Irena Nadachowska

Irena Nadachowska
Ilustracja
zdjęcie portretowe
Data i miejsce urodzenia

28 kwietnia 1922
Stanisławów

Data i miejsce śmierci

10 listopada 1998
Warszawa

Narodowość

polska

Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Dziedzina sztuki

rzeźba

Irena Nadachowska (ur. 28 kwietnia 1922 w Stanisławowie, zm. 10 listopada 1998 w Warszawie) – polska rzeźbiarka.

Życiorys

Była córką płk. dypl. Wojska Polskiego Adama Nadachowskiego[1]. Walczyła w powstaniu warszawskim. Po zakończeniu wojny studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie. Była uczennicą Xawerego Dunikowskiego. W latach 1969 i 1970 brała udział w plenerach oraz wystawie prac z ogólnopolskiej akcji plenerowej „Spotkania rzeźbiarskie” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku[2].

Twórczość

Specjalizowała się w rzeźbie ceramicznej wykonanej z gliny szamotowej, pokrytej szkliwem, która okazała się tworzywem zbyt finezyjnym i kruchym w konfrontacji ze zrealizowanymi przez artystkę obiektami stojącymi w przestrzeni miejskiej Warszawy. Trzy spośród nich są chronione i zabezpieczone przed wandalizmem, co nie przysłużyło się właściwej ekspozycji pięknych dzieł. Jednakże to właśnie tworzywo artystyczne, którym się posługiwała, umożliwiło rzeźbienie delikatnych, smukłych postaci kobiecych. Wpływ na wybór artystycznego tworzywa miał niewątpliwie brat artystki prof. Franciszek Nadachowski, specjalista i twórca technologii ceramiki i materiałów ogniotrwałych[3].

Szereg swoich rzeźb, które pozostały w przestrzeni publicznej miasta, dedykowała Warszawie. Efektem udziału artystki w zorganizowanej w latach 70. XX w. akcji „Dla Ciebie Warszawo” jest kamionkowa rzeźba młodej kobiety zatytułowana „Kwiaciarka”[4]. Pierwotnie ustawiona na zazielenionym podwórku przy ul. Celnej, obecnie przy ul. Brzozowej 11/13 na Starym Mieście.

Wpływ Xawerego Dunikowskiego jest wyraźnie widoczny nie tylko w tej rzeźbie. Pomnik żołnierzy AK poległych w ataku na Dworzec Gdański wzbogacony został w 1974 r. o ceramiczną rzeźbę, która przedstawia pełną zadumy postać młodej kobiety. To dzieło artystka nazwała „Nad partyzancką mogiłą”[5]. Postać kobiety, rzeźba zatytułowana „Izabela Łęcka[1] lub nosząca nazwę „Panienka z parasolką” dłuta Ireny Nadachowskiej, jest ozdobą warszawskiego Ogrodu Botanicznego.

W Warszawie są dwie rzeźby Ireny Nadachowskiej znajdujące się w zamkniętej przestrzeni publicznej. Na wysokim regale bibliotecznym zabytkowej Biblioteki Wilanowskiej w Pałacu Rzeczypospolitej, gdzie znajdują się zbiory specjalne Biblioteki Narodowej, stoi popiersie Jana Kochanowskiego. Poeta stoi w sąsiedztwie szeregu innych rzeźb. Nie udało się wyjaśnić, czy te rzeźby są dziełem zespołowym. W holu budynku, w którym działa polski reaktor jądrowy „Maria” w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku ustawiona została jeszcze jedna rzeźba artystki pt. „Maria Skłodowska-Curie”.

„Dla Ciebie Warszawo” – galeria rzeźb

Przypisy

  1. Czesław Grzelak, Henryk Stańczyk, Kampania polska 1939 roku. Początek II wojny światowej, Warszawa: Oficyna Wydawnicza Rytm, 2005, s. 5, 385, ISBN 83-7399-169-7, OCLC 830817444.
  2. OROŃSKO - KATALOG 1970 - 1972 - Antykwariat Kwadryga, www.kwadryga.com [dostęp 2020-07-08] (pol.).
  3. Franciszek Michał Nadachowski – Historia AGH, historia.agh.edu.pl [dostęp 2020-07-08] (pol.).
  4. Kwiaciarka - sztuka.net, www.sztuka.net [dostęp 2020-07-08] (pol.).
  5. patrząc w jedną stronę: Nad powstańczą mogiłą, patrzacwjednastrone.blogspot.com [dostęp 2020-07-08].

Media użyte na tej stronie

Nad powstańczą mogiłą rzeźba z brązu między Żoliborzem i Śró.jpg
Autor:

sculpture: Irena Nadachowska

photo: Bronka2016, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rzeźba "Nad powstańczą mogiłą" dłuta Ireny Nadachowskiej przedstawiająca pełną zadumy postać młodej kobiety wzbogaciła w 1974 r. istniejący już pomnik żołnierzy AK poległych w ataku na Dworzec Gdański. Oryginalna ceramiczna rzeźba po zniszczeniu przez wandali zastąpiona została przez artystkę odlewem z brązu.
Mickiewicza (at Zajączka Street) - place of remembrance - 03.JPG
Autor:

sculpture: Irena Nadachowska

photo: Jolanta Dyr, Licencja: CC BY-SA 3.0
Miejsce upamiętniające partyzantów z lasów Kampinowskich i Nalibockich oraz powstańców warszawskich z Żoliborza i Starówki poległych w walce o Dworzec Gdański
Irena Nadachowska WIKI.jpg
Autor: Kazimierz Nadachowski, Licencja: CC BY 3.0
zdjęcie portretowe Ireny Nadachowskiej
Maria Skłodowska-Curie w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w.jpg
Autor:

sculpture: Irena Nadachowska

photo: Bronka2016, Licencja: CC BY-SA 4.0
„Maria Skłodowska-Curie” rzeźba Ireny Nadachowskiej stojąca w holu Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą. Zgodnie z intencją artystki dedykowana urodzonej w Warszawie Noblistce.
Nad powstańczą mogiłą zrekonstruowana rzeźba ceramiczna w Bi.jpg
Autor:

sculpture: Irena Nadachowska

photo: Bronka2016, Licencja: CC BY-SA 4.0
Oryginalna rzeźba ceramiczna "Nad powstańczą mogiłą" zniszczona przez wandali, została zrekonstruowana. Obecnie stoi w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Staszica na Bielanach w Warszawie.
Kwiaciarka na Starym Mieście w Warszawie.jpg
Autor:

sculpture: Irena Nadachowska

photo: Bronka2016, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kamionkowa rzeźba młodej kobiety zatytułowana „Kwiaciarka” jest efektem udziału artystki w zorganizowanej w latach 70. XX w. akcji „Dla Ciebie Warszawo”. Zapoczątkowała cykl dzieł Ireny Nadachowskiej dedykowanych Warszawie. Pierwotnie ustawiona na zazielenionym podwórku przy ul. Celnej, obecnie stoi przy ul. Brzozowej 11/13 na Starym Mieście.