Iwan Rembałowycz

Iwan Rembałowycz
Іван Семенович Рембалович
Kropywa
ilustracja
pułkownik
Data i miejsce urodzenia

28 stycznia 1897
Horodnia

Data i miejsce śmierci

8 września 1950
Iwano-Frankiwsk

Przebieg służby
Lata służby

1915–1950

Siły zbrojne

Coat of Arms of Russian Empire.svg Armia Imperium Rosyjskiego
Coat of Arms of UNR-1.svg Armia Czynna Ukraińskiej Republiki Ludowej
 Ukraińska Powstańcza Armia
Flag of the Schutzstaffel.svg Waffen-SS

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
wojna domowa w Rosji,
II wojna światowa

Odznaczenia
Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie) Krzyż Zasługi Wojennej II klasy z mieczami (III Rzesza)

Iwan Semenowycz Rembałowycz, ukr. Іван Семенович Рембалович ps. „Kropywa” (ur. 28 stycznia 1897 w miejscowości Horodnia, zm. 8 września 1950 w Stanisławowie) – ukraiński wojskowy (podpułkownik), dowódca 1 kompanii batalionu saperów w 14 Dywizji Grenadierów SS, pułkownik i komendant szkoły oficerskiej Ukraińskiej Armii Powstańczej.

Życiorys

Brał udział w I wojnie światowej w szeregach armii rosyjskiej. Następnie służył w ukraińskich oddziałach narodowych, jakie powstały pod koniec wojny. Od wiosny 1918 dowodził ochronną sotnią pieszą w Horodni. Następnie był kolejno oficerem 20 pułku konnego, dywizjonu konnego w korpusie Strzelców Siczowych, dowódcą zwiadu konnego 1 zaporoskiej dywizji strzeleckiej, a następnie korpusu zaporoskiego, oficerem sztabowym w sztabie 9 Armii Armii Czynnej Ukraińskiej Republiki Ludowej, szefem operacyjnego oddziału w sztabie 4 kijowskiej dywizji. Służbę wojskową zakończył w stopniu podpułkownika.

W okresie międzywojennym przebywał na emigracji. Podczas II wojny światowej podjął współpracę z Niemcami. W 1943 przeszedł kurs saperski, po czym został dowódcą 1 kompanii batalionu saperów w 14 Dywizji Grenadierów SS. W lutym – marcu 1944 walczył z polską partyzantką w rejonie LubaczówZamośćTomaszów Lubelski w ramach SS-Kampfgruppe „Beyersdorf”. Po rozwiązaniu grupy bojowej w marcu tego roku, powrócił w szeregi macierzystej dywizji. Awansował do stopnia Waffen-Hauptsturmführera der SS. W lipcu został ciężko ranny w ciężkich walkach z Armią Czerwoną pod Brodami. Po wyleczeniu wstąpił do Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA), przyjmując pseudonim „Kropywa”. Dostał stopień pułkownika. Zorganizował szkołę oficerską UPA w Karpatach, zostając jej komendantem. 6 listopada 1949 został aresztowany przez Sowietów. Skazano go na karę śmierci, wykonaną 8 września 1950.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Coat of Arms of Russian Empire.svg
Central element of the Russian imperial coat of arms.
RUS Order św. Stanisława (baretka).svg
Baretka Orderu św. Stanisława.
RUS Order św. Anny (baretka).svg
Baretka Orderu św. Anny.
RUS Order św. Włodzimierza (baretka).svg
Baretka Orderu św. Włodzimierza.
Coat of Arms of UNR-1.svg
Autor: Alex Tora, Licencja: CC BY-SA 2.1 jp
Coat of arms of UNR
Ivan Rembolovych.jpg
Іван Ремболович
DEU KVK 2 Klasse swords BAR.svg
Baretka: Wojenny Krzyż Zasługi z Mieczami II Klasy (III Rzesza).
OUN-r Flag 1941.svg
Flag of Bandera group of Organization of Ukrainian Nationalists (OUN-B) adopted in April 1941