Innocenty (Wasiljew)

Innocenty
Иннокентий
Walerij Wasiljew
Валерий Васильев
Metropolita wileński i litewski
Ilustracja
Kraj działania

Litwa

Data i miejsce urodzenia

9 października 1947
Stara Russa

Arcybiskup wileński i litewski
Okres sprawowania

2010–2016

Metropolita wileński i litewski
Okres sprawowania

od 2016

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia wileńska i litewska

Śluby zakonne

15 stycznia 1992

Diakonat

maj 1981

Prezbiterat

sierpień 1981

Chirotonia biskupia

26 stycznia 1992

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

26 stycznia 1992

Miejscowość

Moskwa

Miejsce

Sobór Objawienia Pańskiego

Konsekrator

Aleksy II

Współkonsekratorzy

Juwenaliusz (Pojarkow), Włodzimierz (Sabodan), Cyryl (Gundiajew), Chryzostom (Martiszkin), Walenty (Miszczuk), Sergiusz (Fomin), Wadim (Łaziebny), Arseniusz (Jepifanow), Wiktor (Pjankow)

Innocenty, imię świeckie Walerij Fiodorowicz Wasiljew, Валерий Фёдорович Васильев (ur. 9 października 1947 w Starej Russie) – metropolita Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys

Po ukończeniu szkoły średniej i odbyciu służby wojskowej studiował w Moskwie stosunki międzynarodowe. Po sześciu latach od uzyskania dyplomu, w maju 1981, przyjął święcenia diakońskie, zaś w sierpniu – kapłańskie. W listopadzie tego samego roku został skierowany do pracy duszpasterskiej w cerkwi św. Mikołaja w Michajłowsce (obwód kurski). Następnie pracował w kancelarii eparchii kurskiej. W 1985 został inkardynowany do eparchii irkuckiej jako kapłan w cerkwi św. Michała Archanioła w Irkucku. Następnie był kolejno proboszczem parafii Narodzenia Pańskiego w Chabarowsku, dziekanem dekanatu chabarowskiego i proboszczem parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Czycie oraz dziekanem dekanatu czyckiego. W 1989 ukończył w trybie zaocznym moskiewskie seminarium duchowne.

15 stycznia 1992 w ławrze Troicko-Siergijewskiej złożył wieczyste śluby zakonne. Po czterech dniach otrzymał godność archimandryty, zaś 26 stycznia miała miejsce jego chirotonia na biskupa chabarowskiego i błagowieszczeńskiego. 18 czerwca 1995 przeniesiony do eparchii moskiewskiej jako jeden z jej wikariuszy, z tytułem biskupa dmitrowskiego. Następnie od 11 października 1996 do 5 października 1999 był biskupem czyckim i zabajkalskim. W 1999 objął katedrę chersoneską. W 2002 r. podniesiony do godności arcybiskupa.

W maju 2006 stanął na czele komisji, która miała rozwiązać kryzys, jaki wybuchł w eparchii suroskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (obejmującej terytorium Wielkiej Brytanii) po tym, gdy zarządzający nią biskup siergijewski Bazyli (Osborne) ogłosił jednostronnie przejście w jurysdykcję Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, zyskując poparcie części parafii. Arcybiskup Innocenty (Wasiljew) pełnił funkcję locum tenens eparchii suroskiej do 2007, gdy zdaniem Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego doszło do poprawy sytuacji w parafiach w Wielkiej Brytanii.

Od roku akademickiego 2009/2010 jest rektorem prawosławnego seminarium duchownego w Épinay-sous-Sénart[1].

W 2010, po odejściu w stan spoczynku arcybiskupa Chryzostoma (Martiszkina), objął katedrę wileńską i litewską[2].

W 2016 otrzymał godność metropolity[3].

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Архиепископ Иннокентий (Васильев) в храме апостола и евангелиста Иоанна Богослова СПбДА.jpg
Autor: Saint-Petersburg Theological Academy, Licencja: CC BY 2.0
3 марта 2013 года, в Неделю о блудном сыне, архиепископ Виленский и Литовский Иннокентий и ректор СПбПДА епископ Гатчинский Амвросий совершили Божественную литургию в академическом храме апостола и евангелиста Иоанна Богослова.