Indonezja

Republik Indonesia
Republika Indonezji
od 1949
Flaga Indonezji
Godło Indonezji
Flaga IndonezjiGodło Indonezji
Dewiza: (starojawajski) Bhinneka Tunggal Ika
(Jedność w różnorodności)
Hymn:
Indonesia Raya

(Wielka Indonezja)
Położenie Indonezji
KonstytucjaKonstytucja Republiki Indonezji
Język urzędowyindonezyjski
StolicaDżakarta
Ustrój politycznyrepublika
Głowa państwaprezydent Joko Widodo
Szef rząduprezydent Joko Widodo
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
14. na świecie
1 904 569 km²
93 000 km² (4,85%)
Liczba ludności (2017)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
 • narody i grupy etniczne
4. na świecie
261 989 000[1]
137 osób/km²
Jawajczycy (40,6%), Sundajczycy (15,0%), Madurowie (3,3%), Minangkabau (2,7%), Betawi (2,4%), Bugijczycy (2,4%), Banten (2,0%), Bandżarowie (1,7%), inne (29,9%)[2]
PKB (2017)
 • całkowite 
 • na osobę

1015 mld[1] USD
3876[1] USD
PKB (PSN) (2017)
 • całkowite 
 • na osobę

3243 mld[1] dolarów międzynar.
12 378[1] dolarów międzynar.
Jednostka monetarnarupia indonezyjska (IDR)
Niepodległośćod Holandii
17 sierpnia 1945
Religia dominującaislam (87,2%)
Strefa czasowaUTC +7 do +9
Kod ISO 3166ID
Domena internetowa.id
Kod samochodowyRI
Kod samolotowyPK
Kod telefoniczny+62
Mapa Indonezji
(c) OCHA, CC BY 3.0

Indonezja, oficjalnie Republika Indonezji (indonez. Republik Indonesia) – wyspiarskie państwo unitarne położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 32 mln mieszkańców[3]. Położona między Oceanem Spokojnym a Indyjskim jest największym krajem wyspiarskim na świecie z ponad trzynastoma tysiącami wysp[4]. Jest 14. pod względem powierzchni krajem i 7. wliczając tereny morskie[5]. Jest 4. najludniejszym krajem na świecie z ponad 260-milionową populacją oraz największą liczbą wyznawców islamu na świecie[6]. Najbardziej zaludnioną wyspę na świecie, Jawę, zamieszkuje ponad połowa ludności kraju.

Indonezja jest członkiem m.in. G20, ASEAN, ONZ i WTO. W styczniu 2009 Indonezja zawiesiła członkostwo w OPEC, gdyż w 2004 stała się importerem netto ropy naftowej i wciąż rośnie jej uzależnienie od importu tego surowca.

Etymologia nazwy kraju

Nazwa Indonezja wywodzi się z dwóch greckich słów: Ἰνδός Indos – „indyjski” i νῆσος, nesos – „wyspa”[7].

Symbole narodowe

 • Godło przedstawia mitycznego ptaka Garudę, złotego orła reprezentującego twórczą energię. Kolor złoty oznacza wielkość narodu Indonezji, a czarny przyrodę. Skrzydła orła składają się z 17 piór, ogon z 8, a szyja z 45. Liczby te układają datę proklamacji niepodległości Indonezji 17 sierpnia 1945. W szponach orła widnieje szarfa z napisem Bhinneka Tunggal Ika (Jedność w różnorodności). Jest to motto w języku starojawajskim, które oznacza jedność Indonezyjczyków pomimo ich odrębności etnicznych i kulturowych. Tarcza jest symbolem ochrony państwa. Na tarczy umieszczone pięć symboli oznacza pięć podstawowych zasad funkcjonowania państwa (Pancasila). Gwiazda o kolorze złotym reprezentuje wiarę w Boga, łańcuch – sprawiedliwość, drzewo banian – jedność Indonezji, głowa bawołu – demokrację, a kłos ryżu i gałązka bawełny – równość (zobacz więcej w artykule Godło Indonezji).
 • Flaga, nazywana jest Sang Dwiwarna – żyjąca osoba. Kolor czerwony reprezentuje ciało i życie fizyczne, kolor biały duszę i życie duchowe. Barwy flagi nawiązują do średniowiecznego cesarstwa Madjapahit. Ma ona ponad 800 lat, ale stała się oficjalną flagą Indonezji dopiero 17 sierpnia 1945. Wbrew powszechnemu przekonaniu jest inna niż flaga Monako, różni się formatem (zobacz więcej w artykule Flaga Indonezji).
 • Hymnem jest Indonesia Raya (Wielka Indonezja), który powstał w 1928 roku (zobacz więcej w artykule Hymn Indonezji).

Ustrój polityczny

Indonezja jest republiką. Głową państwa jest prezydent wybierany na 5 lat przez Ludowe Zgromadzenie Doradcze. Władza ustawodawcza należy do parlamentu (z 500 miejsc 100 obsadza prezydent) o 5-letniej kadencji. Rząd pod kierownictwem prezydenta sprawuje władzę wykonawczą. Władza sądownicza należy do Sądu Najwyższego, którego członków wybiera prezydent.

władza ustawodawcza

władza wykonawcza

władza sądownicza

 • Sąd Najwyższy (Mahkamah Agung)

Ludowa Izba Reprezentantów Rozkład miejsc według partii (Wyniki z wyborów 9 kwietnia 2009):

 • Demokratyczna Partia Indonezji (PDI): 20,9% (148)
 • Wspólny Sekretariat Grup Funkcjonalnych (GOLKAR): 14,5% (107)
 • Demokratyczna Partia Indonezji – Walka (PDI-P): 14,0% (148)
 • Partia Sprawiedliwości i Dobrobytu (PKS): 7,9% (57)
 • Partia Mandatu Narodowego (PAN): 6,0% (46)
 • Zjednoczona Partia na rzecz Rozwoju (PPP): 5,3% (37)
 • Partia Przebudzenia Narodowego (PKB): 4,9% (28)
 • Ruch Partii Wielkiej Indonezji (GERINDRA): 4,5% (26)
 • partia Świadomości Narodu (HANURA): 3,8% (17)

29 innych partii otrzymało mniej niż 2,5% głosów, więc nie otrzymało żadnych miejsc w Izbie Reprezentantów; z powodów zasad wyborów liczba otrzymanych miejsc nie odpowiada procentowi otrzymanych głosów[2].

Siły zbrojne

Indonezja w składzie swoich sił zbrojnych posiada siły lądowe, marynarkę wojenną oraz siły powietrzne. Wojska indonezyjskie liczą 476 tys. żołnierzy zawodowych oraz 400 tys. rezerwistów. Według rankingu Global Firepower (2014) indonezyjskie siły zbrojne stanowią 19. siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 6,9 mld dolarów (USD)[8].

Podział administracyjny

Mapa administracyjna

Indonezja jest podzielona na 34 prowincje, w tym trzy (Aceh, Dżakarta i Yogyakarta) okręgi specjalne. Prowincje dzielą się na dystrykty (kabupaten) i okręgi miejskie (kota).

Demografia

Ludność Indonezji jest silnie zróżnicowana pod względem kulturowym. Ogółem występuje ok. 300 grup etnicznych posługujących się ok. 700 językami[9], chociaż większość z nich należy do tej samej, austronezyjskiej rodziny[10]. Nie są to dialekty (odmiany) jednego języka, lecz odrębne języki[11], z samodzielnymi systemami gramatyki, własnymi zasobami słownictwa itp.[12] Na wschodzie kraju (Małe Wyspy Sundajskie, Moluki Północne, Papua Zachodnia) duża część populacji posługuje się językami nieaustronezyjskimi (papuaskimi), należącymi m.in. do rodzin transnowogwinejskiej i zachodniopapuaskiej[10]. Rolę języka urzędowego pełni indonezyjski, miejscowa odmiana języka malajskiego[11], również zróżnicowana terytorialnie[13].

Najliczniejsze grupy etniczne to[2]:

Miasta

Dżakarta znajduje się w dziesiątce największych aglomeracji świata, przekraczając 30 milionów mieszkańców. Po kilka milionów liczą: na zachodniej Jawie Bandung, na wschodniej – Surabaja, a na SumatrzeMedan.

Problemy demograficzne

Blisko 80% ludności żyje w zachodniej części kraju[14], ale ta część populacji rośnie w wolniejszym tempie niż w pozostałych częściach kraju[15]. To tworzy nierówności majątkowe, w bezrobociu i dostępie do służby zdrowia pomiędzy gęsto zaludnionymi wyspami jak Sumatra i Jawa a słabo zaludnionymi jak wyspy Moluki i zachodnia część Nowej Gwinei, które również uważano za nieprzyjazne tereny kraju[15][16]. Nierówności dochodowe dalej stanowią problem, lecz nie mają tylko skutków gospodarczych, ale również społeczne, jak dyskryminacja[17][18]. Dyskryminacja rasowa, głównie przeciwko Chińczykom, nadal jest sprawą kontrowersyjną i trwa od holenderskiej kolonizacji[19][20].

Religie

Meczet Istiqlal w Dżakarcie

Skład religijny według spisu powszechnego w 2010 roku[21]:

Geografia

Główne wyspy Indonezji

Indonezja jest państwem wyspiarskim, położonym na 17 508 wyspach. Około 6 tys. z nich jest zamieszkanych. Należą one do Archipelagu Malajskiego. Wyspy Indonezji rozciągają się na długości ponad 5 tys. km wzdłuż równika i na długości 1750 km z południa na północ. Ich brzegi opływają Ocean Spokojny i Indyjski. Na wyspach znajdują się liczne wulkany. Indonezja jest często nękana przez trzęsienia ziemi i tsunami. Najwyższym szczytem jest Puncak Jaya – wysokość 4884 m. Graniczy z Papuą-Nową Gwineą na Nowej Gwinei, Malezją na Borneo i Timorem Wschodnim na Timorze.

Sulawesi

Najważniejsze wyspy Indonezji to Sumatra, Jawa, Borneo, Celebes (Sulawesi) i Nowa Gwinea (część zachodnia stanowi indonezyjskie prowincje Papua i Papua Zachodnia, a część wschodnia jest niepodległym państwem – Papua-Nowa Gwinea).

Bali

Mniejsze indonezyjskie wyspy:

Rzeki Indonezji: Kapuas, Barito, Mahakam (Borneo), Hari, Kampar, Musi (Sumatra), Solo (Jawa), Mamberamo, Digul (Nowa Gwinea).

Geologia

Tektonicznie Indonezja jest bardzo niestabilna. Leży w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, w miejscu gdzie płyta indoaustralijska i płyta pacyficzna wciągają pod ziemię płytę euroazjatycką, gdzie topi się około 100 km pod powierzchnią ziemi. Łańcuch wulkanów rozciąga się od Sumatry do Morza Banda[22]. Podczas, gdy popiół wulkaniczny użyźnił glebę w wielu rejonach kraju, spowodował także, że w niektórych regionach warunki rolnicze są nieprzewidywalne[23]. Spośród 400 wulkanów około 150 jest czynnych[24].

Ważniejsze wulkany w Indonezji.

Największa erupcja miała miejsce 75 000 lat temu, gdy wybuchł superwulkan Toba (obecnie jezioro Toba). Uważa się, że wybuch superwulkanu doprowadził do wulkanicznej zimy i ochłodzenia klimatu, a następnie do efektu wąskiego gardła w ludzkiej ewolucji około 50 000 lat temu[25].

Między rokiem 1972 a 1990 odnotowano 29 erupcji wulkanów, głównie na Jawie. Dwa najbardziej gwałtowne wybuchy wulkanów w czasach współczesnych miały miały miejsce w Indonezji. W 1815 roku doszło do erupcji wulkanu Tambora na wyspie Sumbawa, zabijając 92 000 ludzi[26]. Tambora wytworzyła największą erupcję, jaka miała miejsce w ciągu ostatnich 10 000 lat[26]. Erupcja ta wprowadziła olbrzymie ilości popiołu wulkanicznego do górnych warstw atmosfery. Dodatkowo wydarzyło się to w środku okresu małej aktywności słonecznej, zwanego minimum Daltona, mającego miejsce w latach 1790–1830[26]. Wybuch wulkanu Krakatau w 1883 roku jest jednym z najbardziej zabójczych i destrukcyjnych erupcji w znanej historii. Prawie 40 000 osób zmarło wskutek wybuchu i powstałego tsunami[27].

Historia

Batavia, Holenderskie Indie Wschodnie, 1682

Do II wojny światowej

Między VIII a XIII wiekiem n.e. na terytorium Indonezji znajdowały się 4 silne państwa: Śriwidźaja (na Sumatrze), Mataram, Kediri i Majapahit. Od XIV w. zaczęli się osiedlać kupcy arabscy. Od początku XVII wieku wyspy obecnej Indonezji były kolonizowane przez Europejczyków, przede wszystkim Holendrów, związanych z handlową Holenderską Kompanią Wschodnioindyjską (VOC), powstałą w 1602[28]. Punktem, z którego wychodziły przedsięwzięcia Kompanii, stała się założona na Jawie faktoria w Batawii. Części wysp indonezyjskich były zajęte przez inne mocarstwa kolonialne, lecz w miarę upływu czasu Holendrzy skupili władzę zwierzchnią nad lokalnymi władcami. W 1799 Kompania Wschodnioindyjska została zlikwidowana, a jej kolonie zostały po wojnach napoleońskich podporządkowane rządowi Holandii jako kolonia Holenderskie Indie Wschodnie. W latach 1825–1830 miało miejsce powstanie ludności tubylczej na Jawie oraz walki na tle religijnym na Sumatrze (Wojna Padri). Pod koniec XIX wieku kolonie bardzo rozwinęły się gospodarczo. Po I wojnie światowej doszło do rozbudzenia świadomości narodowej Indonezyjczyków, powstały partie polityczne, takie jak Nacjonalistyczna Partia Indonezji (z Sukarno na czele), poddawane holenderskim represjom. W połowie lat 20. komuniści indonezyjscy zorganizowali nieudaną zbrojną rebelię niepodległościową[29].

Sukarno, twórca niepodległej Indonezji

Od II wojny światowej

W latach 1942–1945 w czasie II wojny światowej archipelag został zajęty przez Japończyków. Po wyzwoleniu od okupantów 17 sierpnia 1945 Indonezja zadeklarowała niepodległość i nastąpił wybuch walk niepodległościowych przeciw Holandii, na skutek którego w 1949 Holandia uznała niepodległe państwo indonezyjskie. Stolica Indii Holenderskich – Batawia – została przemianowana wówczas na Dżakartę i została stolicą republiki. W 1961 armia indonezyjska zdobyła od Holandii zachodnią część wyspy Nowa Gwinea, która weszła w skład Indonezji jako prowincja Irian Zachodni.

Pierwszy prezydent kraju Sukarno starał się równoważyć wpływy wojska, islamistów i komunistów na sytuację w kraju[30]. Nacjonalistyczne poglądy członków rządu doprowadziły do radykalizacji polityki zagranicznej kraju, który szybko wpadł w konflikt z Malezją, względem której Indonezja zgłaszała pretensje terytorialne co do wyspy Borneo. Indonezja rozpoczęła też wspieranie lewicowej partyzantki walczącej na Borneo z rządem malezyjskim (powstanie w Sarawaku) oraz poparła antymalezyjską i antykolonialną rebelię w Brunei[31]. Relacje z tym państwem uległy dalszemu pogorszeniu po tym, jak Indonezja wsparła nieudaną rewolucję w Brunei. Obawiając się zagrożenia ze strony Holandii, Wielkiej Brytanii lub Stanów Zjednoczonych, Indonezja rozpoczęła proces zakupu broni z ZSRR. Zagrożenie ze strony Zachodu było na tyle prawdopodobne, że CIA wsparło rebelię, która wybuchła w 1958 roku. Choć została ona stłumiona do końca tego samego roku, to nieliczne oddziały partyzanckie działały do 1961[32]. Gdy Komunistyczna Partia Indonezji zaczęła zdobywać coraz większe poparcie, aż w końcu zagroziła rządowi nacjonalistów, USA wycofało swoją pomoc względem Indonezji, a relacje z Zachodem uległy pogorszeniu[33].

W okresie 1965–1966 roku wysoko postawiony wojskowy, Suharto, stopniowo odsunął Sukarno od władzy i wprowadził juntę. Suharto wycofał dotychczasową antyimperialistyczną politykę, która miała rzekomo zwiększać w Indonezji wpływy ZSRR i Chin. W tym czasie Suharto krwawo stłumił wojskowy zamach stanu, o który oskarżona została Komunistyczna Partia Indonezji. Zamach stanu rozpoczął brutalne czystki i zniszczenie Komunistycznej Partii Indonezji. W represjach junty zginęło co najmniej 500 tysięcy ludzi, a więcej niż milion ludzi trafiło do więzień[34][35][36][37]. Suharto zwrócił się przeciw dotychczasowym sojusznikom Sukarno z lewicowej partyzantki na Borneo i wsparł rząd malezyjski w jej zwalczaniu. Rządy Suharto szybko zyskały przeciwników, a w kraju rozwinął się separatyzm, przeciwko rządowi swoją kampanię rozpoczął partyzancki Ruch Wolnej Papui[38]. W 1975 roku Indonezja zajęła byłą kolonię portugalską Timor Wschodni, co spowodowało długoletni konflikt rządu indonezyjskiego z tamtejszym ruchem niepodległościowym FRETILIN, zakończony uzyskaniem przez Timor Wschodni niepodległości w roku 2002. W 1975 roku rozpoczęła się trwająca do 2005 roku separatystyczna rebelia Ruchu Wolnego Acehu[39]. W maju 1998, dwa miesiące po ostatniej reelekcji, fala protestów społecznych zmusiła Suharto do ustąpienia. W 2001 roku prezydentem Indonezji wybrano córkę Sukarno, Megawati Soekarnoputri.

W XXI wieku kraj nękają zamachy terrorystów islamskich, m.in. z grupy Dżama’a Islamijja.

Gospodarka

Dżakarta

Ze względu na wysoki poziom wzrostu gospodarczego Indonezja zaliczana jest do grupy azjatyckich tygrysów.

Indonezja jest krajem raczej rolniczym, odgrywającym ważną rolę w gospodarce światowej jako dostawca kauczuku, kakao (w czwórce największych producentów na świecie), pieprzu, chininy. Jest też producentem ropy (934 kb/d w 2007) i cyny. Gospodarka rolno-plantacyjna daje około 60% dochodu narodowego. Trudny teren do zagospodarowania daje Indonezji możliwości uprawy niecałych 15% powierzchni kraju. Głównymi uprawami są ryż, drzewo kauczukowe, herbata, tytoń, przyprawy, palma oleista.

Turystyka

W 2015 roku kraj ten odwiedziło 10,408 mln turystów (10,3% więcej niż w roku poprzednim), generując dla niego przychody na poziomie 10,761 mld dolarów[40].

Internet

Indonezja jest piątym państwem na świecie pod względem liczby użytkowników Internetu wynoszącą 132,7 mln osób[41], a liczba użytkowników Facebooka wynosi 88 mln ludzi, co daje mu 4. miejsce w świecie[41][42]. Większość użytkowników Internetu to osoby w wieku 18 do 25 lat, a średnio korzystają z niego 4,7 godziny[43][44]. Około 85% ruchu sieciowego generują telefony komórkowe, podczas gdy liczba użytkowników laptopów jest większa niż łączna liczba użytkowników komputerów PC i tabletów[45]. Internet pozostaje stosunkowo nowym medium komunikacyjnym w Indonezji. Podobnie jak w większości krajów rozwijających się rozwój Internetu rozpoczął się w latach 90. XX wieku. Pierwszym dostawcą usług internetowych był IndoNet, który rozpoczął działalność w Dżakarcie w 1994 roku[46].

Ochrona zdrowia

Rząd Indonezji na ochronę zdrowia wydaje 2,9% PKB rocznie[47]. Każdy obywatel jest chroniony na mocy Jaminan Kesehatan Nasional (JKN), czyli powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, które zainicjowało Ministerstwo Zdrowia Indonezji. Oczekuje się, że wydatki na służbę zdrowia będą rosnąć 12% w skali roku i w 2019 roku mają wynosić 46 mld USD[48]. Zgodnie z JKN wszyscy Indonezyjczycy otrzymują pokrycie wielu zabiegów medycznych świadczonych przez podmioty publiczne i firmy prywatne, które zdecydowały się przystąpić do programu. W 2010 roku śmiertelność matek przy porodzie wynosiła 240 kobiet na 100 tys. porodów[49]. Głównymi problemami zdrowotnymi są zanieczyszczenie powietrza, niedożywienie, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów oraz choroby. Od lat. 60. XX wieku wyniki zdrowotne w Indonezji ulegają systematycznej poprawie[50]. Średnia długość życia wynosi 70,8 lat[47][50]. Śmiertelność noworodków spadła z 220 w 1960 do 45 na 1000 urodzeń w 2007 roku. Szacuje się, że jedna trzecia dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na zahamowanie wzrostu[50]. Ponad 28 milionów mieszkańców kraju żyje poniżej granicy ubóstwa, czyli 17 USD miesięcznie, a około połowa żyje za niewiele powyżej tej granicy. Od 1990 roku niedożywienie wśród dzieci spadło z 38 do 25% w 2000 roku. Częstotliwość palenia jest bardzo wysoka, a około 400 000 ludzi rocznie umiera na choroby związane z paleniem[48].

Edukacja

Bandung Institute of Technology jest uważany za jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Indonezji[51].

Obowiązek szkolny w Indonezji obejmuje dzieci między 7. a 18. rokiem życia[52][53]. Rodzice mogą wybrać, czy chcą posłać dziecko do szkoły państwowej, niereligijnej szkoły publicznej nadzorowanej przez Ministerstwo Edukacji i Kultury albo prywatnej lub półprywatnej szkoły religijnej (najczęściej islamskiej) nadzorowanej i kontrolowanej przez Ministerstwo ds. Religii[54][55]. W 2011 roku stopa skolaryzacji wynosiła 94% dla edukacji podstawowej, 75% edukacji średniej i 27% edukacji wyższej. Stopa alfabetyzacji wynosiła 93%[56].

W 2014 roku w Indonezji działało 118 państwowych uniwersytetów. Dopuszczenie na studia wyższe zależy od wyniku ogólnokrajowego egzaminu wstępnego (SNMPTN i SBMPTN). Według rankingu Times Higher Education World University Ranking z 2015 roku najlepszym uniwersytetem w Indonezji jest Uniwersytet Indonezyjski (miejsce 310. na świecie, spadek z 209. w 2009 roku). Wszystkie szkoły wyższe zlokalizowane są na Jawie. Andalas Univeristy jest pionierem w tworzeniu ośrodka akademickiego poza Jawą[57].

Zobacz też

Przypisy

 1. a b c d e World Economic Outlook, April 2018, www.imf.org [dostęp 2018-05-04] (ang.).
 2. a b c CIA – The World Factbook.
 3. Demographia: World urban areas
 4. Hanya ada 13.466 Pulau di Indonesia, „National Geographic Indonesia”, 8 lutego 2012 [dostęp 2017-01-08].
 5. The World Factbook — Central Intelligence Agency, www.cia.gov [dostęp 2017-01-08].
 6. Indonesia | Data, data.worldbank.org [dostęp 2017-01-08].
 7. Prokurat 2016 ↓, s. 17.
 8. Indonesia (ang.). Global Firepower. [dostęp 2014-08-17].
 9. Fields of Fire: An Atlas of Ethnic Conflict, Lulu.com, 2009, 60.6, ISBN 978-0-9554657-7-2 (ang.).
 10. a b Indonesia - Languages, Ethnologue, 26 czerwca 2019 [dostęp 2020-03-01] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-26].
 11. a b Stuart Robson, Yacinta Kurniasih, Basic Indonesian: Downloadable Audio Included, Tuttle Publishing, 2011, s. 10–11, ISBN 978-1-4629-0165-4 (ang.).
 12. National Democratic Institute for International Affairs, Unitary state versus federal state: searching for an ideal form of the future Indonesian state, Mizan, 2002, s. 178, ISBN 978-979-433-295-5 (ang.).
 13. Bernard Comrie, The World's Major Languages, Routledge, 2009, s. 371, ISBN 978-1-134-26156-7 (ang.).
 14. Tadjoeddin Mohammad Zulfan, Routine violence in the island of Java, Indonesia: Neo-malthusian and social justice perspectives, Anis Chowdhury, Syed Mansoob Murshed, październik 2010.
 15. a b Social and Demographic Issues in Indonesia – Future Directions International, „Future Directions International”, 27 sierpnia 2015 [dostęp 2017-01-19] (ang.).
 16. Upton Stuart, The impact of migration on the people of Papua, Indonesia. A historical demographic analysis, 2009.
 17. PUSPEN TNI, Teamworks Indonesia, WEBSITE TENTARA NASIONAL INDONESIA, www.tni.mil.id [dostęp 2017-01-19] (ang.).
 18. Indonesia's Rising Divide, „World Bank” [dostęp 2017-01-19] (ang.).
 19. Responses to information Requests, Immigration and Refugee Board of Canada, 2010.
 20. Setijadi Charlotte, Ethnic Chinese in contemporary Indonesia: Changing identity politics and the paradox of sinification, Yusof Ishak Institute, 2016.
 21. Indonesia. Badan Pustat Statistik. [dostęp 2014-03-28].
 22. Witton 2003 ↓, s. 38.
 23. Lebon Sylviane, Volcanic activity and environment: Impacts on agriculture and use of geological data to improve recovery processes, 2009.
 24. Volcanoes of Indonesia, www.volcanodiscovery.com [dostęp 2017-01-11].
 25. Stanisławska Aleksandra, Superwulkany. Czy grozi nam globalna katastrofa?, wyborcza.pl, 15 sierpnia 2015 [dostęp 2017-01-11].
 26. a b c Tambora, www.volcanodiscovery.com [dostęp 2017-01-11].
 27. Wulkan ciągle aktywny: Krakatau 130 lat po tragedii, tvnmeteo.tvn24.pl [dostęp 2017-01-11].
 28. Prokurat 2016 ↓, s. 76.
 29. Kahin 1952 ↓, s. 86.
 30. Witton 2003 ↓, s. 26–28.
 31. Greg Poulgrain: The genesis of konfrontasi: Malaysia, Brunei, Indonesia, 1945–1965. C. Hurst & Co. Publishers, 1998. ​ISBN 978-1-85065-513-8​.
 32. Roadnight, Andrew (2002). United States Policy towards Indonesia in the Truman and Eisenhower Years. New York: Palgrave Macmillan. ​ISBN 0-333-79315-3​.
 33. Witton 2003 ↓, s. 29.
 34. Friend 2003 ↓, s. 113.
 35. Robert Cribb, Unresolved Problems in the Indonesian Killings of 1965––1966, „Asian Survey”, 42 (4), 2002, s. 550–563, DOI10.1525/as.2002.42.4.550, ISSN 0004-4687 (ang.).
 36. Ricklefs 1993 ↓, s. 280–284, 287–290.
 37. Friend 2003 ↓, s. 107–109.
 38. Richard Chauvel, Ikrar Nusa Bhakti, The Papua conflict: Jakarta’s perceptions and policies, 2004, ​ISBN 1-932728-08-2​, ​ISBN 978-1-932728-08-8​.
 39. Amnesty: Indonesia ‘failing to uphold’ Aceh peace terms.
 40. UNWTO Tourism Highlights, 2016 Edition (ang.). UNWTO, 2016. s. 9. [dostęp 2016-10-04].
 41. a b Internet Top 20 Countries – Internet Users 2016, www.internetworldstats.com [dostęp 2017-01-18] (ang.).
 42. Countries with most Facebook users 2016 | Statistic, Statista [dostęp 2017-01-18] (ang.).
 43. Mayoritas Netizen di Indonesia Berusia 18-25 Tahun, „beritasatu.com” [dostęp 2017-01-18].
 44. Tech in Asia – Connecting Asia's startup ecosystem, www.techinasia.com [dostęp 2017-01-18] (ang.).
 45. The Jakarta Post, RI highly dependent on mobile Internet, „The Jakarta Post” [dostęp 2017-01-18] (ang.).
 46. 佐賀大学総合情報基盤センター, www.cc.saga-u.ac.jp [dostęp 2017-01-18] (jap.).
 47. a b Indonesia, World Health Organization [dostęp 2017-01-10] (ang.).
 48. a b Mark Britnell, In Search of the Perfect Health System, Palgrave, 2015, s. 47, ISBN 978-1-137-49661-4 (ang.).
 49. State of the World’s Midwifery 2014 | UNFPA – United Nations Population Fund, www.unfpa.org [dostęp 2017-01-10].
 50. a b c World Bank and Health in Indonesia, „World Bank” [dostęp 2017-01-10] (ang.).
 51. Jawa Pos dotcom, 26 listopada 2004 [dostęp 2017-01-09] [zarchiwizowane z adresu 2004-11-26].
 52. The Jakarta Post, RI kicks off 12-year compulsory education program, „The Jakarta Post” [dostęp 2017-01-09].
 53. Samer Al-Samarrai, Awakening Indonesia’s Golden Generation: Extending Compulsory Education from 9 to 12 Years, Education, 3 września 2013 [dostęp 2017-01-09] (ang.).
 54. About this Collection – Country Studies, „The Library of Congress” [dostęp 2017-01-09].
 55. Indonezja. Polityka społeczna, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-01-09].
 56. Indonesia | Data, data.worldbank.org [dostęp 2017-01-09].
 57. Andalas University | GBG, 8 listopada 2016 [dostęp 2017-01-09] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-08].

Bibliografia

 • Colin Brown, A Short History of Indonesia, Crows Nest, New South Wales: Allen & Unwin, 2003.
 • T. Friend, Indonesian Destinies, Harvard University Press, 2003, ISBN 0-674-01137-6.
 • George McTurnan Kahin, Nationalism and Revolution in Indonesia, Ithaca, NY: Cornell University Press, 1952.
 • Sergiusz Prokurat: Indonezja 1600-2000 : instytucje i idee oraz ich wpływ na biedę i bogactwo narodu. Warszawa: CeDeWu, 2016. ISBN 978-83-7556-875-2. OCLC 971404435.
 • M.C. Ricklefs, A History of Modern Indonesia Since c. 1300, wyd. 2nd ed., London: MacMillan, 1993, ISBN 978-0-333-57689-2.
 • Jean Gelman Taylor, Indonesia, New Haven and London: Yale University Press, 2003, ISBN 0-300-10518-5.
 • T. Whitten, R.E. Soeriaatmadja, A.A. Suraya, The Ecology of Java and Bali, Hong Kong: Periplus Editions, 1996.
 • Patrick Witton, Indonesia, Melbourne: Lonely Planet, 2003, ISBN 1-74059-154-2.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

ITB 1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Merbabu~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5
Bandung Institute of Technology. Photo taken by Merbabu. 1997
Indonesia on the globe (Southeast Asia centered).svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location of XY (see filename) on the globe.
Wikivoyage-Logo-v3-icon.svg
Autor: AleXXw, Licencja: CC BY-SA 3.0
Proposal for the new WikiVoyage-Logo by AleXXw including an idea of User:‎Danapit
Soekarno 1959.jpg
Sukarno, pierwszy prezydent Indonezji
Bali panorama.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Commons-logo.svg
The Wikimedia Commons logo, SVG version.
Istiqlal Mosque Front of Al Fattah Gate.JPG
Autor: Gunawan Kartapranata, Licencja: CC BY-SA 3.0
In front of Al Fattah Gate, thousands of the Indonesian muslims congregrated during Eid ul Fitr mass prayer in Istiqlal Mosque, the largest mosque in Southeast Asia, located in Central Jakarta, Indonesia.
Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.
National emblem of Indonesia Garuda Pancasila.svg
State emblem of Indonesia is called Garuda Pancasila. The main part of the coat of arms is the golden mythical bird Garuda with a shield on its chest and a scroll gripped by its leg bears the national motto: "Bhinneka Tunggal Ika", roughly means "Unity in Diversity". The shield's five emblems represent Pancasila, the five principles of Indonesia's national philosophy. The numbers of feathers was meant to symbolize the date of Indonesian Proclamation of Independence; 17 feathers on each wings, 8 tail feathers, 19 upper tail feathers (under the shield, above the tail), and 45 neck feathers; all symbolize 17-8-1945; 17th August 1945. Garuda Pancasila was designed by Sultan Hamid II of Pontianak, and was adopted as national coat of arms on February 11, 1950.
Jakarta.jpg
Autor: unknown, Licencja: Copyrighted free use
Komodo dragon at Komodo National Park.jpg
Autor: Adhi Rachdian from Indonesia, Licencja: CC BY 2.0
Komodo dragon at Komodo National Park, Indonesia
Information icon4.svg
An i icon for templates and the like
WTO members and observers.svg
Map of World Trade Organization members and observers.
   Members
   Members, dually represented by the European Union
   Observers
   Non-members
WiktionaryPl nodesc.svg
(c) Wikimedia Foundation, CC BY-SA 3.0

The logo for the Polish language Wiktionary without "Wolny, wielojęzyczny Wikisłownik" ("Free, multilingual, Wiktionary")

.
Tangkoko National Park, North Sulawesi, Indonesia.jpg
Autor: Lip Kee Yap, Licencja: CC BY-SA 2.0

Looking toward Gunong Tangkoko , From the sea

_Q0S0160
AMH-4804-KB The spinning house at Batavia.jpg
The spinning house; that is the house of correction or prison, at Batavia.

Laundry is being washed on the quay.

Top right: 202.

The print in the Atlas Van Stolk, inv. nr. top 1035 and Koninklijke Bibliotheek 388 A 9 part II, after p. 202, 1 is in black and white, while the print from the Koninklijke Bibliotheek (Atlas van der Hagen, Koninklijke Bibliotheek, The Hague Part 4, inv. nr. 1049B13_025) has been coloured in.
Map indonesia volcanoes.gif
Major volcanoes of Indonesia, with eruptions since 1900 AD
Indonesia main islands PL.svg
Autor: Sobi3ch (rast version) and Farmer Jan (svg convertion), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Map of islands of Indonesia in Polish