Ixbalanque i Hunahpu

Bohaterscy Bliźniacy
(c) Herb Roe, CC BY-SA 3.0
Bohaterscy Bliźniacy
lla przedstawiająca dwóch braci. Głowa Hunahpu osadzona jest na pice a na dole pilnuje jej jego brat Ixbalanque

Ixbalanque, Xbalanque – (Mały Jaguar, Pani Jaguarów) w mitologii Majów Kicze bóg (lub bogini) Księżyca i Hunahpu (Jeden Strzelec z Dmuchawki), bóg solarny.

Razem bliźniacy tworzyli parę bogów twórców cywilizacji, znanych jako Bohaterscy Bliźniacy[1]. Ich matką była Ixquic, która została zapłodniona śliną Hun-Hunahpu.

Bracia brali udział w walce sił dobra i zła. Ich walka miała symboliczny charakter i była przedstawiona jako walka z ciemnymi siłami Podziemia – Xibalbą na placu gry w ullamaliztli. Kiedy w Domu Nietoperzy w wyniku przegranej głowę stracił Hunahpu, Ixbalanque musiał sam grać przeciwko drugiej stronie. Odcięcie głowy Hunahpu miało symbolizować „śmierć słońca” a jednocześnie powrót do życia boga kukurydzy oraz walkę księżyca z siłami ciemności. Odzyskanie głowy przez brata i jego czuwanie nad nią to symbol odrodzenia słońca oraz możliwość zapełnienia kiełkowania kukurydzy. Gdy słońce znikało za horyzontem, Ixbalanque samotnie bronił ludzkość przed potworami nocy. Miało to tłumaczyć następstwo dnia i nocy, a kolejne remisy na polu gry jego cykliczność. Gra w ullamaliztli w całej Mezoameryce miała takie samo magiczne znaczenie. Była aktem narodzin słońca i jego dobroczynnego dla ziemi działania[2].

Bracia w mitach

Istnieje inna wersja powyżej historii. Bracia bliźniacy wyzwali na pojedynek władcę Podziemia a powodem było wymierzone przeciwko nim przymierze zawarte pomiędzy Pramatką Mam a bogiem zmarłych. W podróży do Podziemi, dzięki swej przebiegłości ominęli wszystkie zastawione na nich pułapki – płomienie w Komnacie Ognia i lodowate zimno w Komnacie Mrozu. Dopiero w Komnacie Nietoperza wampir śmierci, Camalotz, odciął głowę bogu Hunahpu. Głowa została wystawiona na placu do gry w piłkę. Brat Ixbalanque w zastępstwie nałożył bratu na szyję magiczną dynię. By odzyskać ucięta szyje, Hunahpu, namówił królika, aby ten, korzystając z zamieszania, schował się na placu zabawy w drzewie. Gdy mecz był w trakcie, bliźniak wymierzył w stronę kryjówki piłkę a królik w tym samym momencie zaczął szaleńczy bieg. Bogowie Podziemia, myśląc że to piłka pognali za nim. Te chwilę wykorzystał Ixbalanque i oddał bratu głowę. W ten sposób bracia wygrali i wygrywali we wszystkich innych potyczkach aż do chwili, gdy władza bóstw Podziemia nie miała nadrzędnej władzy nad ludźmi.

Wierzono, że pod postacią jednego z gatunków małp ukazali się ludziom boscy bliźniacy Ixbalanque i Hunahpu ucząc ludzkość rzemiosła, gry na flecie i pisma. W Popul Vuh bóstwa te zostały przedstawione pod postaciami małp zarówno jako istoty dobrotliwe, jak i bezwstydne, przynoszące nieszczęście, nieustannie manifestując siłę swojej seksualności.

Istnieje także mit jak boscy bracia bliźniacy walczyli z mitycznym ptakiem – papugą Uucub K’aquix, który przez swoją chciwość i zarozumiałość postanowił cały świat uczynić poddanym sobie. Aby składano mu ofiary oszukał wszystkich ludzi, podając się za ucieleśnienie Słońca i Księżyca. Jednak w rzeczywistości jego kolorowe upierzenie odbijało tylko światło słoneczne, co doprowadziło do jego oślepienia. Bliźniacy dowiedziawszy się o oszuście wypowiedzieli mu walkę a po zwycięstwie na nowo wprowadzili dawny ład na ziemi.

Inną oryginalną rzeczą u Indian Quiche była płciowość głównego bóstwa – Księżyca. Na całym terytorium zajmowanym przez plemiona Majów, księżyc posiada atrybuty żeńskie i jest małżonką słońca. W Popl Vuh jest natomiast, wyjątkowo, rodzaju męskiego. Według badacza kultury, E. Thomsona, słońce ma imię Ixbalangue a księżyc Hunahpu, na Jukatanie identyfikowany z gwiazdą poranną. Wiele innych imion występujących w Popol Vuh ma imiona związane z kalendarzem, który do dzisiaj odgrywa olbrzymią rolę w wielu regionach.

Przypisy

  1. Timothy Laughton: Majowie. Życie, legendy i sztuka, National Geografic, Wydawnictwo G+RBA, Warszawa 2002, ISBN 978-83-89019-20-2
  2. T. Federico w „Simbolismo del Juego de la pelota en el Popol Vuh, Estudios de cultura maya”, t. IX s 117, Mexico 1973r

Bibliografia

  • Mity i legendy z całego świata. Świat Książki. ISBN 83-7227-798-2.
  • M. I A. Zielińscy Indiańskie wierzenia i obyczaje Wrocław 1974
  • Tedlock, Dennis, Popol Vuh, Księga Majów, Wydawnictwo HELION, Gliwice, 1996, ISBN 978-83-246-0764-8
  • Timothy Laughton: Majowie. Życie, legendy i sztuka, National Geografic, Wydawnictwo G+RBA, Warszawa 2002, ISBN 978-83-89019-20-2

Media użyte na tej stronie

Hero Twins.JPG
Autor: Lacambalam, Licencja: CC BY-SA 4.0
This image shows the Maya Hero Twins, known from the Sacred Book of the Maya, the Poopol Wuuj: Junajpu and Xbalanq´e. Painted by Lacambalam. Motif taken from an ancient Maya ceramic.
Izapa stela25.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Drawing of Izapa Stela 25 taken from Japanese Wikipedia where "This image has been released into the public domain by the copyright holder, its copyright has expired, or it is ineligible for copyright. This applies worldwide."
Craig C style shell gorget Spiro HRoe 2005.jpg
(c) Herb Roe, CC BY-SA 3.0
Photo of an engraved shell gorget with S.E.C.C. imagery from Spiro Mounds Oklahoma.