Inskrypcja z Chirbet Qejafa

Inskrypcja z Chirbet Qejafa

Inskrypcja z Chirbet Qejafa – najstarsza znana[1] inskrypcja hebrajska z przełomu XI i X w. p.n.e. odkryta w 2008 roku podczas wykopalisk na stanowisku Chirbet Qejafa w Izraelu. Mówi o ustanowieniu królestwa przez lud i przywódców w odpowiedzi na niesprawiedliwość sędziów.

Opis

Inskrypcję odczytano na niekompletnym ostrakonie o wysokości ok. 15 cm i szerokości 11,5–16,7 cm. Składa się z pięciu wierszy po 15–20 liter każdy. Początek tekstu nie zachował się. W przeciwieństwie do współczesnego alfabetu hebrajskiego pismo biegnie od lewej do prawej strony. Litery reprezentują późną odmianę pisma protokananejskiego. Według Gershona Galila inskrypcja jest spisana pismem paleohebrajskim[2], z czym zgadza się Edward Lipiński.

Datowanie absolutne metodą węgla C-14 datuje stanowisko (zamieszkane przez 20–30 lat) na drugą połowę XI wieku lub pierwszą połowę X wieku p.n.e. Jest to zgodne z datowaniem paleograficznym i chronologią biblijną.

Inskrypcja zaczyna się od opisu nadużyć sędziów. Następnie oznajmia ustanowienie królestwa przez lud i przywódców (według Edwarda Lipińskiego tekst nie pozwala się interpretować jako opis ustanowienia króla, lecz wskazuje na ustanowienie królestwa jako instytucji), którzy w ten sposób „wyrugowali przestępstwo z bytu pokoleń”.

Inskrypcja jest uznawana za kopię dokumentu oficjalnego. Yosef Garfinkel i Saar Ganor datują inskrypcję na okres panowania Dawida. Nie zgadza się z tym Edward Lipiński (zgodny w tym zakresie z Émile Puechem) uznając postawę tych naukowców za motywowaną ideologicznie. Według Lipińskiego inskrypcję należy datować na okres panowania Saula lub Iszbaala. Inskrypcja zgodna jest z podstawową tradycją biblijną o ustanowieniu Saula jako króla na żądanie ludu, nie zawiera natomiast odniesień do Samuela, któremu 1 Księga Samuela przypisuje znaczącą rolę w tym procesie.

Przypisy

  1. Według stanu na rok 2011.
  2. Wojciech Pastuszka: Najstarsza hebrajska inskrypcja. archeowiesci.pl, 2010-01-20. [dostęp 2012-09-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-06)].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Khirbet Qeiyafa Ostracon.jpg
Autor: MichaelNetzer, Licencja: CC BY-SA 3.0
A rendition of The Khirbet Qeiyafa Ostracon by Michael Netzer for illustration purposes, based on photographs of the potsherd by the Khirbet Qeiyafa project at the Hebrew University of Jerusalem, imaging illuminations of text and interpretations of faded script areas.