Inwazja na Anjouan

Inwazja na Anjouan
Ilustracja
Inwazja Unii Afrykańskiej na Anjouan
Czas

25 marca 2008

Miejsce

wyspa Anjouan, Komory

Terytorium

Komory

Przyczyna

bunt wyspy

Wynik

zwycięstwo Unii Afrykańskiej

Strony konfliktu
 Komory
 Francja
Unia Afrykańska:
Anjouan
Dowódcy
prezydent Ahmed Abdallah SambiMohamed Bacar
Siły
2000500
Straty
Brak ofiar wojskowych
11 rannych cywilów
3 zabitych
10 rannych
100 aresztowanych
Położenie na mapie Komorów
Mapa konturowa Komorów, w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
12,25°S 44,42°E/-12,250000 44,417000

Inwazja na Anjouan – atak kierowany przez rząd Komorów, przy pomocy sił zbrojnych Unii Afrykańskiej i Francji na część terytorium państwa - wyspę Anjouan.

Powodem ataku było przeprowadzenie wyborów lokalnych na zbuntowanej wyspie pomimo zakazu komorskiego rządu federalnego i Unii Afrykańskiej.

Historia konfliktu

Już w 1997 Anjouan i Moheli zadeklarowały niezależność od Komorów. Państwo to zostało jednakże znowu zjednoczone konstytucją z 2002. W wyniku tego Mohamed Bacar został wybrany w wyborach lokalnych na 5-letnią kadencję prezesa wyspy Anjouan. Termin kadencji jego, jak i ówczesnego prezydenta wyspy Houmadi Caambi minął 14 kwietnia 2007. Komorskie siły wojsk federalnych bezskutecznie próbowały przejąć kontrolę nad rezydencją prezesa wyspy i prezydenta kraju. Kontrola ta była potrzebna, bo w przeprowadzonych 14 maja 2006 wyborach prezydenckich wygrał Ahmed Abdallah Sambi, który stał się następcą Caambiego. W próbach odbicia Moroni, stolicy Komorów, kilku żołnierzy zginęło, jednak Houmadi Caambi ustąpił miejsca nowemu prezydentowi. W październiku 2007, Unia Afrykańska nałożyła sankcje na Anjouan i rządzącego wyspą Mohameda Bacara, którego wezwano do stanięcia do wyborów lokalnych. Dodatkowo na wyspę nałożono blokadę morską. Na nie przejmującego się sprawą prezesa wyspy nakładano kolejne sankcje i wreszcie w lutym 2008 Unia Afrykańska zdecydowała się na rozwiązanie militarne. Tylko Francja sprzeciwiła się działaniom militarnym.

Przygotowania do inwazji

W marcu 2008 setki żołnierzy sił Komorów, rozpoczęły lądowania na wyspie Moheli, która leży najbliżej Anjouan.

Lokalizacja Anjouan W Komorach

Na Moheli dotarło również 750 senegalskich żołnierzy, 500 tanzańskich, Libia zaoferowała wsparcie logistyczne; działania wsparła także Unia Afrykańska i Francja, której kolonią były niegdyś Komory. 3 marca 2008 nastąpił pożar statku komorskich sił morskich, zaopatrujący wyspy w paliwo. Przyczyna pożaru nie jest znana. 19 marca francuski helikopter rozbił się przy linii brzegowej Anjouanu.

Inwazja

24 marca 2008 pięć statków przewożących około 1500 żołnierzy, opuściło port w Fomboni, stolicy wyspy Moheli. Nad wyspą latały helikoptery, które zrzucały ulotki informujące mieszkańców o ataku i o niewychodzenie z domów. Mohamed Bacar stwierdził: Będziemy walczyć aż do śmierci. 25 marca 450 żołnierzy wylądowało na północy wyspy. Pierwsze strzały były słyszalne o 5 rano (GMT +3) na wyspie, w mieście Ouani, w pobliżu portu lotniczego i prezydenckiej rezydencji. W połowie dnia pałac prezydencki został opuszczony. Przez cały dzień na wyspie działała ciężka artyleria. Siły komorskie szukały kryjówki Bacara[1].

Pułkownik Mohamed Bacar został dostrzeżony w miejscowości Sadanpoini gdzie bez wątpienia jego zamierzał uciec na kwassa (mały kajak). Według różnych źródeł, Mohamed Bacar jest ubrany jak kobieta - oświadczył Abdourahim Said Bacar, rzecznik rządu.

Skutki inwazji

Raporty wskazywały, że Bacar uciekł w głąb wyspy. Sprawozdania z wyspy z 25 marca mówią, że poszukiwany uciekł incognito z wyspy na Majottę wyspę należącą do Francji. 26 marca potwierdzono jego azyl polityczny na Majotcie. Rząd Komorów zwrócił się do Francji o powrót sił francuskich na Komory. Wydarzenia te spowodowały antyfrancuskie nastawienie na Komorach, a także protestów w Moroni. Francja odparła, że niesłusznie została oskarżona o udzielenie azylu Bacarowi. 27 marca Mohamed Bacar został przeniesiony na wyspę Réunion, gdzie był przesłuchany i oskarżony za nielegalnie pobyt na terytorium Francji podczas przenoszenia broni, wraz z 23 jego zwolennikami. 29 marca Mohamed Bacar został aresztowany. 18 kwietnia Bacar z 21 strażnikami został zwolniony z więzienia i przeniesiony do aresztu domowego na Réunion we francuskiej wojskowej bazie lotniczej. Komorskie oskarżenie wobec Francji w sprawie azylu politycznego zostało wycofane 15 maja 2008. Francja zaś ogłosiła, że będzie pomagać w wysiłkach rządu komorskiego.

Wybory prezydenckie na Anjouan odbyły się 15 czerwca i 29 czerwca 2008.

Bibliografia

Przypisy

Media użyte na tej stronie