Innocenty (Wasiljew)

Innocenty
Иннокентий
Walerij Wasiljew
Валерий Васильев
Metropolita wileński i litewski
Ilustracja
Kraj działaniaLitwa
Data i miejsce urodzenia9 października 1947
Stara Russa
Arcybiskup wileński i litewski
Okres sprawowania2010–2016
Metropolita wileński i litewski
Okres sprawowaniaod 2016
Wyznanieprawosławne
KościółRosyjski Kościół Prawosławny
InkardynacjaEparchia wileńska i litewska
Śluby zakonne15 stycznia 1992
Diakonatmaj 1981
Prezbiteratsierpień 1981
Chirotonia biskupia26 stycznia 1992
Sukcesja apostolska
Data konsekracji26 stycznia 1992
MiejscowośćMoskwa
MiejsceSobór Objawienia Pańskiego
KonsekratorAleksy II
WspółkonsekratorzyJuwenaliusz (Pojarkow), Włodzimierz (Sabodan), Cyryl (Gundiajew), Chryzostom (Martiszkin), Walenty (Miszczuk), Sergiusz (Fomin), Wadim (Łaziebny), Arseniusz (Jepifanow), Wiktor (Pjankow)

Innocenty, imię świeckie Walerij Fiodorowicz Wasiljew, Валерий Фёдорович Васильев (ur. 9 października 1947 w Starej Russie) – metropolita Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys

Po ukończeniu szkoły średniej i odbyciu służby wojskowej studiował w Moskwie stosunki międzynarodowe. Po sześciu latach od uzyskania dyplomu, w maju 1981, przyjął święcenia diakońskie, zaś w sierpniu – kapłańskie. W listopadzie tego samego roku został skierowany do pracy duszpasterskiej w cerkwi św. Mikołaja w Michajłowsce (obwód kurski). Następnie pracował w kancelarii eparchii kurskiej. W 1985 został inkardynowany do eparchii irkuckiej jako kapłan w cerkwi św. Michała Archanioła w Irkucku. Następnie był kolejno proboszczem parafii Narodzenia Pańskiego w Chabarowsku, dziekanem dekanatu chabarowskiego i proboszczem parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Czycie oraz dziekanem dekanatu czyckiego. W 1989 ukończył w trybie zaocznym moskiewskie seminarium duchowne.

15 stycznia 1992 w ławrze Troicko-Siergijewskiej złożył wieczyste śluby zakonne. Po czterech dniach otrzymał godność archimandryty, zaś 26 stycznia miała miejsce jego chirotonia na biskupa chabarowskiego i błagowieszczeńskiego. 18 czerwca 1995 przeniesiony do eparchii moskiewskiej jako jeden z jej wikariuszy, z tytułem biskupa dmitrowskiego. Następnie od 11 października 1996 do 5 października 1999 był biskupem czyckim i zabajkalskim. W 1999 objął katedrę chersoneską. W 2002 r. podniesiony do godności arcybiskupa.

W maju 2006 stanął na czele komisji, która miała rozwiązać kryzys, jaki wybuchł w eparchii suroskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (obejmującej terytorium Wielkiej Brytanii) po tym, gdy zarządzający nią biskup siergijewski Bazyli (Osborne) ogłosił jednostronnie przejście w jurysdykcję Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, zyskując poparcie części parafii. Arcybiskup Innocenty (Wasiljew) pełnił funkcję locum tenens eparchii suroskiej do 2007, gdy zdaniem Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego doszło do poprawy sytuacji w parafiach w Wielkiej Brytanii.

Od roku akademickiego 2009/2010 jest rektorem prawosławnego seminarium duchownego w Épinay-sous-Sénart[1].

W 2010, po odejściu w stan spoczynku arcybiskupa Chryzostoma (Martiszkina), objął katedrę wileńską i litewską[2].

W 2016 otrzymał godność metropolity[3].

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Архиепископ Иннокентий (Васильев) в храме апостола и евангелиста Иоанна Богослова СПбДА.jpg
Autor: Saint-Petersburg Theological Academy, Licencja: CC BY 2.0
3 марта 2013 года, в Неделю о блудном сыне, архиепископ Виленский и Литовский Иннокентий и ректор СПбПДА епископ Гатчинский Амвросий совершили Божественную литургию в академическом храме апостола и евангелиста Иоанна Богослова.