Iniemamocni

Iniemamocni
The Incredibles
Ilustracja
symbol filmu
Gatunek

animacja
fantastyka naukowa
sensacja
familijny
komedia
przygoda

Rok produkcji

2004

Data premiery

27 października 2004 (świat)
5 listopada 2004 (USA)
19 listopada 2004 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski, francuski, polski

Czas trwania

115 minut

Reżyseria

Brad Bird

Scenariusz

Brad Bird

Muzyka

Michael Giacchino

Zdjęcia

Patrick Lin

Wytwórnia

Walt Disney Pictures
Pixar Animation Studios

Dystrybucja

Forum Film Poland (Polska)

Budżet

92 000 000 USD[1]

Kontynuacja

Iniemamocni 2

Nagrody
2 Oscary (z 4 nominacji)

Iniemamocni (ang. The Incredibles) – szósty film wyprodukowany przez Pixar i Disney w formacie 3D z 2004 roku.

Premiera filmu w Polsce w kinach odbyła się 19 listopada 2004 roku z dystrybucją Forum Film Poland.

16 marca 2005 roku film ukazał się na płytach DVD i kasetach video dzięki firmie Imperial Entertainment, na potrzeby wydania DVD zostały zdubbingowane wycięte sceny z wersji kinowej, z inną obsadą głosową.

W Polsce film został wyemitowany w telewizjach: Disney Channel (premiera 2 grudnia 2006 roku), TVP1 (premiera: 25 maja 2008 roku), Disney XD (premiera 19 września 2009 roku), TV Puls (premiera: 24 listopada 2012 roku) i Polsat. Film wyemitowany na pozostałych kanałach: Polsat Film, Puls 2 (premiera: 25 grudnia 2018 roku), HBO, HBO 2, HBO 3.

Fabuła

Świat był kiedyś pełen superherosów, jednak w wyniku pewnego wypadku zostają oskarżeni o łamanie prawa i zmuszeni do życia tak jak normalni ludzie. Jeden z byłych bohaterów – Pan Iniemamocny – mieszka obecnie z żoną Heleną i trójką dzieci w domku na przedmieściach. Któregoś dnia dostaje szansę na powrót do dawnego zajęcia.

Obsada

  • Craig T. Nelson, jako Robert „Bob” Parr, Pan Iniemamocny (ang. Mr. Incredible) – Bob był kiedyś superbohaterem, jednak pewien niedoszły samobójca oskarżył go i jego kolegów po fachu o łamanie prawa. Teraz Bob i Helen żyją normalnie, jak za czasów ich młodości. Bob pracuje w firmie, ale zostaje zwolniony przez szefa. Pewnego dnia dowiaduje się, że Syndrom chce opanować świat. Jego mocą jest nadludzka siła.
  • Holly Hunter, jako Helen Parr, Elastyna (ang. Elastigirl) – Helen była superbohaterką. Ma z mężem troje dzieci. Jej mocą jest elastyczność.
  • Sarah Vowell, jako Wiola Parr (ang. Violett Parr) – córka Boba i Helen. Chodzi do ósmej klasy, często kłóci się z Maksem. Jej moc to niewidzialność i tworzenie pól siłowych. Dzięki specjalnemu materiałowi, z którego zrobiony jest jej kostium, Wiola może znikać całkowicie.
  • Spencer Fox, jako Maks Parr (ang. Dashiell „Dash” Robert Parr) – syn Boba i Helen, rozrabiaka, który często kłóci się z Wiolą. Jego mocą jest super szybkość.
  • Eli Fucile i Maeve Andrews, jako Jack-Jack Parr – niemowlę, synek Boba i Helen. Jack Jack z początku nie miał żadnych specjalnych mocy – dopiero pod koniec filmu okazuje się, że również ma nadzwyczajne zdolności.
  • Samuel L. Jackson, jako Lucjan Best, Mrożon (ang. Frozone) – kolega Boba, również superbohater. Jego zdolnością jest zamrażanie, był świadkiem na ślubie Helen i Boba, Jego żona bardzo lubi chować mu strój.
  • Brad Bird, jako Edna Mode – koleżanka Boba ze szkoły, projektantka mody. Uszyła stroje dla całej rodziny Parrów. Odznacza się niskim wzrostem i świetnym gustem.
  • Jason Lee, jako Buddy Pine, Iniema-boy, Syndrom (ang. Syndrome) – główny antagonista. Jako chłopiec był fanem Pana Iniemamocnego i chciał być taki jak on. Został jednak ostro potraktowany przez swojego idola, w wyniku czego jego uwielbienie przerodziło się w nienawiść. Po latach chce zniszczyć wszystkich superbohaterów.
  • Elizabeth Peña, jako Mirage – tajemnicza kobieta, która zleca zadania Panu Iniemamocnemu. Asystentka Syndroma i druga główna antagonistka. Z czasem jednak przechodzi na stronę superbohaterów, ponieważ odkrywa, że Syndroma w ogóle nie obchodzi jej los.
  • Bud Luckey, jako Rick Dicker – agent rządowej agencji, zajmującej się Programem Ochrony Superbohaterów. Jest nieco zirytowany tym, że Bob ciągle wpada w kłopoty, lecz pozostaje z nim w ciepłych kontaktach.

Wersja polska

Odbiór

Box office

Film Iniemamocni przyniósł ponad 261 milionów dolarów z dystrybucji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz 370 mln w pozostałych państwach; razem ponad 631 milionów przychodu z biletów, przy budżecie szacowanym na dziewięćdziesiąt dwa[1].

Krytyka w mediach

Film spotkał się z dobrą reakcją krytyków. W agregatorze recenzji Rotten Tomatoes 97% z 248 recenzji jest pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 8,36 na 10[2]. Z kolei w agregatorze Metacritic średnia ważona ocen z 41 recenzji wyniosła 90 punktów na 100[3].

Nagrody

Kontynuacja

18 marca 2014 roku Pixar oficjalnie ogłosił, że druga część Iniemamocnych jest w produkcji. Premiera filmu Iniemamocni 2 odbyła się 5 czerwca 2018 roku.

Przypisy

  1. a b The Incredibles (2004) (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2020-10-17].
  2. The Incredibles (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2020-10-17].
  3. The Incredibles (ang.). Metacritic. [dostęp 2020-10-17].
  4. 2005 Hugo Awards Announced (ang.). Hugo Awards. [dostęp 2016-04-24].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Brad bird cropped 2009.jpg
Autor: nicolas genin from Paris, France, Licencja: CC BY-SA 2.0
66ème Festival du Cinéma de Venise (Mostra), 5ème jour (06/09/2009)

Geaorges Lucas et les réalisateurs de Pixar receoivent un Lion d'Or pour l'ensemble de leur carrière :

John Lasseter (Toy Story, 1001 Pattes, Cars...), Brad Bird (Les Indestructibles, Ratatouille), Pete Docter (Monstres et Cie, Là-haut), Andrew Stanton (Le Monde de Nemo, WALL•E) et Lee Unkrich (Toy Story 2, Monstres et Cie, Le Monde de Nemo)