Inspektorat Kalisz Armii Krajowej

Inspektorat Kalisz
Armii Krajowej
Ilustracja
Historia
Państwo Polskie Państwo Podziemne
Sformowanie1939/1940
Rozformowaniewiosna/lato 1942
Nazwa wyróżniającaKalisz
Dowódcy
PierwszyEmil Sztark
OstatniZbigniew Kutnik (p.o.)
Organizacja
DyslokacjaKalisz, Konin, Turek
FormacjaArmia Krajowa
Rodzaj wojskpartyzantka
PodległośćOkręg Łódź AK

Inspektorat Kalisz Armii Krajowej – terenowa struktura Okręgu Łódź Związku Walki Zbrojnej / Armii Krajowej.

Historia

Po klęsce we wrześniu 1939 w wojnie z Niemcami, w ramach Okręgu Łódź konspiracyjnego Związku Walki Zbrojnej (późniejsza Armia Krajowa), zimą 1939/1940 powstał Inspektorat Kalisz.

Inspektorat Kalisz nie posiadał jednostek taktycznych, jego aktywność była skierowana przede wszystkim na działania wywiadowcze. Inspektorat m.in. ściśle współpracował z placówką Ekspozytury Wywiadu Komendy Głównej AK "Stragan" ("Lombard") kierowaną przez Alfreda Nowackiego ps. "Piąty"[a].

Pierwszym komendantem Inspektoratu (ze stanowiskiem inspektora rejonowego ZWZ/AK) został porucznik Emil Sztark[b], a po jego aresztowaniu 6 lutego 1941[c] podporucznik Wiesław Laskowski. Po zdekonspirowaniu, w październiku 1941 Laskowski został przeniesiony do Wydziału Łączności Komendy Głównej ZWZ[d], a pełniącym obowiązki inspektora rejonowego został ppor. Zbigniew Kutnik, także aresztowany 4 czerwca 1943[e].

Wiosną i latem 1942 Inspektorat Rejonowy Kalisz został rozbity na skutek masowych aresztowań (objęły one ponad 170 osób) dokonanych przez niemieckie gestapo. Po tym okresie Inspektorat już nie funkcjonował, a jego poszczególne obwody zostały organizacyjnie podporządkowane innym strukturom AK: obwód Kalisz do Inspektoratu Sieradz-Wieluń, następnie do Inspektoratu Ostrów Wlkp. w Okręgu Poznań; obwód Konin do Inspektoratu Koło; z kolei obwód Turek został opanowany przez NOW.

Kaliski Inspektorat Rejonowy, a po jego likwidacji również Obwód Kalisz, był przedmiotem sporów kompetencyjnych między dowództwami ZWZ/AK w Łodzi oraz w Poznaniu[f].

Działalność akowskiej konspiracji w Kaliszu jest osią fabuły powieści "Niemra" (wyd. 2011) Arkadiusza Pacholskiego[1].

Komendanci

  • porucznik Emil Sztark ps. Mocny
  • podporucznik Wiesław Laskowski ps. Sławek
  • podporucznik Zbigniew Kutnik ps. Zbyszek (p.o.)

Skład organizacyjny

  • obwód Kalisz (kryptonim Wyspa)
  • obwód Konin (Grzywa)
  • obwód Turek (Derwisz)

Uwagi

  1. Nowacki, z pochodzenia Niemiec, został aresztowany 2 marca 1944, skazany przez sąd na karę śmierci, rozstrzelany 19 stycznia 1945.
  2. Czasem podawana jest błędna pisownia nazwiska Stark
  3. Inna podawana data aresztowania Sztarka to 6 marca 1941. Sztark został osadzony w KL Auschwitz, zwolniony dzięki staraniom rodziny, będąc pod dozorem policji nadal angażował się w konspirację. Skierowany do pracy przymusowej do Wrocławia, tam po raz kolejny aresztowany, wysłany do KL Gross-Rosen, potem do KL Dora, gdzie doczekał uwolnienia. Zmarł w 1972.
  4. Laskowskiego aresztowano 6 marca 1944. Przesłuchiwany i torturowany przez gestapo, został zamordowany w nieznanych bliżej okolicznościach. Pośmiertnie odznaczony orderem Virtuti Militari.
  5. Zaraz po aresztowaniu Kutnik uciekł z wiozącego go pociągu, wyskakując w kajdankach. Po ucieczce podjął dalszą służbę w Warszawie, tam wziął udział w powstaniu, dostał się do niewoli. Po wyzwoleniu wrócił do kraju. Odznaczony orderem VM. Zmarł w 1985.
  6. Obszar objęty działaniem Inspektoratu Kalisz do 1 kwietnia 1938 wchodził w skład woj. łódzkiego, a po tej dacie woj. poznańskiego.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Encyklopedia konspiracji wielkopolskiej 1939-1945 (red. Marian Woźniak); wyd. 1998, Instytut Zachodni w Poznaniu; s. 211-212, 311-312, 315-316, 385-386, 553-554; ​ISBN 83-85003-97-5​.


Media użyte na tej stronie

Flaga PPP.svg
Flaga Armii Krajowej; symbol na fladze jest złożeniem liter "P" i "W", będących skrótem od "Polska Walcząca" (zob. Znak Polski Walczącej)
Kotwica symbol.svg
Autor: Liftarn, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kotwica symbol
Lodz ak.png
Autor: Lonio17, Licencja: CC BY-SA 4.0
Okręg Łódź Armii Krajowej (lipiec 1944 - styczeń 1945)