Infokiosk

Infokiosk w Poznaniu
Infokiosk informacji pasażerskiej LCD TFT na stacji Radom
Infokiosk informacji pasażerskiej LCD TFT na stacji Radom

Infokiosk (ang. interactive kiosk) – interaktywny punkt informacyjny, który należy do grupy samoobsługowych urządzeń elektronicznych.

Zastosowanie urządzenia

Zadaniem infokiosku jest świadczenie określonych usług informacyjnych, badawczych, sprzedażowych, reklamowych. Np. informacja turystyczna, informacja pasażerska[1], rezerwacja biletów, rejestracja usług, sprzedaż, reklama w punkcie sprzedaży, głosowanie, badanie medyczne (z ang. self service point of care), autodiagnoza medyczna lub kosmetyczna, wykonywanie i wywoływanie zdjęć, badanie rynku.

Budowa

Zazwyczaj wyposażony jest w niezależny lub zintegrowany z ekranem komputer oraz ekran dotykowy (sensorowy), który usprawnia obsługę i interakcję z korzystającym. Może zawierać dodatkowo drukarkę, czytnik kodów kreskowych, czujnik ruchu, kamerę, łączność z telefonami komórkowymi i internetem. W najprostszej postaci może przyjąć formę web kiosku (komputer z dostępem do internetu w miejscu publicznym).

Obecność urządzenia

Występuje w formie zewnętrznej lub wewnętrznej (wewnątrz pomieszczeń) stojącej niezależnie, wiszącej np. przy półce sklepowej, wbudowanej w stół, podłogę, ścianę. W USA wykorzystywany w niektórych stanach jako urządzenie do głosowania w wyborach lub powszechnie do składania zamówień w barach szybkiej obsługi i sklepach samoobsługowych. Rozwija się dynamicznie również w Europie (53% wzrostu w 2008) dzięki rozwojowi technologii multitouch screen (ostatnio bardzo popularnej dzięki urządzeniu firmy Apple). Wczesne infokioski wprowadzone w USA np. przez sieć McDonalds, posiadały wady polegające na braku przemyślanych rozwiązań funkcjonalnych i łączności z internetem, przez który można nimi zdalnie zarządzać, co stanowi podstawę ich efektywności i umożliwia stały monitoring stanu oraz badanie użyteczności.

Zasada działania infokiosków

System infokiosków składa się zazwyczaj z urządzeń peryferyjnych oraz centralnego serwera umożliwiającego dynamiczne zarządzanie treścią (CMS) i reklamami (adserver) oraz kontrolę ich stanu. Przy projektowaniu infokiosku zaczyna stosować się najnowsze badania do weryfikacji użyteczności stron www jak np. eye tracking czy test funkcjonalny kilku wersji prototypów. W odróżnieniu od www nie bez znaczenia jest również obudowa zewnętrzna infokiosku (design) i jego lokalizacja, która ma wpływ na jego zauważalność, funkcjonalność i efektywność.

Zobacz też

  • elektroniczny sprzedawca

Przypisy

  1. INFO KIOSK LCD TFT, Dysten [dostęp 2021-07-13] (pol.).

Media użyte na tej stronie

Infokiosk totem w Radomiu.jpg
Autor: Ania Smart City, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wyświetlacz Informacji Pasażerskiej w postaci Infokiosku w Radomiu
Infokiosk Poznan.jpg
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Infokiosk, Poznań, MTP, Roosevelta Street.