, który zaczął stanowczo domagać się wstrzymania prac[2]. Komuniści swoją interwencję argumentowali koniecznością ochrony drzewa, które zostało rzekomo własnoręcznie posadzone przez Kim Ir Sena[3]. Po zignorowaniu polecenia przez pracujących żołnierzy koreański dowódca ściągnął posiłki ukryte w pobliżu i wydał swoim ludziom polecenie zaatakowania przeciwnika[2]. Północnokoreańscy żołnierze odebrali Amerykanom siekiery i zaatakowali nimi kpt. Arthura Bonifasa i por. Marka Barretta[1]; w efekcie pierwszy z nich zginął na miejscu, a drugi został ciężko ranny[2].
Żołnierze amerykańscy w pośpiechu wycofali się na swoją stronę, nie zdając sobie przy tym sprawy, że pozostawiają na miejscu por. Barretta, którego później żołnierze Północy odnaleźli i dobili[2][1].
Zaraz po incydencie Korea Północna oskarżyła Stany Zjednoczone o agresję, a Kim Dzong Il, przebywający na konferencji państw niezaangażowanych na Sri Lance, przeforsował rezolucję potępiającą USA za „imperialistyczny najazd”[2].
W odpowiedzi na incydent 21 sierpnia Amerykanie zorganizowali operację Paul Bunyan[1], która była pokazem siły i miała na celu ostateczne ścięcie drzewa[2].
W Muzeum Pokoju Korei Północnej przy strefie zdemilitaryzowanej znajduje się broń wykorzystywana w incydencie[3].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ a b c d e Bartłomiej Dąbal: Na pieńku z Koreą (pol.). a-propos.waw.pl. [dostęp 2017-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-19)].
- ↑ a b c d e f g h Przemysław Henzel: Wojna o jedno drzewo (pol.). Onet.pl, 28.07.2010 14:50. s. 3. [dostęp 2010-07-31].
- ↑ a b c Grzegorz Juśkiewicz: Pomnik walki o wolność. Budowa i kształtowanie pamięci o wojnie koreańskiej (pol.). Histroykon.pl. [dostęp 2014-12-07].
Media użyte na tej stronie
The tree that was the object of an incident that occurred in 1976, when two American officers were killed by North Koreans along the De-Militarized Zone (DMZ). Shot: 28 Mar 1984.