Italica

Widok na część ruin miasta rzymskiego
(c) Diego Delso, CC BY-SA 4.0
Amfiteatr w Itálice
Jedna z mozaik w Casa de Planetarium

Italica – miasto założone przez rzymskiego wodza Scypiona Afrykańskiego jako osada dla weteranów drugiej wojny punickiej. Aktualnie stanowisko archeologiczne na terenie gminy Santiponce, w pobliżu Sewilli. W Italice urodził się cesarz rzymski Trajan i wychowywał się usynowiony przez Trajana cesarz Hadrian.

Historia

Italica została założona w 206 p.n.e.[1] przez Scypiona Afrykańskiego. Urodzony tutaj Trajan zbudował pierwsze w mieście marmurowe świątynie[2]. Jego następca Hadrian wzniósł tzw. nowe miasto[1], którego pozostałości są udostępnione zwiedzającym.

W okresie największego rozkwitu w mieście żyło około 10 000 osób. Italica była zamieszkana w okresie panowania Wizygotów, jednakże po zdobyciu Andaluzji przez Arabów miasto opuszczono, spełniało tylko rolę kamieniołomu. W XVII wieku było wielokrotnie zalewane przez rzekę Gwadalkiwir i w końcu zostało zapomniane. Po ponownym odkryciu w 1781[1] roku rozpoczęto prace archeologiczne. Na początku XIX wieku w Itálice przebywali marszałek Francji Nicolas Jean de Dieu Soult i książę Wellington przeprowadzając prace wykopaliskowe. Na początku XX wieku rząd Hiszpanii zlecił rozpoczęcie systematycznych prac wykopaliskowych – znaleziska trafiały do Muzeum Archeologicznego w Sewilli. Z okazji Wystawy Światowej w Sewilli w 1992 roku część obiektów takich jak mozaiki, amfiteatr poddano gruntownej renowacji.

Ruiny

  • amfiteatr o wymiarach 160 na 137 metrów, zaliczany jest największych w Cesarstwie Rzymskim. Trzypoziomowe trybuny mieściły 25 000 widzów. W centralnej części zachowały się pozostałości magazynu zlokalizowanego pod areną;
  • termy;
  • Dom Ptaków (hiszp. Casa de Pájaros), nazwany tak od mozaik zawierających przedstawienia ptaków;
  • Dom Planetarium (hiszp. Casa de Planetarium), dom z mozaikami przedstawiającymi znaki zodiaku i bóstwa reprezentujące planety.

Przypisy

  1. a b c Globtroter – Hiszpania południowa i zachodnia, Madryt. Warszawa: Wydawnictwo Hachette Livre Polska sp. z o.o., 2007, s. 112. ISBN 978-83-7448-705-4.
  2. Praca zbiorowa: Przewodniki Wiedzy i Życia – Sewilla i Andaluzja. Wyd. II. Warszawa: Hachette Livre Polska sp. z o.o., 2008, s. 132. ISBN 978-83-7448-633-0.

Bibliografia

  • Brigitte Hintzen-Bohlen: Sztuka i Architektura – Andaluzja. Warszawa: Wydawnictwo Philip Wilson, 2008, s. 132-136. ISBN 978-3-8331-5106-4.


Media użyte na tej stronie

Anfiteatro de las ruinas romanas de Itálica, Santiponce, Sevilla, España, 2015-12-06, DD 34-45 PAN HDR.JPG
(c) Diego Delso, CC BY-SA 4.0
Amfiteatr w starożytnym rzymskim mieście Italica, obecnie Santiponce koło Sewilli w Hiszpanii. Zdolny pomieścić 25.000 widzów amfiteatr zbudowano w czasie rządów cesarza Hadriana (117–138) i był on jednym z największych amfiteatrów w Cesarstwie Rzymskim. Natomiast Italica była pierwszym miastem rzymskim w Hispanii. Została założona w 206 p.n.e. przez Scypiona Afrykańskiego Starszego, aby mogli się tam osiedlić weterani II wojny punickiej przeciwko Hannibalowi i Kartagińczykom.
View on Italica, Santiponce Andalucia Spain.JPG
View over archeological site in Italica, Santiponce, Andalucia, Spain
Mosaics in Casa de Planetarium Italica Santiponce Andalucia Spain.JPG
One of the mosaics of Casa de Planetarium in Italica