Iwo
Iwo, Iwon – imię męskie pochodzenia germańskiego (ewentualnie celtyckiego). Wywodzi się najprawdopodobniej z języka staro-wysoko-niemieckiego iwa oznaczającego „drzewo cisowe”, „łuk z cisowego drewna” lub wierzba, ewentualnie bretońska (iroszkocka) forma imienia Jan będąca zapożyczeniem z jęz. greckiego od Ιωάννης. Forma Iwon powstała pod wpływem łacińskim. W Polsce imię Iwo zanotowano już w 1206 roku. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Iwo w 2017 r. zajmował 97. miejsce w grupie imion męskich[1].
Według SGKPiKS; Iwo, Iwon, Iwik, dawne imię, częste w Wielkopolsce i Małopolsce w epoce piastowskiej, stanowi źródłosłów nazw: Iwanowice, Iwonowice, Iwony, Iwonie, Iwowe, Iwiczne, które należy wyróżniać od podobnych nazw utworzonych od rusińskiej formy imienia Jan (Iwan), która znana była również w epoce piastowskiej.
Żeński odpowiednik: Iwona
Iwo imieniny obchodzi 19 maja, 4 września, 27 października i 23 grudnia.
Znane osoby o imieniu Iwo:
- Iwo z Bretanii, święty
- Ivo Andrić, bośniacki pisarz
- Iwo Białynicki-Birula
- Iwo Jaworski
- Ivo Karlović
- Iwo Odrowąż
- Iwo Cyprian Pogonowski
- Iwo Pawłowski
- Ivo Pešák
- Ivo Pogorelić
- Iwo Wojciechowski
- Iwo Zaniewski
Zobacz też:
- Sant’Ivo alla Sapienza – kościół w Rzymie
Przypisy
- ↑ Statystyka imion za 2017 rok – podsumowanie. gov.pl. [dostęp 2018-02-11].
Media użyte na tej stronie
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.