Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka

Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka
Ilustracja
Siedziba Instytutu przy ul. Goszczyńskiego 12
Państwo

 Polska

Data utworzenia

2018

Dyrektor

Maciej Szymanowski

Adres
ul. Seweryna Goszczyńskiego 12
02-616 Warszawa
Położenie na mapie Warszawy
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka”
Ziemia52°11′44,376″N 21°01′12,180″E/52,195660 21,020050
Strona internetowa

Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka – polski instytut zajmujący się współpracą polsko-węgierską, powołany na mocy ustawy z dnia 8 lutego 2018[1]. Patronem Instytutu jest prof. Wacław Felczak, historyk, znawca Europy Środkowej, badacz stosunków polsko-węgierskich, kurier karpacki z czasów II wojny światowej.

Opis

Zgodnie z ustawą, Instytut jest państwową osobą prawną. Organami Instytutu są: Międzynarodowa Rada Instytutu, Rada Instytutu oraz Dyrektor. Międzynarodowa Rada Instytutu składa się z nie więcej niż 20 członków, powołanych spośród osób wyróżniających się wiedzą o relacjach polsko-węgierskich i tych, którzy przyczynili się do wzmocnienia tej współpracy. Kandydatów na członków Rady zgłasza Marszałek Sejmu RP, Marszałek Senatu RP, Minister Spraw Zagranicznych RP, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów[2]. Rada Instytutu[3] składa się ze specjalistów, których wiedza, doświadczenie lub autorytet dają rękojmię prawidłowej realizacji zadań Instytutu.

Prezes Rady Ministrów decyzją z 1 sierpnia 2018 powołał na stanowisko dyrektora doc. dr hab. Macieja Szymanowskiego.

Do zadań Instytutu należy m.in.:

  1. przekazywanie młodym pokoleniom znaczenia tradycji polsko-węgierskiej;
  2. wzmacnianie współpracy i nawiązywanie kontaktów między przedstawicielami młodego pokolenia, w szczególności w dziedzinie kultury i sportu;
  3. wspieranie współpracy naukowej, inicjatyw oraz projektów naukowych i oświatowych mających na celu wzajemne poznanie języka, kultury, historii i polityki obu państw;
  4. wspieranie wzajemnej myśli innowacyjnej polsko-węgierskich organizacji kulturalnych, gospodarczych i politycznych w celu wzmacniania konkurencyjności obu państw;
  5. finansowanie lub dofinansowanie przedsięwzięć na rzecz współpracy polsko-węgierskiej;
  6. analiza przemian politycznych, gospodarczych i społecznych w Europie, wpływających na bezpieczeństwo i rozwój Rzeczypospolitej Polskiej i Węgier.

Instytut patronuje działaniom badawczym i publicystycznym, prowadzi program stypendialny i translatorski oraz program nauczania języka polskiego w szkołach na Węgrzech. W Krasiczynie koło Przemyśla Instytut organizuje Polsko-Węgierską Szkołę Liderów[4].

Na Węgrzech działa partnerska Fundacja im. Wacława Felczaka, powołana w 2018 przez rząd węgierski. Celem fundacji, podobnie jak w przypadku Instytutu, jest rozwijanie współpracy polsko-węgierskiej[5].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Warszawa outline with districts v4.svg
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka 2021.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka przy ul. Goszczyńskiego 12 w Warszawie