Instytut Józefa Piłsudskiego (Londyn)

Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski
J. Pilsudski Institute in London, UK
Ilustracja
Siedziba Instytutu – POSK
Państwo Wielka Brytania
MiejscowośćLondyn
Adres238–246 King Street
London W6 0RF
Data założenia1923, 1947
DyrektorDr Iwona Drąg Korga (Prezes i Dyrektor Wykonawczy)
Położenie na mapie gminy Hammersmith and Fulham
Mapa konturowa gminy Hammersmith and Fulham, po lewej znajduje się punkt z opisem „Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski”
Contains Ordnance Survey data © Crown copyright and database right, CC BY-SA 3.0
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski”
Contains Ordnance Survey data © Crown copyright and database right, CC BY-SA 3.0
Ziemia51°29′36,82″N 0°14′14,39″W/51,493560 -0,237330
Strona internetowa
Popiersie Marszałka – eksponat Instytutu

Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski (J. Pilsudski Institute in London, UK) – polska jednostka naukowo-badawcza w Londynie.

Instytut zbiera, przechowuje i bada dokumenty z okresu najnowszej historii Polski, gromadzi zbiory dokumentów, relacje historyczne, eksponaty muzealne oraz książki. Ogłasza drukiem opracowania, organizuje odczyty, wykłady, wystawy związane z patronem oraz rocznicami niepodległościowymi.

Rodowód

Wywodzi się z Instytutu Badania Najnowszej Historii Polski powstałego w Warszawie w latach 1923–1924. Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego instytut został przemianowany na Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski.

Przerwana w 1939 działalność instytutu w Warszawie podjęta została po wojnie na emigracji niepodległościowej. W marcu 1947 powołano do życia niezależną, charytatywną organizację p.n. Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie. Inicjatorami jego odtworzenia byli: Władysław Bortnowski, Tytus Filipowicz, Kazimierz Iranek-Osmecki, Tadeusz Münnich, Aleksandra Piłsudska, Wacław Stachiewicz, Tadeusz Schaetzel, Konrad Libicki, Jan Starzewski i inni.

Od 1972 instytut znajduje się w siedzibie Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego tzw. POSK.

Źródłem finansowania działalności Instytutu są darowizny, dotacje i składki członkowskie. Mniej więcej od początku XXI w. sytuacja finansowa Instytutu ulega coraz większemu pogorszeniu. Z jednej strony wymiera pokolenie powojennych polskich emigrantów w Wlk. Brytanii, dla którego Instytut był emanacją Polski, jej historii i kultury w Anglii, który aktywnie i hojnie wspierali. Z drugiej strony rozbieżności społeczno-polityczne podzieliły polską emigrację w tym kraju, tę powojenną i po 1989 r., w dużym stopniu na tle różnic i oczekiwań pokoleniowych. Istnieje duże zagrożenie likwidacji Instytutu na tle ekonomicznym[1].

Struktura organizacyjna

Księgozbiór Instytutu Józefa Piłsudskiego
  • Archiwum Dokumentów – zawiera ponad 200 opracowanych kolekcji.
    • Archiwum Adiutantury Generalnej Naczelnego Dowództwa 1918–1922 (w mikrofilmach i odbitkach) – stanowi zasadnicze źródło do badań nad wojną polsko-bolszewicką i pierwszymi latami niepodległości.
  • Archiwum Map – posiada szereg cennych zestawów. Zbiorem podstawowym jest komplet map 1:100 000 terenu Polski z lat 1918–1939. W darze od Tadeusza Pawłowicza Instytut otrzymał wartościową kolekcję historycznych map Polski od XVI do XVII w.
  • Archiwum Fotografii – obejmuje dwa i pół tysiąca fotografii pamiątkowych związanych z osobą Marszałka, okresem walk o wolność, historią Legionów i okresem niepodległości.
  • Muzeum: a w nim: zbiór odznak pułkowych, medali, szereg portretów, obrazów i rzeźb (w tym obraz Wojciecha Kossaka – Marszałek na Kasztance, rzeźba głowy Marszałka dłuta Alfonsa Karnego i rzeźba dłuta Stanisława Ostrowskiego). W sali muzealnej regularnie organizowane są czasowe wystawy.
  • Biblioteka Instytutu – obejmuje sześć tysięcy pozycji książkowych, broszur i wydawnictw. Księgozbiór zbieżny jest z kierunkiem pracy naukowej prowadzonej przez Instytut. W skład księgozbioru wchodzą również nuty i śpiewniki, albumy i ryciny oraz bogaty zbiór ekslibrisów.
    • Dział Archiwalny - wydawnictwa do 1939
      Instytut Józefa Piłsudskiego
    • Dział Ogólny.

Twórcy, prezesi i członkowie

Konrad Libicki, Jan Starzewski, Tadeusz Schaetzel (współzałożyciele), Józef Smoleński, Janusz Głuchowski, Władysław Bortnowski (prezesi), Władysław Zaleski (długoletni sekretarz), Janusz Rowiński, Bronisław Chruściel, Andrzej Suchcitz.

Zobacz też

Przypisy

  1. Małgorzata Prochal, Enigma może trafić na licytację. Instytut J. Piłsudskiego w Londynie walczy o przetrwanie. Nie wykluczone, że będzie musiał wystawić na licytację unikatową Enigmę; [w:] „Dziennik Łódzki”, 10-12 XI 2017, s. 25.

Bibliografia

  • Z. Kowalski, M. Stachiewicz. A. Stefanicka: Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski, Londyn 2007, ISSN 1369-7315.
  • Małgorzata Prochal, Enigma może trafić na licytację. Instytut J. Piłsudskiego w Londynie walczy o przetrwanie. Nie wykluczone, że będzie musiał wystawić na licytację unikatową Enigmę.; [w:] „Dziennik Łódzki”, 10-12 XI 2017, s. 25.

Media użyte na tej stronie

United Kingdom adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the United Kingdom
London-POSK-1992.JPG
Autor: KGGucwa, Licencja: CC BY-SA 3.0
Budynek Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie (stan w 1992).
Jozef Pilsudski1.jpg
Józef Piłsudski
IJP ksiegozbior.JPG
Autor: Kerim44, Licencja: CC BY 3.0
Księgozbiór eksponowany Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie
IJP popiersie.JPG
Autor: Kerim44, Licencja: CC BY 3.0
Popiersie Marszałka w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie
Greater London UK location map 2.svg
Contains Ordnance Survey data © Crown copyright and database right, CC BY-SA 3.0

Map of Greater London, UK with the following information shown:

  • Administrative borders
  • Coastline, lakes and rivers
  • Roads and railways
  • Urban areas

The data includes both primary routes and railway lines.

Equirectangular map projection on WGS 84 datum, with N/S stretched 160%

Geographic limits:

  • West: 0.57W
  • East: 0.37E
  • North: 51.72N
  • South: 51.25N
IJP wejscie.JPG
Autor: Kerim44, Licencja: CC BY 3.0
Wejście do Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie
Hammersmith and Fulham London UK blank ward map.svg
Contains Ordnance Survey data © Crown copyright and database right, CC BY-SA 3.0

Blank map of the London Borough of Hammersmith and Fulham, showing electoral wards.

Equirectangular map projection on WGS 84 datum, with N/S stretched 160%

Geographic limits:

  • West: 0.26W
  • East: 0.17W
  • North: 51.54N
  • South: 51.46N