Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
Ten artykuł należy dopracować |
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej | |
Państwo | |
---|---|
Adres | pl. Marii Curie- Skłodowskiej 4 Lublin |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
51°14′44,33″N 22°32′29,09″E/51,245647 22,541414 |
Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – Jednostka dydaktyczno-naukowa znajdująca się w strukturach Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Historia
Instytut od 2003 roku funkcjonuje na Wydziale Humanistycznym. Wcześniej jako Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji naukowej, który został wyselekcjonowany z Zakładu Nauk Pomocniczych Historii i Bibliotekoznawstwa. Kadra placówki została utworzona dzięki pracownikom związanym z informacją naukową i bibliotekoznawstwem.
Studia zostały otwarte w 1974 roku najpierw w trybie zaocznym, a następnie stacjonarnym. Funkcję dyrektora od samego początku istnienia instytutu sprawuje prof. dr hab. Maria Juda, a jej zastępczynią od 2009 r. jest dr Anita Has-Tokarz. Od 1 lipca 2014 roku rektor uniwersytetu prof. nadzw. UMCS dr hab. Stanisław Michałowski zarządził zmianę nazwy a Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa.
Władze Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa
- Prof. dr hab. Maria Juda – dyrektor
- Dr Anita Has-Tokarz – zastępca dyrektora
Struktura i pracownicy Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa
- Zakład Informatologii
- prof. nadzw. UMCS dr hab. Zbigniew Osiński – kierownik
- dr Sebastian Kotuła
- dr Renata Malesa
- mgr Regina Janiak
- mgr Lidia Jarska
- mgr Kamil Stępień
- Zakład Kultury Informacyjnej i Czytelnictwa
- prof. nadzw. UMCS dr hab. Bożena Rejak
- dr hab. Anna Dymmel – kierownik
- dr Anita Has-Tokarz
- mgr Agnieszka Kida-Bosek
- Zakład Kultury Książki i Nauk Pomocniczych Bibliologii
- prof. dr hab. Maria Juda – kierownik
- prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk
- dr Alicja Matczuk
- dr Grażyna Piechota
- dr Artur Znajomski
- mgr Helena Choraczyńska
- mgr Zuzanna Czerniak[1].
Badania naukowe
Działalność badawcza instytutu skupia się na trzech grupach zagadnień:
- bibliografia-jej aspekt historyczny, teoretyczny i praktyczny, jak również rola jaką odgrywa ona w kontekście naukowym;
- kultura piśmiennicza polskiego średniowiecza, książka drukowana, jej miejscu w społeczeństwie XV-XVIII w., a także jej obieg w okresie XVI-XVIII w.;
- edytorstwo, zarówno tym naukowe jak i techniczne, podstawy redagowania książki i innych form przekazu.
Poza tym pracownicy instytutu zajmują się szeroko pojętą problematyką informacji: społeczeństwo informacyjne, działalność informacyjna bibliotek, komunikacja społeczna, funkcjonowanie mediatek i infocentrów, cyfrowe zasoby informacyjne. Istotne są także badania poświęcone zagadnieniom języka kultury i mediów, czytelnictwu, roli książek i bibliotek w systemie kultury, zmianom kulturowym, a współczesny system wartości, kultura Polski i jej miejsce w dziedzictwie człowieka, historia i rozwój dzisiejszej nauki[2].
Oferta edukacyjna
Instytut prowadzi działalność dydaktyczną na poziomie studiów I i II stopnia w trybie stacjonarnym, a także studia podyplomowe w trybie zaocznym:
Studia stacjonarne I stopnia Informacja w e-społeczeństwie, specjalizacje:
- Informacja w administracji i gospodarce
- Informacja w kulturze i mediach
- Informacja w nauce i edukacji
Absolwent może pracować m.in. w urzędach administracji publicznej, organizacjach społeczno-politycznych, a także w instytucjach zajmujących się planowaniem i realizacją polityki informacyjnej, zdobywaniem, przetwarzaniem i organizacją informacji elektronicznej. Studia stacjonarne I stopnia Informatologia stosowana, specjalizacje:
- Zarządzanie na rynku wydawniczo – księgarskim
- Zarządzanie zasobami prasowymi
- Zarządzanie w placówkach informacyjnych
Absolwent może podjąć pracę w przedsiębiorstwach związanych m.in. z biznesem, edukacją komunikacją publiczną, kulturą, nauką, które zajmują się gromadzeniem, opracowaniem oraz udostępnianiem zasobów informacyjnych. Studia stacjonarne II stopnia Informatologia stosowana, specjalizacje:
- Bibliologiczne dziedzictwo kulturowe
- Cyfrowe zasoby informacji
- Zarządzanie zasobami informacyjnymi w instytucji publicznej
Absolwent jest przygotowany do pracy w instytucjach gromadzących i przetwarzających informację gospodarczą. Może zarządzać działalnością placówek archiwalnych, informacyjnych, księgarskich oraz wydawniczych. Ma uprawnienia do realizacji polityki informacyjnej w zakresie dziedzinowym i terytorialnym, prowadzenia przedsięwzięć związanych z informacją elektroniczną, a także rozpoczęcia badań naukowych w dziedzinie informatologii i bibliologii. Studia podyplomowe:
- Studia kwalifikacyjne w zakresie Informacji naukowej i bibliotekoznawstwa
- Tworzenie kolekcji cyfrowych
- Nowe technologie dla kultury i administracji
- Nowe technologie w warsztacie pracy nauczyciela[3].
Koła naukowe
W instytucie działają dwa koła naukowe: Koło Naukowe Infobrokeringu i Nowych Technologii "InfoHunters"- opiekunem koła jest mgr Lidia Jarska. Zrzesza ono studentów interesujących się infobrokeringiem i nowoczesnymi technologiami. Cele koła to przede wszystkim:
- rozwój wiedzy i zainteresowań studentów z zakresu informacji w e-społeczeństwie,
- promocja działalności naukowej i oferty edukacyjnej zarówno Wydziału Humanistycznego jak i samego instytutu,
- prowadzenie badań i uczestniczenie w akcjach związanych z infobrokeringiem
- popularyzowanie idei społeczeństwa informacyjnego, korzystania z nowoczesnych usług i technologii,
- zachęcanie środowiska studenckiego do podejmowania działań naukowo-społecznych,
- wspieranie członków koła w ich rozwoju i działalności naukowej,
- wspieranie wszelkich inicjatyw przyczyniających się do rozwoju i promocji społeczeństwa informacji i wiedzy[4].
Studenckie Koło Informacji Naukowej "Palimpsest"- działa od 6 listopada 2009 r., powstało z inicjatywy dr Piotra Tafiłowskiego, który jest jego opiekunem[5]
Cele:
- samokształcenie członków koła,
- promowanie czytelnictwa w społeczeństwie
- integracja i zachęcanie do aktywnej działalności innych studentów,
- prowadzenie działalności naukowej,
- rozwój zainteresowań kulturalno- naukowych, a także promocja wiedzy u studentów,
- pomoc w rozwiązywaniu problemów dla studentów informacji naukowej i bibliotekoznawstwa[6], które pojawiają się w czasie toku studiów
- udział w działalności naukowej Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa .
Koło posiada swoją stronę Internetową[7], a także prowadzi swój blog[8].
Projekty badawcze
Aktualnie realizowany projekt to Mechanizmy kształtowania i ewolucji indywidualnej przestrzeni informacyjnej w naukach humanistycznych. Jego celem jest określenie cech przestrzeni informacyjnej w jakiej pracują naukowcy, wyjaśnienie jej kształtowania i rozwoju, a także skonstruowanie narzędzia naukowego pozwalającego na jej badanie[9].
Dawna Książka na Facebooku – Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa stworzył profil „Książka rękopiśmienna, inkunabuł, starodruk” na temat dawnej książki[10]. Treść jest skierowana głównie do bibliofilów, bibliologów, historyków sztuki i miłośników piękna starej książki. Umieszczane są tam informacje o działalności naukowej związanej z dawną książką (wystawy, konferencje, sympozja), a także o krajowych i zagranicznych zbiorach specjalnych oraz kolekcjach cyfrowych[11].
Projekt digitalizacji książek dla dzieci i młodzieży z okresu PRL- Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie prowadzi digitalizację książek dla dzieci z lat 50 i 60 XX w[12]. gromadzonej przez Ośrodek Książki Obrazkowej[13].
Konferencje
V edycja konferencji naukowej "Zarządzanie informacją w nauce"- zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Informacji Naukowej, Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego i Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematyka konferencji dotyczyła roli informacji w nauce m.in. dostępu do prac naukowych, eksperymentów w komunikacji naukowej, cyfrowych bibliotek, repozytoriów i infrastruktury, a także sposobów ochrony informacji naukowej[14].
Biblioteka, Książka, Informacja i Internet 2014 – organizatorem konferencji jest Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, organizowanej co 2 lata. Tematyka dotyczyła m.in. ogólnego rozwoju humanistyki, roli repozytoriów i specjalistycznych portali w prowadzeniu badań naukowych. Także szeroko pojęta rola książki elektronicznej w systemie informacyjno-bibliotecznym uczelni wyższej, biblioteki cyfrowe, kolekcje cyfrowe dla dzieci i młodzieży wykorzystywane do edukacji informacyjnej. Poruszono także kwestie komunikacji współczesnych mediów i kształcenia w dziedzinie informatologii i bibliologii, dostępu do zasobów cyfrowych, a także publikowania w serwisach dziennikarstwa obywatelskiego[15].
XII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Kraków-Lwów: książki, czasopisma, biblioteki XIX-XX wieku"– konferencja zorganizowana przez Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Problematyka dotyczyła dziejów książki, prasy, bibliotek i ruchu wydawniczego na terenie dwóch największych ośrodków kulturalnych: Krakowa i Lwowa w XIX i XX w[16].
Przypisy
- ↑ [1],Struktura i pracownicy instytutu (dostęp: 2015-02-05)
- ↑ [2],Działalność naukowa instytutu (dostęp: 2015-02-05)
- ↑ [3],Oferta studiów (dostęp: 2015-02-05)
- ↑ [4],Koła naukowe instytutu (dostęp: 2015-02-05)
- ↑ [5], Historia Studenckiego Koła Informacji Naukowej Palimpsest (dostęp: 2015-02-05)
- ↑ [6], Koła naukowe instytutu (dostęp:2015-05-02)
- ↑ [7], Strona Internetowa Studenckiego Koła Informacji Naukowej "Palimpsest" (dostęp: 2015-02-05)
- ↑ [8], Blog Studenckiego Koła Informacji Naukowej "Palimpsest"(dostęp:2015-05-02)
- ↑ [9], Mechanizmy kształtowania i ewolucji indywidualnej przestrzeni informacyjnej w naukach humanistycznych” – projekt badawczy (dostęp: 2015-02-05)
- ↑ [], Profil „Książka rękopiśmienna, inkunabuł, starodruk” (dostęp: 2015-02-05)
- ↑ [10], Projekt Dawna książka na Facebooku (dostęp: 2015-02-05)
- ↑ [11],Projekt digitalizacji książek dla dzieci i młodzieży z okresu PRL (dostęp: 2015-02-05)
- ↑ [12],Ośrodek Książki Obrazkowej (dostęp: 2015-02-05)
- ↑ [13], V edycja konferencji naukowej "Zarządzanie informacją w nauce" (dostęp: 2015-02-05)
- ↑ [14], Konferencja Biblioteka, Książka, Informacja i Internet 2014 (dostęp: 2015-02-05)
- ↑ [15], XII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Kraków-Lwów: książki, czasopisma, biblioteki XIX-XX wieku" (dostęp: 2015-02-05)
Linki zewnętrzne
- Strona Internetowa instytutu. umcs.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-02)].
- Strona bloga instytutu
Media użyte na tej stronie
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: Andrzej Błaszczak, Licencja: CC BY-SA 4.0
UMCS Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa