Iron Man 2

Iron Man 2
Ilustracja
Logo filmu
Gatuneksuperbohaterski
fantastyka naukowa
akcja
Rok produkcji2010
Data premiery26 kwietnia 2010
30 kwietnia 2010 (Polska)
Kraj produkcjiStany Zjednoczone
Językangielski
Czas trwania125 minut
ReżyseriaJon Favreau
ScenariuszJustin Theroux
Główne roleRobert Downey Jr.
Gwyneth Paltrow
Don Cheadle
Scarlett Johansson
Sam Rockwell
Mickey Rourke
Samuel L. Jackson
MuzykaJohn Debney
Tom Morello
AC/DC
ZdjęciaMatthew Libatique
ScenografiaJ. Michael Riva
KostiumyMary Zophres
MontażDan Lebental
Richard Pearson
ProdukcjaKevin Feige
WytwórniaMarvel Studios
DystrybucjaParamount Pictures
Budżet200 000 000 USD
Przychody brutto623 933 331 USD
Strona internetowa
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Seria Iron Man

Iron Man 2amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał Jon Favreau, a za scenariusz Justin Theroux. W rolach głównych wystąpili: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Scarlett Johansson, Sam Rockwell, Mickey Rourke i Samuel L. Jackson.

Sześć miesięcy po wydarzeniach w filmie Iron Man, główny bohater, Tony Stark, odmawia współpracy z rządem Stanów Zjednoczonych w sprawie przekazania technologii „Iron Man”. Równocześnie zmaga się z problemami zdrowotnymi, jakie powoduje reaktor łukowy w jego klatce piersiowej. W tym czasie rosyjski uczony, Ivan Vanko, zbudował podobny reaktor i zasilaną nim broń w celu realizacji zemsty przeciwko rodzinie Starków. Łączy on swoje siły z biznesowym rywalem Starka, Justinem Hammerem.

Produkcja ta jest kontynuacją filmu Iron Man z 2008 roku. Kolejna, trzecia część, zatytułowana Iron Man 3, miała premierę w 2013 roku. Film wchodzi w skład I Fazy Marvel Cinematic Universe i jest trzecią produkcją należącą do tej franczyzy.

Światowa premiera odbyła się 26 kwietnia 2010 roku, a polska premiera 30 kwietnia tego samego roku. Film zarobił 624 miliony dolarów przy budżecie 200 milionów.

Streszczenie fabuły

W rosyjskich mediach pojawia się informacja dotycząca ujawnienia przez Tony’ego Starka swojej tożsamości jako Iron Man. Ivan Vanko, którego ojciec Anton właśnie zmarł, zaczyna budowę miniaturowego reaktora łukowego, podobnego do tego, który stworzył Stark. Pół roku później Stark jest gwiazdą, korzysta ze zbroi Iron Mana w celach pokojowych i odmawia armii sprzedaży swoich projektów zbroi.

Rdzeń reaktora łukowego, który utrzymuje Starka przy życiu i zasila jego zbroję, stworzony jest z palladu i powoli zatruwa jego organizm. Tony bezskutecznie próbuje znaleźć jego zamiennik. Powołuje swoją osobistą asystentkę, Pepper Potts, na stanowisko prezesa Stark Industries, a na jej miejsce zatrudnia Natalie Rushman. Sam zaś wybiera się na zawody Monaco Historic Grand Prix, w których postanawia wziąć udział. W trakcie wyścigu zostaje zaatakowany przez Vanko uzbrojonego w zasilane przez reaktor bicze. Stark w zbroi Iron Mana pokonuje Vanko, który chciał udowodnić światu, że Iron Man nie jest niezwyciężony. Vanko zostaje aresztowany, jednak rywal Starka, Justin Hammer, szef Hammer Industries, pozoruje jego śmierć, pomaga mu uciec z więzienia i prosi go o pomoc w budowie pancerzy. W tym samym czasie odbywa się przyjęcie urodzinowe Starka, który jest przekonany, że jest jego ostatnim. Upija się i popisuje się przed gośćmi zbroją. Cała sytuacja nie podoba się Potts i jego przyjacielowi, pułkownikowi Jamesowi Rhodesowi. Rhodes zakłada jeden z prototypowych pancerzy i próbuje powstrzymać przyjaciela. Walka kończy się remisem, a Rhodes postanawia skonfiskować zbroję dla armii[1].

Nick Fury, dyrektor T.A.R.C.Z.Y. rozmawia ze Starkiem. Ujawnia, że Rushman jest tajną agentką organizacji, Natashą Romanoff, oraz że jego ojciec Howard Stark był jednym z jej założycieli i Fury znał go osobiście. Dalej wyjaśnia, że Anton Vanko wynalazł reaktor łukowy razem ze Starkiem, a kiedy próbował go sprzedać dla zysku, Howard Stark doprowadził do jego deportacji, a Sowieci wysłali go do gułagu. Fury przekazuje Starkowi stare materiały ojca, w których to odkrywa zakodowaną informację o stworzeniu nowego pierwiastka. Z pomocą swojego komputera J.A.R.V.I.S.-a, Stark syntetyzuje go i umieszcza nowy pierwiastek w swoim reaktorze łukowym, zastępując nim dotychczasowy pallad. Stark dowiaduje się, że Ivan Vanko nadal żyje[1].

Na Expo Hammer prezentuje opancerzone drony stworzone przez Vanko oraz zmodyfikowaną zbroję Starka, której używa Rhodes. Stark pojawia się w zbroi Iron Mana i próbuje ostrzec przyjaciela. W tym czasie Vanko przejmuje kontrolę zarówno nad dronami jak i Rhodesem w zbroi, następnie atakuje Iron Mana i uczestników Expo. Hammer zostaje aresztowany, a Romanoff i ochroniarz Starka, Happy Hogan, udają się do fabryki Hammera, aby powstrzymać Vanko. Ten jednak ucieka. Romanoff udaje się zwrócić Rhodesowi kontrolę nad jego zbroją. Stark i Rhodes pokonują Vanko i jego drony. Vanko ginie podczas detonacji swojej zbroi[1].

Kiedy Nick Fury spotyka się ze Starkiem i informuje go, że T.A.R.C.Z.A. ze względu na jego trudną osobowość, będzie współpracowała z nim tylko w charakterze konsultanta, w wiadomościach pojawia się materiał z szalejącym Hulkiem. Stark i Rhodes otrzymują medale za bohaterstwo[1].

W scenie po napisach agent Phil Coulson informuje T.A.R.C.Z.Ę. o odkryciu młota na dnie krateru na pustyni w Nowym Meksyku[1].

Obsada

W filmie wystąpili również: Paul Bettany jako J.A.R.V.I.S., komputerowa sztuczna inteligencja stworzona przez Starka, która zarządza posiadłością i zbrojami Tony’ego; Jon Favreau jako Harold „Happy” Hogan, osobisty ochroniarz i szofer Starka; Clark Gregg jako Phil Coulson, agent T.A.R.C.Z.Y.; Leslie Bibb jako Christine Everhat, reporterka Vanity Fair; John Slattery jako ojciec Tony’ego, Howard Stark; Garry Shandling jako senator Stern, Jewgienij Łazariew jako ojciec Ivana, Anton Vanko oraz Olivia Munn jako Chess Roberts, reporterka na Stark Expo[9][3][10][11][12][13]. Davin Ransom zagrał Tony’ego Starka jako dziecko[14].

W rolach cameo pojawili się: twórca komiksów Marvela, Stan Lee jako on sam (często mylono to wcielenie z Larrym Kingiem) oraz reporterka Christiane Amanpour i korespondent polityczny Bill O’Reilly[15][16][17].

Robert Downey Jr.
(Tony Stark / Iron Man)
Gwyneth Paltrow
(Virginia „Pepper” Potts)
Don Cheadle
(James „Rhodey” Rhodes / War Machine)
Scarlett Johansson
(Natasha Romanoff / Czarna Wdowa)
Sam Rockwell
(Justin Hammer)
Mickey Rourke
(Ivan Vanko)
Samuel L. Jackson
(Nick Fury)

Produkcja

Rozwój projektu

Jon Favreau w bazie wojskowej Edwards Air Force Base.

W 2007 roku Jon Favreau wyjawił, że jego intencją jest stworzenie trylogii z Obadiah'em Stane'em jako złoczyńcą w drugiej części[18]. Ostatecznie Stane stał się głównym przeciwnikiem w pierwszej części i zastąpił Mandaryna[19].

Film został zapowiedziany w 2008 roku zaraz po premierze pierwszej części. Studio wyznaczyło datę premiery na 30 kwietnia 2010 roku[20]. W lipcu 2008 roku poinformowano, że Favreau powróci na stanowisko reżysera, a Justin Theroux napisze scenariusz[21][22].

W październiku 2008 roku Fevreau wyjawił, że w sequelu ważniejszą rolę odegra T.A.R.C.Z.A. oraz zamierza ukazać problem z alkoholem u Starka[23].

Casting

W październiku 2008 roku Don Cheadle został obsadzony w roli Jamesa Rhodesa zamiast Terrence’a Howarda, który zagrał tę postać w pierwszym filmie[4]. W tym samym miesiącu potwierdzono również, że Robert Downey Jr. powróci w tytułowej roli, a Samuel L. Jackson powróci jako Nick Fury[2][8]. W styczniu 2009 roku Sam Rockwell dołączył do obsady jako Justin Hammer, a Paul Bettany potwierdził, że powróci jako głos J.A.R.V.I.S.'a[6][9]. Marvel rozpoczął negocjacje z Emily Blunt w sprawie obsadzenia jej w roli Czarnej Wdowy[24]. W marcu tego samego roku do obsady dołączyli Mickey Rourke jako Ivan Vanko i Scarlett Johansson jako Czarna Wdowa, a w kwietniu tego samego roku Garry Shandling i Clark Gregg[7][5][10][3]. W czerwcu 2009 roku poinformowano, że John Slattery zagra Howarda Starka, a Olivia Munn pojawi się w filmie w nieujawnionej roli[12][11]. Ostatecznie wycięto aktorkę z filmu i zmieniono jej rolę podczas dodatkowego okresu zdjęciowego[25].

Zdjęcia i postprodukcja

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 6 kwietnia 2009 roku w Pasadenie[26][27]. W maju zdjęcia odbywały się w bazie wojskowej Edwards Air Force Base[28]. Początkowo film miał być kręcony również w Monako podczas Grand Prix Monako 2009, jednak zgodę wycofano i sceny zostały nakręcone w Downey Studios w Kalifornii[29][30]. Zdjęcia zakończyły się w 18 lipca 2009 roku[26].

Za zdjęcia do filmu odpowiadał Matthew Libatique, za scenografię – J. Michael Riva, a za kostiumy – Mary Zophres[31].

Dodatkowe zdjęcia do filmu odbyły się w lutym 2010 roku[32]. Scenę po napisach wyreżyserował Kenneth Branagh[33]. Za montaż odpowiadali Dan Lebental i Richard Pearso[31]. Za efekty specjalne odpowiadał Janek Sirrs, a zajmowały się nimi studio produkcyjne Industrial Light & Magic[34][31]. Film został nakręcony w technologii 2D i został przekonwertowany na technologie 3D oraz IMAX[35][36].

Muzyka

W lipcu 2009 roku ujawniono, że muzykę do filmu skomponuje John Debney[37]. W marcu 2010 roku poinformowano, że wspólnie z Debneyem pracować będzie nad nią Tom Morello[38]. Ścieżka dźwiękowa, zatytułowana Iron Man 2: Original Motion Picture Score została wydana 20 lipca 2010 roku również przez Columbia Records.

Pod koniec stycznia 2010 roku zapowiedziano wydanie albumu koncepcyjnego pod tytułem Iron Man 2, zawierającego 15 utworów zespołu AC/DC[39]. Został on wydany przez Columbia Records 19 kwietnia 2010 roku[40]. W filmie wykorzystani tylko dwa utwory Shoot to Thrill i Highway to Hell[41]. Piosenka Back in Black była użyta w pierwszym filmie. 26 stycznia 2010 roku premierę miał klip do piosenki Shoot to Thrill, do stworzenia którego wykorzystano fragmenty trasy koncertowej zespołu i sceny z filmu[39].

W filmie wykorzystano również utwory, które nie znalazły się na wydanych albumach: Should I Stay or Should I Go i The Magnificent Seven zespołu The Clash; California Love wykonywaną przez 2Paca, Dr. Dre i Rogera Troutmana; Another One Bites the Dust grupy Queen; It Takes Two Roba Base’a i DJ E-Z Rocka; Robot Rock duetu Daft Punk; Groove Holmes zespołu Beastie Boys czy Pickin’ Up the Pieces grupy Average White Band[41].

Promocja

Obsada filmu podczas San Diego Comic-Conu 2009

Pierwszy zwiastun został pokazany podczas San Diego Comic-Conu w 2009 roku, gdzie na panelu pojawiła się zarówno obsada jak i ekipa produkcyjna[42]. Pierwszy kinowy zwiastun wyświetlony został podczas premiery filmu Sherlock Holmes, a dostępny w sieci był od 16 grudnia 2009 roku[43]. Kolejny zwiastun zaprezentował Robert Downey Jr. podczas swojego występu w talk-show Jimmy Kimmel Live! 7 marca 2010 roku[44]. Partnerami promocyjnymi były firmy Symantec, Dr Pepper, Burger King, 7-Eleven, Audi, LG Electronics i Hershey[45][46].

Gra komputerowa

Sega wydała grę wideo Iron Man 2 30 kwietnia 2010 roku w Europie, a 4 maja tego samego roku w USA[47]. Scenariusz gry został napisany przez Matta Fractiona na podstawie historii Invincible Iron Man i stanowi kontynuację wydarzeń z filmu[48]. Don Cheadle i Samuel L. Jackson użyczają głosów War Machine i Nicka Fury’ego, powtarzając swoje role z filmu. W tytułowej roli Roberta Downeya Jr. zastąpił głosem Eric Loomis[49]. Gra została wydana na konsolach: PlayStation 3, Wii i Xbox 360 oraz przenośnych konsolach: PlayStation Portable, Nintendo DS, iOS i BlackBerry PlayBook[49][50].

Komiksy powiązane

W kwietniu 2010 roku Marvel Comics wydało komiks powiązany Iron Man 2: Public Identity, za którego scenariusz odpowiadali Joe Casey i Justin Theroux, a za rysunki Barry Kitson i Ron Lim[51]. Natomiast w październiku tego samego roku wydano Iron Man 2: Agents of S.H.I.E.L.D. ze scenariuszem Joego Caseya i rysunkami Tima Greena, Felixa Ruiza i Matta Campa[52]. W 2010 roku w ramach partnerstwa z firmą Audi został wydany również inspirowany komiks Iron Man 2: Fist of Iron[53]. W listopadzie 2012 roku została wydana adaptacja filmu Iron Man 2 ze scenariuszem Christosa Gage'a i rysunkami Ramona Rosanasa[54].

Książka / Przewodnik

25 listopada 2015 roku wydano cyfrowo Guidebook to the Marvel Cinematic Universe: Marvel’s Iron Man 2, który zawiera fakty dotyczące filmu, porównania do komiksów oraz informacje dotyczące produkcji[55][56]. Fizycznie przewodnik został wydany 5 kwietnia 2017 roku w publikacji zbiorczej Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Avengers Initiative[57].

Wydanie

Światowa premiera miała miejsce w El Capitan Theatre w Los Angeles 26 kwietnia 2010 roku, podczas której pojawiła się obsada i ekipa produkcyjna filmu, a także zaproszeni specjalni goście, między innymi aktorzy z innych produkcji Filmowego Uniwersum Marvela[58]. 28 kwietnia rozpoczęto wyświetlanie filmu dla szerszej publiczności w dziesięciu krajach, między innymi w Szwajcarii, Egipcie, Francji, Kazachstanie, Norwegii i Serbii[59]. W Polsce pokazy dla szerszej publiczności rozpoczęły się 30 kwietnia, a w USA 7 maja tego samego roku[59].

Film został wydany 28 września 2010 roku na DVD i Blu-ray w USA, a w Polsce został wydany 5 października tego samego roku[60]. 2 kwietnia 2013 roku został wydany również w dziesięciodyskowej wersji kolekcjonerskiej Marvel Cinematic Universe: Phase One – Avengers Assembled, która zawiera wszystkie filmy I Fazy Filmowego Uniwersum Marvela[61].

Do 2013 roku dystrybutorem filmu było Paramount Pictures, a w Polsce United International Pictures Sp z o.o.; gdzie prawa do dystrybucji odkupił Disney[62].

Odbiór

Box office

Budżet filmu wyniósł 200 milionów dolarów. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie film podczas weekendu otwarcia zarobił 128 milionów dolarów. W sumie zarobił tam 312,4 miliona, a na świecie 624 miliony dolarów. W Polsce podczas weekendu otwarcia film zarobił 360 tysięcy dolarów, a łącznie zarobił 1,36 miliona[63].

Film uzyskał najwyższe otwarcie i jest trzecim filmem z najlepszym wynikiem w 2010 roku w Stanach Zjednoczonych[64][65]. Natomiast na świecie uzyskał on siódme miejsce pod względem dochodów w 2010 roku[66].

Krytyka w mediach

W serwisie Rotten Tomatoes 73% z 294 recenzji zostało uznane za pozytywne, a średnia ważona ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 6,47/10[67]. Na portalu Metacritic średnia ważona ocen wystawionych na podstawie 40 recenzji wyniosła 57 punktów na 100[68].

Roger Ebert przyznał 3 gwiazdki na 4 i stwierdził, że: „Iron Man 2 jest dopracowanym, wysokooktanowym sequelem, nie tak dobrym jak pierwszy film, ale zbudowany jest ponownie na ekscentrycznym występie Roberta Downeya Jr.”[69]. Frank Lovece z Film Journal International napisał: „W orzeźwiający i nieoczekiwany sposób w sequelu Iron Man nie odnajdujemy odmienionego człowieka.”[70]. Brian Lowry z Variety stwierdził, że: „Iron Man 2 nie jest tak zabawny jak jego poprzednik, ale stanie się, kiedy dym opadnie.”[17]. Kirk Honeycutt z The Hollywood Reporter ocenił: „Wszystko, zabawne i niesamowite w Iron Manie zniknęło wraz pojawieniem się sequela. W jego miejsce dostaliśmy film Iron Man 2, który jest pełny hałasu, zamieszania, wielu złoczyńców, nieistotnych akrobacji i błądzącej fabuły.”[71].

Łukasz Muszyński z portalu Filmweb stwierdził, że: „Iron Man 2 jest jednak dobrym filmem: naładowanym adrenaliną, dowcipnym i zrobionym z autentycznym „jajem”.”[72]. Przemysław Drożdż z serwisu Stopklatka.pl napisał: „Iron Man nie dołączy do takiej ekstraklasy filmów jakTerminator 2 czy Mroczny rycerz. Sequeli które z nadspodziewanym sukcesem powalczyły z mitem części pierwszej i okazały się od niej po prostu lepsze. Ciągle jest to jednak kino akcji wysokich lotów (nomen omen) jak najbardziej warte polecenia.”[73]. Dawid Rydzek z portalu NaEkranie.pl napisał: „Iron Man 2 to sequel całkowicie udany, co w sumie nie zdarza się tak często. Pod wieloma względami dorównuje swojemu poprzednikowi, może nawet go przewyższa.”[74].

Nagrody i nominacje

RokCeremoniaKategoriaNominowaniRezultatPrzypis
2010Hollywood AwardsEfekty specjalne rokuIron Man 2Wygrana[75]
SatelityNajlepszy dźwiękIron Man 2Nominacja[76]
Najlepsze efekty specjalneIron Man 2Nominacja
Teen Choice AwardsUlubiony film science-fictionIron Man 2Nominacja[77]
Ulubiony aktor w filmie science-fictionRobert Downey Jr.Nominacja
Ulubiona aktorka w filmie science-fictionGwyneth PaltrowNominacja
Scarlett JohanssonNominacja
Ulubiony czarny charakterMickey RourkeNominacja
Ulubiona scena tanecznaRobert Downey Jr.Nominacja
Ulubiona filmowa scena walkiDon Cheadle i Robert Downey Jr.Nominacja
Screem AwardsNajlepsza aktorka w filmie lub serialu sci-fiScarlett JohanssonWygrana[78][79]
Gwyneth PaltrowNominacja
Najlepszy złoczyńcaMickey RourkeWygrana
Najlepszy superbohaterRobert Downey Jr.Wygrana
Najlepszy aktor w filmie lub serialu sci-fiNominacja
Najlepszy aktor drugoplanowyDon CheadleNominacja
Najlepsza obsadaIron Man 2Nominacja
Najlepszy film sci-fiNominacja
Najlepsza adaptacja komiksuNominacja
Najlepsze efekty specjalneNominacja
Ostateczny wrzaskNominacja
Najlepsza scena walkiNominacja
Najlepsza rola cameoStan LeeNominacja
2011People’s Choice AwardsUlubiony film akcjiIron Man 2Wygrana[80]
Ulubiony filmIron Man 2Nominacja
Ulubiony aktorRobert Downey Jr.Nominacja
Ulubiona gwiazda akcjiRobert Downey Jr.Nominacja
Ulubiona 'drużyna' ekranowaRobert Downey Jr. i Don CheadleNominacja
OscaryNajlepsze efekty specjalneIron Man 2Nominacja[81]
MTV Movie AwardsNajlepszy czarny charakterMickey RourkeNominacja[82]
Największy twardzielRobert Downey Jr.Nominacja
SaturnyNajlepszy film sci-fiIron Man 2Nominacja[83]
Najlepszy aktorRobert Downey Jr.Nominacja
Najlepsza aktorka drugoplanowaScarlett JohanssonNominacja
Najlepsze efekty specjalneIron Man 2Nominacja
ASCAP Film and Television Music AwardsKompozytor ścieżki dźwiękowej do najbardziej hitowego filmuJohn DebneyWygrana[84]
BET AwardsNajlepszy aktorDon CheadleNominacja[85]
Złote SzpuleNajlepszy montaż dźwięku w filmie pełnometrażowym – efekty i imitacje dźwiękoweIron Man 2Nominacja[86]
SFX AwardsNajlepszy aktorRobert Downey Jr.Nominacja[87]
VES AwardsNajlepsze efekty specjalnie w filmie, gdzie efekty odgrywają główną rolęIron Man 2Nominacja[88]
Najlepiej wykreowane środowisko w filmie kinowymNominacja
Najlepsze makiety i modele w filmie kinowymNominacja

Kontynuacja

Iron Man 3

Iron Man 3amerykańsko-chiński fantastyczno-naukowy film akcji z 2013 roku. Jest on inspirowany komiksem Iron Man: Extremis, który został wydany w ramach Wielkiej kolekcji komiksów Marvela. Za reżyserię odpowiedzialny jest Shane Black, który wraz z Drew Pearce’em napisał scenariusz[89]. W głównych rolach występują: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Guy Pearce, Rebecca Hall, Stephanie Szostak, James Badge Dale, Jon Favreau i Ben Kingsley[89].

Marvel One-Shot: Niech żyje król

Marvel One-Shot: Niech żyje król (ang.: Marvel One-Shot All Hail the King) – amerykański film krótkometrażowy z 2014 roku, wydany na Blu-ray z filmem Thor: Mroczny świat w reżyserii i ze scenariuszem Drew Pearce’a. W rolach głównych występują: Ben Kingsley, Scoot McNairy, Lester Speight i Sam Rockwell. Opowiada ona historię o wydarzeniach, jakie mają miejsce po filmie Iron Man 3[90].

Zobacz też

 • seriale na podstawie komiksów Marvela

Przypisy

 1. a b c d e O’Sullivan ↓.
 2. a b Marcin Pietrzyk: Robert Downey Jr. i Don Cheadle w „The Avengers” (pol.). Filmweb. [dostęp 2008-10-29].
 3. a b c Łukasz Muszyński: Kolejni aktorzy w wybuchowym „Iron Manie 2” (pol.). Filmweb. [dostęp 2009-04-29].
 4. a b Marcin Pietrzyk: Don Cheadle zamiast Howarda w „Iron Man 2” (pol.). Filmweb. [dostęp 2008-10-14].
 5. a b Nikki Finke: ANOTHER 'IRON MAN 2' DEAL: Scarlett Johannson To Replace Emily Blunt As Black Widow For Lousy Lowball Money (ang.). Deadline. [dostęp 2009-03-11].
 6. a b Marcin Pietrzyk: Mickey Rourke i Sam Rockwell w obsadzie „Iron Mana 2” (pol.). Filmweb. [dostęp 2009-01-08].
 7. a b Marcin Pietrzyk: Rourke jednak z kasą i w „Iron Manie 2” (pol.). Filmweb. [dostęp 2009-03-12].
 8. a b Marcin Pietrzyk: Samuel L. Jackson powróci w „Iron Man 2” (pol.). Filmweb. [dostęp 2008-10-20].
 9. a b Marcin Pietrzyk: Paul Bettany w drugim „Iron Manie” (pol.). Filmweb. [dostęp 2009-01-10].
 10. a b April MacIntyre: Robert Downey Jr. reveals megawatt cast of Iron Man 2, and Iron Man 3 is on (ang.). Monsters & Critics. [dostęp 2009-04-03].
 11. a b Marcin Pietrzyk: Gorąca Olivia Munn w epizodzie „Iron Mana 2” (pol.). Filmweb. [dostęp 2009-06-18].
 12. a b Jim Vejvoda: IRON MAN 2 SNEAK PEEK (ang.). IGN. [dostęp 2009-06-04].
 13. Leslie Bibb is Back for Iron Man 2 (ang.). SuperHeroHype. [dostęp 2009-07-19].
 14. Interview with Young Tony Stark from Iron Man 2 (ang.). ComicBookMovie. [dostęp 2010-04-04].
 15. Matt Goldberg: Stan Lee’s Cameo in IRON MAN 2 (ang.). Collider. [dostęp 2009-06-28].
 16. Lisa Schwarzbaum: CNN's Christiane Amanpour plays a TV journalist in 'Iron Man 2': Seriously? (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2010-04-29].
 17. a b Brian Lowry: Review: ‘Iron Man 2’ (ang.). Variety. [dostęp 2010-04-27].
 18. quint: Quint visits the IRON MAN production offices! Art! Favreau speaks about sequels (?!?), casting and more!!! (ang.). aintitcool.com. [dostęp 2007-02-09].
 19. Rich Johnston: LYING IN THE GUTTERS VOLUME 2 COLUMN 156 (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2008-05-05].
 20. MARVEL ANNOUNCES 'IRON MAN 2' (ang.). Access Hollywood. [dostęp 2008-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 21. Marcin Pietrzyk: Jon Favreau już oficjalnie reżyserem „Iron Mana 2” (pol.). Filmweb. [dostęp 2008-07-10].
 22. Marcin Pietrzyk: Scenarzysta „Tropic Thunder” pisze „Iron Mana 2” (pol.). Filmweb. [dostęp 2008-07-16].
 23. Live chat with Jon Favreau today at 11am Pacific Time (ang.). Los Angeles Times. [dostęp 2008-10-01].
 24. Marcin Pietrzyk: Emily Blunt spróbuje uwieść Iron Mana (pol.). Filmweb. [dostęp 2009-01-15].
 25. Blair Marnell: Jon Favreau Explains Olivia Munn's Changing Role In 'Iron Man 2' (ang.). MTV. [dostęp 2010-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 26. a b John Cerilli: IRON MAN 2 WRAPS ON SCHEDULE (ang.). marvel.com. [dostęp 2009-07-18].
 27. Iron Man 2 Filming at the Pasadena Masonic Temple? (ang.). Super Hero Hype. [dostęp 2009-04-05].
 28. William O’Brien: Team Edwards goes Hollywood (ang.). Edwards Air Force Base. [dostęp 2009-05-21].
 29. Jerry Garrett: ‘Iron Man 2’ and the Fate of the Rolls-Royces (ang.). New York Times. [dostęp 2010-05-07].
 30. Christine: Iron Man 2 Filming Update (ang.). OLV. [dostęp 2009-05-21].
 31. a b c Iron Man 2 (pol.). Newsweek Polska. [dostęp 2010-04-10].
 32. Rick Marshall: Don Cheadle Ponders The Unknown Elements Of 'Iron Man 2' (ang.). MTV. [dostęp 2010-02-22].
 33. Germain Lussier: /Film Interview: ‘Thor: The Dark World’ Producer Kevin Feige (ang.). Slash Film. [dostęp 2013-11-13].
 34. CREATING IRON MAN 2'S SPECIAL EFFECTS (ang.). marvel.com. [dostęp 2010-09-27].
 35. Marcin Pietrzyk: „Iron Man” i „Iron Man 2” przerobione na wersje 3D? (pol.). Filmweb. [dostęp 2009-09-02].
 36. „IRON MAN 2” TO BE SHOWN AT IMAX THEATERS (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2010-01-14].
 37. Dorota Kostrzewa: Wiadomo, kto skomponuje muzykę do „Iron Mana 2” (ang.). Filmweb. [dostęp 2009-07-16].
 38. Andrew Winistorfer: Tom Morello Scoring 'Iron Man 2' (ang.). Prefix Mag. [dostęp 2010-03-09].
 39. a b AC/DC’s Music To Be Featured In 'Iron Man 2' - Jan. 26, 2010 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2012-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 40. AC/DC: „SHOOT TO THRILL” WORLDWIDE VIDEO PREMIERE & 'AC/DC: IRON MAN 2' PREORDER (ang.). AC/DC. [dostęp 2010-01-26].
 41. a b All 20 Songs from the Iron Man 2 Soundtrack – More than Just AC/DC (ang.). reelsoundtrack.wordpress.com. [dostęp 2010-05-07].
 42. SDCC 2009: STARK REPS AT MARVEL BOOTH (ang.). marvel.com. [dostęp 2009-07-21].
 43. Krystal Clark: Iron Man 2 Trailer Confirmed for Sherlock Holmes (ang.). Screen Crave. [dostęp 2009-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 44. April MacIntyre: Jimmy Kimmel's Handsome Men’s Club video outtakes (ang.). Monsters & Critics. [dostęp 2010-03-10].
 45. Marc Graser: Promo package turns ‘Iron Man 2’ into gold (ang.). Variety. [dostęp 2010-04-07].
 46. Andrew Hampp: 'Iron Man 2' Sparks $100M Marketing Bonanza (ang.). Advertising Age. [dostęp 2010-04-19].
 47. Darryl Kaye: Iron Man 2 Release Date Confirmed By Sega (ang.). Gaming Union. [dostęp 2010-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-29)].
 48. Comics' Matt Fraction on how he wrote the Iron Man 2 game (ang.). Blastr. [dostęp 2012-12-14].
 49. a b Don Cheadle and Samuel L. Jackson Lend Their Voices to Iron Man 2 (ang.). Sega. [dostęp 2010-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 50. IRON MAN 2 Suit up and rocket into the action as Iron Man or War Machine in the official movie game on iPhone/iPod touch. (ang.). Slide to play. [dostęp 2013-10-16].
 51. Marvel: PREVIEW: IRON MAN 2: PUBLIC IDENTITY #1 (ang.). marvel.com. [dostęp 2010-04-23].
 52. Iron Man 2: Agents of S.H.I.E.L.D. (pol.). Avalon. [dostęp 2015-09-23].
 53. Iron Man 2: Fist of Iron (ang.). YouTube. [dostęp 2013-04-12].
 54. MARVEL'S IRON MAN 2 ADAPTATION (2012) #1 (ang.). marvel.com. [dostęp 2012-11-07].
 55. Trace William Cowen: Earn a PhD in Marvel With the Official 'Guidebook to the Marvel Cinematic Universe' Series (ang.). Complex. [dostęp 2015-09-09].
 56. Guidebook to the Marvel Cinematic Universe – Marvel’s The Incredible Hulk / Marvel’s Iron Man 2 (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-11-25].
 57. Marvel: Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Avengers Initiative (ang.). marvel.com. [dostęp 2017-03-05].
 58. Geoff Boucher: ‘Iron Man 2’ premiere: It’s like real life but different (ang.). Los Angeles Times. [dostęp 2010-04-28].
 59. a b IRON MAN 2: INTERNATIONAL RELEASE DATES (ang.). marvel.com. [dostęp 2010-04-02].
 60. Iron Man 2(2010) Wydania (pol.). Filmweb. [dostęp 2010-10-10].
 61. Anthony Breznican: Marvel’s delayed 'Phase One' box set to now feature 'Phase Two' tease -- VIDEO (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2012-11-20].
 62. Nikki Finke: Disney Completes Purchase Of Marvel Home Entertainment Distribution Rights (ang.). Deadline. [dostęp 2013-07-02].
 63. Iron Man 2 (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2015-01-30].
 64. Brandon Gray: Weekend Report: 'Iron Man 2' Builds on 'Iron Man' Launch (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2010-05-10].
 65. 2010 DOMESTIC GROSSES (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2017-03-10].
 66. 2010 WORLDWIDE GROSSES (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2017-03-10].
 67. Iron Man 2 (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2015-07-02].
 68. Iron Man 2 (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-07-02].
 69. Roger Ebert: IRON MAN 2 (ang.). rogerebert.com. [dostęp 2010-05-05].
 70. Frank Lovece: Film Review: Iron Man 2 (ang.). Film Journal International. [dostęp 2010-05-06].
 71. Kirk Honeycutt: Iron Man 2 -- Film Review (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2010-10-14].
 72. Łukasz Muszyński: Obywatel Stark (pol.). Filmweb. [dostęp 2010-04-28].
 73. Przemysław Drożdż: Pierwszy raz smakuje najlepiej (pol.). Stopklatka.pl. [dostęp 2010-04-30].
 74. Dawid Rydzek: „Iron Man 2″ – recenzja (pol.). NaEkranie.pl. [dostęp 2010-05-02].
 75. HANS ZIMMER, WALLY PFISTER, „TOY STORY 3,” AND „IRON MAN 2” TAKE HOLLYWOOD AWARDS HONORS (ang.). Hollywood Awards. [dostęp 2010-09-16].
 76. Peter Knegt: „Social Network,” „Scott Pilgrim” Lead Wacky Satellite Awards (ang.). Indie Ware. [dostęp 2010-12-20].
 77. Corinne Heller: Teen Choice Awards 2010: Check out the nominees (ang.). On The Red Carpet. [dostęp 2010-08-08].
 78. Ross Miller: 2010 Scream Award Nominations (ang.). Screen Rant. [dostęp 2010-01-09].
 79. SCREAM AWARDS 2010 WINNERS (ang.). spike.com. [dostęp 2011-09-01].
 80. NOMINEES & WINNERS 2011 (ang.). PeoplesChoice.com. [dostęp 2012-11-29]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 81. Rick Marshall: 'Iron Man 2' Nabs Only Oscar Nomination Of 2010 Comic Book Movies – Should There Have Been More? (ang.). MTV. [dostęp 2011-01-25].
 82. 2011 MTV Movie Awards (ang.). MTV. [dostęp 2011-06-05].
 83. Brendan Bettinger: INCEPTION, LET ME IN, TRON, and THE WALKING DEAD Top the 2011 Saturn Award Nominations (ang.). Collider. [dostęp 2011-02-23].
 84. ASCAP Honors Top Film and Television Music Composers at 26th Annual Awards Celebration (ang.). ascap.com. [dostęp 2011-06-23].
 85. OTRC: BET AWARDS 2011: FULL LIST OF NOMINEES (ang.). abc7.com. [dostęp 2016-12-26].
 86. Motion Picture Sound Editors announce nominees for the Golden Reel Awards (ang.). Los Angeles Times. [dostęp 2011-01-21].
 87. SFX Awards Nominations 2011 (ang.). awardsandwinners.com. [dostęp 2016-12-26].
 88. 9th Annual VES Awards (2010) (ang.). visualeffectssociety.com. [dostęp 2016-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 89. a b Germain Lussier: Marvel’s Iron Man 3 Flies Into IMAX 3D (ang.). marvel.com. [dostęp 2013-06-22].
 90. Anthony Breznican: Marvel One-Shot: First Look at Ben Kingsley's Mandarin encore in 'All Hail the King' short film -- EXCLUSIVE (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2014-01-09].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Robert Downey, Jr. SDCC 2014 (cropped).jpg
Autor: Gage Skidmore, Licencja: CC BY-SA 2.0
Robert Downey, Jr. speaking at the 2014 San Diego Comic Con International, for "Avengers: Age of Ultron", at the San Diego Convention Center in San Diego, California. Please attribute to Gage Skidmore if used elsewhere.
Jon Favreau 2012.jpg
Autor: Genevieve, Licencja: CC BY 2.0
Jon Favreau in 2012
Samuel L. Jackson SDCC 2014 (cropped 2).jpg
Autor: Gage Skidmore, Licencja: CC BY-SA 2.0
Samuel L. Jackson speaking at the 2014 San Diego Comic Con International, for "Avengers: Age of Ultron", at the San Diego Convention Center in San Diego, California. Please attribute to Gage Skidmore if used elsewhere.
'Iron Man 2'.svg
"Iron Man 2" (movie)
Sam Rockwell (8279227257).jpg
Autor: gdcgraphics, Licencja: CC BY-SA 2.0
Toronto International Film Festival 2012
Jon Favreau at Edwards Air Force Base.JPG
Col. William Thorton (right), 412th Test Wing commander, talks to Jon Favreau (left), "Ironman II" director and Col. Jerry Gandy (middle), 95th Air Base Wing commander, during a break from the shooting of "Ironman II".
Gwyneth Paltrow face.jpg
Autor: Jared Purdy, Licencja: CC BY-SA 3.0
Rostro de la actriz Gwyneth Paltrow
Mickey Rourke Tribeca 2009 Shankbone.jpg
Autor: David Shankbone , Licencja: CC BY 3.0
Mickey Rourke at the 2009 w:Tribeca Film Festival for the premiere of City Island. Photographers blog post about the event for this photo.
Wikimedal POL.svg
Autor: Olek Remesz (wiki-pl: Orem, commons: Orem), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Wikimedal, ze wstążką w kolorach polskiej flagi. Symbol Artykułu na Medal na Polskiej Wikipedii.
Disambig.svg
Symbol wieloznaczności