Indywidualne mistrzostwa Polski na żużlu

Indywidualne mistrzostwa Polski na żużlu – coroczna seria turniejów, wyłaniająca najlepszych spośród polskich żużlowców. Początki rozgrywania IMP sięgają początków sportu żużlowego w Polsce – pierwsze turnieje mistrzowskie rozgrywano na odpowiednio przystosowanych motocyklach drogowych, z podziałem na klasy, w zależności od pojemności silnika. Od 1949 roku, kiedy uformowały się struktury żużlowe w Polsce (m.in. powstały jednolite rozgrywki ligowe i regulamin), indywidualne mistrzostwa Polski rozgrywane są na niemal współczesnych zasadach. Rozgrywki o tytuł IMP prowadzone są pod patronatem Polskiego Związku Motorowego. Turniej finałowy poprzedza system eliminacji (obecnie od ćwierćfinałów).

Zgodnie z tradycją, finał IMP odbywa się na torze drużynowego mistrza Polski z poprzedniego sezonu.

Zwycięzca oprócz medalu, szarfy oraz pucharu otrzymuje tzw. Czapkę Kadyrowa, jako nieoficjalne przechodnie trofeum. Na czapce mistrz wyszywa swoje nazwisko oraz rok, w którym tryumfował.

Medaliści

RokMiejsceZłotoSrebroBrązŹr.
Z podziałem na klasy
1932MysłowiceAlfred Weyl
Unia Poznań, kl. 250 cm³
Urbantke
KM Bielsko, kl. 250 cm³
Chrostek
Śląski KM Katowice, kl. 250 cm³
Rudolf Breslauer
Śląski KM Katowice, kl. 350 cm³
Alfons Ziółkowski
Unia Poznań, kl. 350 cm³
Marian Malicki
Unia Poznań, kl. 350 cm³
Rudolf Breslauer
Śląski KM Katowice, kl. > 500 cm³
Edward Langier
Legia Warszawa, kl. > 500 cm³
Czesław Gembala
KM Kraków, kl. > 500 cm³
1933[a]MysłowiceAlfred Weyl
Unia Poznań, kl. 250 cm³
Dziech
KM Bielsko, kl. 250 cm³
Fabijaniak
KM Mysłowice, kl. 250 cm³
Leopold Baron
KM Bielsko, kl. 350 cm³
Edward Langier
Legia Warszawa, kl. 350 cm³
Leopold Baron
KM Bielsko, kl. > 350 cm³
Edward Langier
Legia Warszawa, kl. > 350 cm³
Franciszek Kempka
KM Sosnowiec, kl. > 350 cm³
W roku 1934 mistrzostw nie rozegrano.
1935[b]BydgoszczJan Witkowski
KM Bydgoszcz, BSA 350 cm³
Erwin Geyer
KM Cieszyn, Rudge 250 cm³
Jan Krysta
KM Bielsko, Rudge 500 cm³
W latach 1936–1946 mistrzostw nie rozgrywano.
1947[c]Bolesław Dobrowolski
LKM Leszno, kl. 130 cm³
Władysław Gątkiewicz
Olimpia Grudziądz, kl. 130 cm³
Zygmunt Śmigiel
Polonia Bydgoszcz, kl. 250 cm³
Alfred Smoczyk
LKM Leszno, kl. 250 cm³
Eryk Pierchała
RKM Rybnik, kl. 350 cm³
Marian Nowacki
MK Rawicz, kl. 350 cm³
Tadeusz Wikaryjczyk
SSM Gdynia, kl. > 350 cm³
Stanisław Brun
PKM Warszawa, kl. > 350 cm³
Bez podziału na klasy
1948Kraków
Finał nie został rozegrany.
1949LesznoAlfred Smoczyk
LKM-Unia Leszno
Eugeniusz Zenderowski
Skra-Związkowiec Warszawa
Jan Paluch
Polonia-Ogniwo Bytom
1950[d]KrakówJózef Olejniczak
Unia Leszno
Tadeusz Kołeczek
Ogniwo Łódź
Florian Kapała
KKS Kolejarz Rawicz
[1]
1951WrocławWłodzimierz Szwendrowski
Ogniwo Bytom
Alfred Spyra
Górnik Rybnik
Zbigniew Raniszewski
Gwardia Bydgoszcz
1952WrocławEdward Kupczyński
Spójnia Wrocław
Tadeusz Fijałkowski
Budowlani Warszawa
Janusz Suchecki
CWKS Wrocław
1953[e]Florian Kapała
KKS Kolejarz Rawicz
Bolesław Bonin
Gwardia Bydgoszcz
Tadeusz Fijałkowski
Budowlani Warszawa
1954[e]Mieczysław Połukard
Spójnia Wrocław
Janusz Suchecki
Budowlani Warszawa
Edward Kupczyński
Spójnia Wrocław
1955[e]Włodzimierz Szwendrowski
Sparta Łódź
Andrzej Krzesiński
Unia Leszno
Zbigniew Raniszewski
Gwardia Bydgoszcz
1956[e]Florian Kapała
KKS Kolejarz Rawicz
Edward Kupczyński
Ślęza Wrocław
Stanisław Tkocz
Górnik Rybnik
1957RybnikMarian Kaiser
Legia Warszawa
Joachim Maj
Górnik Rybnik
Edward Kupczyński
Sparta Wrocław
1958RybnikStanisław Tkocz
Górnik Rybnik
Edward Kupczyński
Sparta Wrocław
Joachim Maj
Górnik Rybnik
1959RybnikStefan Kwoczała
Włókniarz Częstochowa
Jan Malinowski
Stal Rzeszów
Florian Kapała
Stal Rzeszów
1960RybnikKonstanty Pociejkowicz
Sparta Wrocław
Marian Kaiser
Legia Gdańsk
Bernard Kacperak
Włókniarz Częstochowa
1961RzeszówFlorian Kapała
Stal Rzeszów
Marian Kaiser
Legia Gdańsk
Henryk Żyto
Unia Leszno
1962RzeszówFlorian Kapała
Stal Rzeszów
Henryk Żyto
Unia Leszno
Joachim Maj
Górnik Rybnik
1963RybnikHenryk Żyto
Unia Leszno
Joachim Maj
Górnik Rybnik
Marian Kaiser
GKS Wybrzeże Gdańsk
1964RybnikAndrzej Wyglenda
Górnik Rybnik
Joachim Maj
Górnik Rybnik
Andrzej Pogorzelski
Stal Gorzów Wielkopolski
1965RybnikStanisław Tkocz
KS ROW Rybnik
Andrzej Wyglenda
KS ROW Rybnik
Andrzej Pogorzelski
Stal Gorzów Wielkopolski
1966RybnikAntoni Woryna
KS ROW Rybnik
Marian Rose
Stal Apator Toruń
Andrzej Pogorzelski
Stal Gorzów Wielkopolski
1967RybnikZygmunt Pytko
Unia Tarnów
Antoni Woryna
KS ROW Rybnik
Zygfryd Friedek
KS Kolejarz Opole
1968RybnikAndrzej Wyglenda
KS ROW Rybnik
Edmund Migoś
Stal Gorzów Wielkopolski
Edward Jancarz
Stal Gorzów Wielkopolski
1969RybnikAndrzej Wyglenda
KS ROW Rybnik
Paweł Waloszek
KS Śląsk Świętochłowice
Jerzy Trzeszkowski
Sparta Wrocław
1970Gorzów WielkopolskiEdmund Migoś
Stal Gorzów Wielkopolski
Andrzej Wyglenda
KS ROW Rybnik
Antoni Woryna
KS ROW Rybnik
1971RybnikJerzy Gryt
KS ROW Rybnik
Jerzy Szczakiel
KS Kolejarz Opole
Andrzej Wyglenda
KS ROW Rybnik
1972BydgoszczZenon Plech
Stal Gorzów Wielkopolski
Paweł Waloszek
KS Śląsk Świętochłowice
Henryk Glücklich
Polonia Bydgoszcz
1973RybnikAndrzej Wyglenda
KS ROW Rybnik
Jerzy Gryt
KS ROW Rybnik
Bogusław Nowak
Stal Gorzów Wielkopolski
1974Gorzów WielkopolskiZenon Plech
Stal Gorzów Wielkopolski
Edward Jancarz
Stal Gorzów Wielkopolski
Piotr Bruzda
Sparta Wrocław
1975CzęstochowaEdward Jancarz
Stal Gorzów Wielkopolski
Marek Cieślak
Włókniarz Częstochowa
Paweł Waloszek
KS Śląsk Świętochłowice
1976Gorzów WielkopolskiZdzisław Dobrucki
Unia Leszno
Jerzy Rembas
Stal Gorzów Wielkopolski
Edward Jancarz
Stal Gorzów Wielkopolski
1977Gorzów WielkopolskiBogusław Nowak
Stal Gorzów Wielkopolski
Andrzej Tkocz
KS ROW Rybnik
Mieczysław Woźniak
Stal Gorzów Wielkopolski
1978Gorzów WielkopolskiBernard Jąder
Unia Leszno
Bolesław Proch
Stal Gorzów Wielkopolski
Robert Słaboń
Sparta Wrocław
1979Gorzów WielkopolskiZenon Plech
GKS Wybrzeże Gdańsk
Mieczysław Woźniak
Stal Gorzów Wielkopolski
Robert Słaboń
Sparta Wrocław
1980LesznoBernard Jąder
Unia Leszno
Andrzej Huszcza
Falubaz Zielona Góra
Henryk Olszak
Falubaz Zielona Góra
1981LesznoRoman Jankowski
Unia Leszno
Zenon Plech
GKS Wybrzeże Gdańsk
Edward Jancarz
Stal Gorzów Wielkopolski
1982Zielona GóraAndrzej Huszcza
Falubaz Zielona Góra
Leonard Raba
KS Kolejarz Opole
Roman Jankowski
Unia Leszno
1983GdańskEdward Jancarz
Stal Gorzów Wielkopolski
Zenon Plech
GKS Wybrzeże Gdańsk
Andrzej Huszcza
Falubaz Zielona Góra
1984Gorzów WielkopolskiZenon Plech
GKS Wybrzeże Gdańsk
Jerzy Rembas
Stal Gorzów Wielkopolski
Andrzej Huszcza
Falubaz Zielona Góra
1985Gorzów WielkopolskiZenon Plech
GKS Wybrzeże Gdańsk
Bolesław Proch
Polonia Bydgoszcz
Maciej Jaworek
Falubaz Zielona Góra
1986Zielona GóraMaciej Jaworek
Falubaz Zielona Góra
Wojciech Żabiałowicz
Apator Toruń
Grzegorz Kuźniar
Stal Rzeszów
1987[f]ToruńWojciech Żabiałowicz
Apator Toruń
Zenon Kasprzak
Unia Leszno
Roman Jankowski
Unia Leszno
1988[f]LesznoRoman Jankowski
Unia Leszno
Jan Krzystyniak
Unia Leszno
Zenon Kasprzak
Unia Leszno
1989LesznoWojciech Załuski
KS Kolejarz Opole
Jan Krzystyniak
Stal Rzeszów
Tomasz Gollob
GKS Wybrzeże Gdańsk
1990LublinZenon Kasprzak
Unia Leszno
Mirosław Korbel
KS ROW Rybnik
Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
1991ToruńSławomir Drabik
Włókniarz Częstochowa
Wojciech Załuski
KS Kolejarz Opole
Sławomir Dudek
Morawski Zielona Góra
1992Zielona GóraTomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Jarosław Szymkowiak
Morawski Zielona Góra
Robert Sawina
Apator Toruń
1993BydgoszczTomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Tomasz Świątkiewicz
Apator Toruń
Piotr Świst
Stal Gorzów Wielkopolski
1994WrocławTomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Jacek Krzyżaniak
Apator Toruń
Jarosław Olszewski
GKS Wybrzeże Gdańsk
1995WrocławTomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Piotr Świst
Stal Gorzów Wielkopolski
Rafał Dobrucki
TS Polonia Piła
1996WarszawaSławomir Drabik
Włókniarz Częstochowa
Adam Łabędzki
Unia Leszno
Roman Jankowski
Unia Leszno
1997CzęstochowaJacek Krzyżaniak
Apator Toruń
Sławomir Drabik
Włókniarz Częstochowa
Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
1998BydgoszczJacek Gollob
Polonia Bydgoszcz
Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Wiesław Jaguś
Apator Toruń
1999BydgoszczPiotr Protasiewicz
Polonia Bydgoszcz
Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Jacek Krzyżaniak
WTS Wrocław
2000PiłaJacek Gollob
TS Polonia Piła
Jarosław Hampel
TS Polonia Piła
Jacek Krzyżaniak
WTS Wrocław
2001BydgoszczTomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Robert Sawina
WTS Wrocław
Sebastian Ułamek
WTS Wrocław
2002[g]ToruńTomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Krzysztof Cegielski
SKS Start Gniezno
Jacek Krzyżaniak
WTS Wrocław
Piotr Świst
Stal Gorzów Wielkopolski
2003BydgoszczRune Holta
Włókniarz Częstochowa
Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Tomasz Jędrzejak
WTS Wrocław
2004CzęstochowaGrzegorz Walasek
Włókniarz Częstochowa
Jarosław Hampel
WTS Wrocław
Rune Holta
Włókniarz Częstochowa
2005TarnówJanusz Kołodziej
Unia Tarnów
Tomasz Gollob
Unia Tarnów
Jacek Gollob
Unia Tarnów
2006TarnówTomasz Gollob
Unia Tarnów
Wiesław Jaguś
KS Toruń
Sebastian Ułamek
Włókniarz Częstochowa
2007WrocławRune Holta
Unia Tarnów
Tomasz Gollob
Unia Tarnów
Damian Baliński
Unia Leszno
2008LesznoAdam Skórnicki
PSŻ Poznań
Jarosław Hampel
Unia Leszno
Grzegorz Walasek
ZKŻ Zielona Góra
2009ToruńTomasz Gollob
Stal Gorzów Wielkopolski
Krzysztof Kasprzak
Unia Leszno
Janusz Kołodziej
Unia Tarnów
2010Zielona GóraJanusz Kołodziej
Unia Leszno
Krzysztof Kasprzak
Unia Tarnów
Rafał Dobrucki
ZKŻ Zielona Góra
2011LesznoJarosław Hampel
Unia Leszno
Przemysław Pawlicki
KS Speedway – Polonia Piła
Piotr Protasiewicz
ZKŻ Zielona Góra
2012Zielona GóraTomasz Jędrzejak
WTS Wrocław
Rafał Okoniewski
Stal Rzeszów
Krzysztof Buczkowski
Polonia Bydgoszcz
2013TarnówJanusz Kołodziej
Unia Tarnów
Krzysztof Kasprzak
Stal Gorzów Wielkopolski
Maciej Janowski
Unia Tarnów
2014Zielona GóraKrzysztof Kasprzak
Stal Gorzów Wielkopolski
Piotr Pawlicki
Unia Leszno
Janusz Kołodziej
Unia Tarnów
2015Gorzów WielkopolskiMaciej Janowski
WTS Wrocław
Bartosz Zmarzlik
Stal Gorzów Wielkopolski
Tomasz Gapiński
Stal Gorzów Wielkopolski
2016LesznoPatryk Dudek
ZKŻ Zielona Góra
Piotr Pawlicki
Unia Leszno
Maciej Janowski
WTS Wrocław
2017Gorzów WielkopolskiSzymon Woźniak
WTS Wrocław
Przemysław Pawlicki
Stal Gorzów Wielkopolski
Patryk Dudek
ZKŻ Zielona Góra
2018LesznoPiotr Pawlicki
Unia Leszno
Maciej Janowski
WTS Wrocław
Janusz Kołodziej
Unia Leszno
2019LesznoJanusz Kołodziej
Unia Leszno
Bartosz Zmarzlik
Stal Gorzów Wielkopolski
Maciej Janowski
WTS Wrocław
2020LesznoMaciej Janowski
WTS Wrocław
Bartosz Zmarzlik
Stal Gorzów Wielkopolski
Szymon Woźniak
Stal Gorzów Wielkopolski
2021LesznoBartosz Zmarzlik
Stal Gorzów Wielkopolski
Maciej Janowski
WTS Wrocław
Janusz Kołodziej
Unia Leszno

Klasyfikacja medalowa

Poniższe zestawienia obejmują medalistów począwszy od roku 1949.

Według zawodników

Pogrubioną czcionką – zostali zaznaczeni zawodnicy, którzy kontynuują karierę żużlową.

Lp.ZawodnikLata[h]ZłotoSrebroBrązRazem
1.Gollob, TomaszTomasz Gollob1989–200985316
2.Plech, ZenonZenon Plech1972–1985527
3.Wyglenda, AndrzejAndrzej Wyglenda1964–19734217
4.Kołodziej, JanuszJanusz Kołodziej2005–2021448
5.Kapała, FlorianFlorian Kapała1950–1962426
6.Janowski, MaciejMaciej Janowski2013–20212237
7.Jancarz, EdwardEdward Jancarz1968–19832136
8.Drabik, SławomirSławomir Drabik1991–1997213
9.Jankowski, RomanRoman Jankowski1981–1996235
10.Tkocz, StanisławStanisław Tkocz1956–1965213
Gollob, JacekJacek Gollob1998–2005213
Holta, RuneRune Holta2003–2007213
13.Szwendrowski, WłodzimierzWłodzimierz Szwendrowski1951–195522
Jąder, BernardBernard Jąder1978–198022
15.Hampel, JarosławJarosław Hampel2000–2011134
Kasprzak, KrzysztofKrzysztof Kasprzak2009–2014134
Zmarzlik, BartoszBartosz Zmarzlik2015–2021134
18.Kupczyński, EdwardEdward Kupczyński1952–19581225
19.Kaiser, MarianMarian Kaiser1957–19631214
20.Pawlicki, PiotrPiotr Pawlicki2014–2018123
21.Krzyżaniak, JacekJacek Krzyżaniak1994–20021135
22.Huszcza, AndrzejAndrzej Huszcza1980–19841124
23.Żyto, HenrykHenryk Żyto1961–19631113
Woryna, AntoniAntoni Woryna1966–19701113
Kasprzak, ZenonZenon Kasprzak1987–19901113
26.Migoś, EdmundEdmund Migoś1968–1970112
Gryt, JerzyJerzy Gryt1971–1973112
Żabiałowicz, WojciechWojciech Żabiałowicz1986–1987112
Załuski, WojciechWojciech Załuski1989–1991112
30.Nowak, BogusławBogusław Nowak1973–1977112
Jaworek, MaciejMaciej Jaworek1985–1986112
Walasek, GrzegorzGrzegorz Walasek2004–2008112
Protasiewicz, PiotrPiotr Protasiewicz1999–2011112
Jędrzejak, TomaszTomasz Jędrzejak2003–2012112
Dudek, PatrykPatryk Dudek2016–2017112
Woźniak, SzymonSzymon Woźniak2017–2020112
37.Smoczyk, AlfredAlfred Smoczyk194911
Olejniczak, JózefJózef Olejniczak195011
Połukard, MieczysławMieczysław Połukard195411
Kwoczała, StefanStefan Kwoczała195911
Pociejkowicz, KonstantyKonstanty Pociejkowicz196011
Pytko, ZygmuntZygmunt Pytko196711
Dobrucki, ZdzisławZdzisław Dobrucki197611
Skórnicki, AdamAdam Skórnicki200811
45.Maj, JoachimJoachim Maj1957–1964325
46.Waloszek, PawełPaweł Waloszek1969–1975213
47.Rembas, JerzyJerzy Rembas1976–198422
Proch, BolesławBolesław Proch1978–198522
Krzystyniak, JanJan Krzystyniak1988–198922
Pawlicki, PrzemysławPrzemysław Pawlicki2011–201722
51.Świst, PiotrPiotr Świst1993–2002123
52.Fijałkowski, TadeuszTadeusz Fijałkowski1952–1953112
Suchecki, JanuszJanusz Suchecki1952–1954112
Woźniak, MieczysławMieczysław Woźniak1977–1979112
Sawina, RobertRobert Sawina1992–2001112
Jaguś, WiesławWiesław Jaguś1998–2006112
57.Zenderowski, EugeniuszEugeniusz Zenderowski194911
Kołeczek, TadeuszTadeusz Kołeczek195011
Spyra, AlfredAlfred Spyra195111
Bonin, BolesławBolesław Bonin195311
Krzesiński, AndrzejAndrzej Krzesiński195511
Malinowski, JanJan Malinowski195911
Rose, MarianMarian Rose196611
Szczakiel, JerzyJerzy Szczakiel197111
Cieślak, MarekMarek Cieślak197511
Tkocz, AndrzejAndrzej Tkocz197711
Raba, LeonardLeonard Raba198211
Korbel, MirosławMirosław Korbel199011
Szymkowiak, JarosławJarosław Szymkowiak199211
Świątkiewicz, TomaszTomasz Świątkiewicz199311
Łabędzki, AdamAdam Łabędzki199611
Cegielski, KrzysztofKrzysztof Cegielski200211
Okoniewski, RafałRafał Okoniewski201211
74.Pogorzelski, AndrzejAndrzej Pogorzelski1964–196633
75.Raniszewski, ZbigniewZbigniew Raniszewski1951–195522
Słaboń, RobertRobert Słaboń1978–197922
Ułamek, SebastianSebastian Ułamek2001–200622
Dobrucki, RafałRafał Dobrucki1995–201022
79.Paluch, JanJan Paluch194911
Kacperak, BernardBernard Kacperak196011
Friedek, ZygfrydZygfryd Friedek196711
Trzeszkowski, JerzyJerzy Trzeszkowski196911
Glücklich, HenrykHenryk Glücklich197211
Bruzda, PiotrPiotr Bruzda197411
Olszak, HenrykHenryk Olszak198011
Kuźniar, GrzegorzGrzegorz Kuźniar198611
Dudek, SławomirSławomir Dudek199111
Olszewski, JarosławJarosław Olszewski199411
Baliński, DamianDamian Baliński200711
Buczkowski, KrzysztofKrzysztof Buczkowski201211
Gapiński, TomaszTomasz Gapiński201511

Według klubów

Lp.KlubZłotoSrebroBrązRazem
1.Leszno, UniaUnia Leszno139830
2.Gorzów Wielkopolski, StalStal Gorzów Wielkopolski9121233
3.Rybnik, KS ROWKS ROW Rybnik810523
4.Bydgoszcz, PoloniaPolonia Bydgoszcz85619
5.Wrocław, WTSWTS Wrocław761326
6.Tarnów, UniaUnia Tarnów53412
7.Częstochowa, WłókniarzWłókniarz Częstochowa52310
8.Gdańsk, GKS WybrzeżeGKS Wybrzeże Gdańsk34310
9.Zielona Góra, ZKŻZKŻ Zielona Góra32914
10.Toruń, KSKS Toruń2529
11.Rzeszów, StalStal Rzeszów2327
12.Rawicz, KKS KolejarzKKS Kolejarz Rawicz213
13.Opole, KS KolejarzKS Kolejarz Opole1315
14.Piła, TS PoloniaTS Polonia Piła1113
15.Łódź, SpartaSparta Łódź112
16.Bytom, OgniwoOgniwo Bytom112
Warszawa, CWKS Wrocław / LegiaCWKS Wrocław / Legia Warszawa112
18.Poznań, PSŻPSŻ Poznań11
19.Warszawa, BudowlaniBudowlani Warszawa314
20.Świętochłowice, KS ŚląskKS Śląsk Świętochłowice213
21.Gniezno, SKS StartSKS Start Gniezno11
Piła, KS Speedway – PoloniaKS Speedway – Polonia Piła11

Uwagi

  1. W klasie do 350 cm³ pierwszy bieg finałowy został unieważniony przez komisję sportową. Z tą decyzją nie zgodził się Rudolf Breslauer i nie stawił się na starcie powtórki.
  2. Mistrzostwa rozgrywano w dwóch klasach: maszyn sportowych i maszyn wyścigowych. O tytule mistrza Polski decydował bieg finałowy bez podziału na klasy. ¼ okrążenia przed Krystą stali Witkowski i Breslauer, ½ okrążenia przed Krystą stali Geyer i Świderski.
  3. Medali brązowych nie przyznano.
  4. Zawodnicy rywalizowali o tytuł I i II wicemistrza Polski, ponieważ władze PZM pośmiertnie przyznały tytuł mistrza Polski Alfredowi Smoczykowi w uznaniu swej wysokiej klasy jeździeckiej. W 1984 roku władze PZM podjęły decyzje o przywróceniu tytułu mistrza Polski za rok 1950 Józefowi Olejniczakowi, a Alfredowi Smoczykowi przyznano tytuł honorowego mistrza Polski.
  5. a b c d W latach 1953-1956 rozgrywano kilka turniejów mistrzostw Polski, do końcowej klasyfikacji nie liczono najsłabszego wyniku.
  6. a b Finał dwudniowy, punkty zawodników sumowano.
  7. Finał przerwano po czterech seriach z powodu opadów deszczu, z powodu równości punktów przyznano dwa brązowe medale.
  8. Lata, w których dany zawodnik zdobywał medale.

Przypisy

  1. Godne tradycje śp. Smoczyka podtrzymał Olejniczak zdobywając tytuł I v. mistrza Polski na żużlu, „Głos Wielkopolski”, W hołdzie tragicznie zmarłego Alfreda Smoczyka uznano, że nie będzie przyznany tytuł mistrza, a pierwszego i drugiego wicemistrza., 10 października 1950 [dostęp 2020-06-25].???

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Speedway logo.svg
Autor: MesserWoland, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Speedway logo.