Iwan Klun

Autoportret

Iwan Klun (ros. Иван Васильевич Клюн, właściwie Klunkow), (ur. 20 sierpnia / 1 września 1873 we wsi Bol’szyje Gorki w guberni włodzimierskiej, zm. 13 grudnia 1943 w Moskwie – rosyjski malarz awangardowy, zwolennik Suprematyzmu i Konstruktywizmu.

Urodził się w rodzinie wiejskiego cieśli. W roku 1881 wraz z rodziną przeniósł się na Ukrainę, a stąd w roku 1890 do ziem polskich zaboru rosyjskiego.

Studia artystyczne rozpoczął w Warszawie i w Kijowie, utrzymując się z zawodu księgowego.

W roku 1898 zamieszkał w Moskwie, ucząc się 1990-1905 malarstwa w pracowniach Ilii Maszkowa, Fiodora Rehrberga i W. Fischera, a w latach 1907-1914 w Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu.

Początkowo znajdował się pod silnym wpływem symbolistów, zwłaszcza Michaiła Wrubla, od roku 1913 pod wpływem Malewicza przeszedł nagle na pozycje awangardy petersburskiej.

W latach 1910-1914 uczestniczył w wystawach grupy „Sojuz Mołodioży” wraz z Dawidem Burlukiem, Kazimierzem Malewiczem, Władimirem Tatlinem i innymi artystami awangardy.

W roku 1915 przystąpił do założonej przez Malewicza grupy “Supremus”.

Po rewolucji październikowej został kierownikiem Centralnego Biura Wystaw Sztuk Pięknych przy Ludowym Komisariacie Oświaty, w latach 1918-1921 wykładał na Wchutiemasie.

Do połowy lat dwudziestych XX wieku tworzył obrazy abstrakcyjne, później jego twórczość zdominowało malarstwo francuskie, kopiował nawet z reprodukcji obrazy Pablo Picasso, Juan Gris, Georges Braque.

Od połowy lat trzydziestych zmuszony był zająć się malarstwem socrealistycznym, co nie przyniosło mu sukcesów.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Klyun.jpg
Художник-авангардист Иван Васильевич Клюн (Клюнков). Автопортрет.