Incydent ze spoliczkowaniem

Generał George Patton z okresu dowodzenia amerykańską 7 Armią
Patton w rozmowie z rannymi żołnierzami

Incydent ze spoliczkowaniem (ang. slapping incident) – incydent wojenny w czasie II wojny światowej z udziałem generała George’a Pattona, którego konsekwencje miały poważny wpływ na dalszy przebieg działań wojennych US Army.

W czasie inwazji na Sycylię generał Patton dwukrotnie spoliczkował żołnierzy, którzy przebywali w szpitalu polowym bez żadnych fizycznych ran (jeden z nich miał gorączkę, a drugi cierpiał na nerwicę), oskarżając ich o tchórzostwo. Oburzeni lekarze skierowali oficjalny raport do generała Omara Bradleya (który w tym czasie był podwładnym Pattona). Bradley, nie wiedząc, co z nim zrobić, zdecydował się ukryć list, ale sami lekarze dotarli nieoficjalnymi kanałami do generała Dwighta Eisenhowera (przełożonego Pattona).

Eisenhower napisał list do Pattona, w którym w ostrych słowach wyraził oburzenie z powodu obu incydentów i nakazał mu przeproszenie żołnierzy. Nie nadał tej sprawie biegu oficjalnego mając nadzieję, że sprawa została już zakończona.

Wkrótce jednak o całym wydarzeniu dowiedzieli się obecni na Sycylii reporterzy, którzy udali się do Eisenhowera z prośbą o wyjaśnienie całej sprawy. Po zapoznaniu się z faktami wszyscy zainteresowani doszli do wniosku, że nie ma potrzeby dalszego jej nagłaśniania, a sam Patton był, według słów Eisenhowera, „absolutnie niezbędny dla dalszego wysiłku wojennego”.

Mimo to 21 listopada 1943 skandalizujący reporter Drew Pearson zdecydował się na ujawnienie tego, w jego własnych słowach, „skandalu”, przeinaczając przy tym niektóre fakty na niekorzyść Pattona i sprawa stała się bardzo głośna w Stanach Zjednoczonych.

Bezpośrednim skutkiem było odsunięcie Pattona od dowodzenia amerykańską 7 Armią. Eisenhower obiecał także generałowi George’owi Marshallowi, że w ramach kary Patton nie obejmie już dowodzenia większą jednostką niż armia (dlatego właśnie w czasie kampanii w Europie dowództwo nad grupą armii amerykańskich objął Bradley; podwładny Pattona na Sycylii, a sam Patton dowodził tylko amerykańską 3 Armią).

Po odsunięciu Pattona od dowodzenia, nie wziął on udziału w inwazji w Normandii (jak wcześniej planowano), a w ramach operacji Fortitude dowodził fikcyjną FUSAG (1 Grupą Armii Stanów Zjednoczonych).

Zobacz też

Bibliografia

  • Carlo D'Este: Patton Geniusz Wojny. Poznań: Zysk i S-ka, Polskie w 2002, s. 516. ISBN 83-7150-856-5.

Media użyte na tej stronie

Wounded-on wayto-hospital-RG-208-AA-158-A-015.jpg
Wounded on Way to Hospital
General Patton with Pvt. Frank A. Reed, East Dephon Mass, 7th Infantry 3rd Division suffering from shrapnel wound. Casualties are waiting to be evacuated by air.
GeorgeSPatton.jpg
Lieutenant General George S. Patton Jr., 1943. (pictured before his promotion to full General). U.S. Army Signal Corps. "George Patton as Lt. General." March 30, 1943.