Indie Brytyjskie

Cesarstwo Indyjskie (Indie Brytyjskie)
Indian Empire
British India
British Raj
Flaga Indii Brytyjskich
Godło Indii Brytyjskich
Flaga Indii BrytyjskichGodło Indii Brytyjskich
Hymn: God Save The King-Emperor
Położenie Indii Brytyjskich
Język urzędowyhindustani, angielski
StolicaKalkuta (1858–1912)
Nowe Delhi (1912–1947)
Ustrój politycznyMonarchia
Typ państwaCesarstwo
Głowa państwacesarz Jerzy VI Windsor
Status terytoriumkolonia brytyjska
Zależne odWielka Brytania
W jego imieniuOstatni wicekról
Louis Mountbatten
walutarupia
Utworzenierozwiązanie Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej i koronacja królowej Wiktorii na cesarzową Indii
1858
Podziałna część hinduską i muzułmańską oraz nadanie im niepodległości jako dominia Indii i Pakistanu
1947
Religia dominującahinduizm, islam, buddyzm

Indie Brytyjskie – region w Azji, który w latach 1858–1947 był pod władzą Brytyjczyków. Składał się z obecnych Indii, Pakistanu, Nepalu, Bangladeszu oraz części Bhutanu i Mjanmy.

Brytyjski wkład w rozwój cywilizacyjno-gospodarczy

Po przejęciu władzy na Półwyspie Indyjskim bezpośrednio przez parlament brytyjski, rząd brytyjskiego gubernatora-wicekróla zmuszony był do realizacji szerokich reform gospodarczych. Wydano szereg ustaw w zakresie socjalnych warunków pracy, m.in. wprowadzono w zakładach pracy jeden dzień w tygodniu wolny i zakaz zatrudniania dzieci poniżej dziewięciu lat. W odpowiedzi na liczne rozruchy w miastach i bunty chłopskie, wydane zostały ustawy ograniczające lichwę i możliwość usuwania chłopów z ziemi. Zrezygnowano też z zamiarów chrystianizacji miejscowej ludności.

Przeprowadzone zostały znaczące reformy w oświacie i nauce. Rozbudowano szkolnictwo, utworzono sieć gimnazjów z angielskim językiem nauczania, uniwersytety w Kalkucie, Madrasie i Bombaju, zakładano instytucje badawcze (Botanical Survey of India). Równocześnie w Indiach rozpoczęły się przemiany struktur gospodarki feudalnej i manufakturowej na nowocześniejsze struktury gospodarki kapitalistycznej. Przystąpiono do budowy linii kolejowych i rozbudowy sieci drogowej na całym subkontynencie.

Miarą nowej polityki było utworzenie w 1885 roku Indyjskiego Kongresu Narodowego, ogólnokrajowej partii, głoszącej pokojowe przejęcie władzy, natomiast w 1906 roku Ligi Muzułmańskiej, o podobnym programie działania. W tym też okresie wprowadzone zostały reformy konstytucyjne, znacznie rozszerzające udział lokalnych elit hinduskich w rządzeniu krajem. Równocześnie w pierwszych latach XX wieku nastąpiło pełne scalanie wszystkich terytoriów Półwyspu Indyjskiego w jedno Cesarstwo Indyjskie.

Szereg pomniejszych księstw i krajów dobrowolnie oddawało się pod protektorat Brytyjczyków, niektóre z księstw były przez nich przejmowane, gdy lokalny maharadża nie miał naturalnego spadkobiercy, lub w drodze wykupu. W 1911 roku stolicą państwa ustanowiono Nowe Delhi, historyczną stolicę Wielkich Mogołów i przyjęto język angielski jako urzędowy. W roku 1938 Cesarstwo posiadało 1005 miast, których ludność łącznie przekraczała 10 mln mieszkańców (w tym: 3 miasta >0,5 mln osób i 35 miast w przedziale 0,1–0,5 mln osób).

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie

British Raj Red Ensign.svg
The Star of India Red Ensign
British Indian Empire 1909 Imperial Gazetteer of India.jpg
Map of the British Indian Empire from Imperial Gazetteer of India
Star-of-India-gold-centre.svg
The Star of the Order of the Star of India, with golden centre. Not perfect, aligned by hand! A version with a silver centre is at Image:Star-of-India-silver-centre.svg.svg It would be nice if I was notified where this image is used--it took me a lot of time to make. Otherwise, enjoy! This version has 16 large and 16 small rays. The WP article specifies 26 of each.