Iximché

Ruiny miasta

Iximché – prekolumbijskie stanowisko archeologiczne położone w północno-zachodniej części departamentu Chimaltenango w Gwatemali, ok 3 km na południe od miasta Tecpán. Stolica późnoklasycznego królestwa Majów z plemienia Kaqchikel.

Nazwa

Nazwa miasta wywodzi się od majańskiej nazwy drzewa Brosimum alicastrum[1], i słów ixim i che, które oznaczają „drzewo kukurydziane”[2]. Z kolei przybyli na miejsce Hiszpanie nadali mu nazwę Gwatemala, którą zaczerpnęli od słowa Quauhtemallan pochodzącego z języka nahuatl i oznaczającego „zalesioną ziemię”[3]. Ponieważ hiszpańscy konkwistadorzy założyli swoją pierwszą stolicę w Iximché, przyjęli dla niego nazwę w języku używanym przez ich meksykańskich sojuszników mówiących właśnie w języku nahuatl[3].

Opis

Mapa centrum miasta

Miasto położone jest w głębokimi wąwozie. Jego centrum od dzielnicy mieszkaniowej dzieli fosa obronna oraz mur. W jego obrębie znajdują się co najmniej dwie świątynie, pałace elit oraz dwa boiska do gry w piłkę. Budynki rozlokowane są wokół czterech dużych placów ceremonialnych (A, B, C i D) oraz dwóch mniejszych. Zbudowane są z kamienia, pierwotnie były również otynkowane i pomalowane, a część z nich ozdobiona była freskami w stylu Mixtec-Puebla. Budowle wzniesiono w tzw. stylu Epi-Toltec, jednak wyraźnie widać wpływy meksykańskie[4].

Historia

Wojny z Kicze

Wyżyny Gwatemali, przez lata były zdominowane przez ludy Kicze, Kaqchikel i Tzutuhil. Jednak w drugiej połowie XV wieku zaczęło dochodzić do konfliktów, zwłaszcza między dawniej sprzymierzonymi Kicze i Kaqchikel, co zmusiło tych ostatnich do wycofania się do obecnego departamentu Chimaltenango. Tam między 1470 a 1485 rokiem założyli swoją nową stolicę Iximché.

Obszerny opis pochodzenia i podbojów Kaqchikelów oraz historii ich miasta zawierają Roczniki Kaqchikelów (Anales de los Cakchiqueles), spisane wkrótce po hiszpańskim podboju Gwatemali[3][1].

Według zawartych tam relacji władcy Kaqchikel, Hun-Toh i Wuqu-Batzʼ służyli wielkiemu królowi Kicze, Kʼiqʼabowi z tak oddaną lojalnością, że nagrodził ich królewskimi tytułami Ahpo Sotzʼil i Ahpo Xahil oraz dał możliwość rządzenia swoim ludem[3]. Jednak synowie Kʼiqʼaba stali się zazdrośni o rosnącą władzę Kaqchikelów i wzniecili bunt przeciwko ojcu, który poważnie nadszarpnął jego autorytet. W konsekwencji podbite przez Kicze ludy wykorzystały okazję i wyrwały się z jego zwierzchnictwa[3].

Również poważne konsekwencje miał drobny incydent, do którego doszło w stolicy Kicze, Qʼumarkaj. Jeden z wojowników tego ludu usiłował zabrać chleb kobiecie z plemienia Kaqchikel, która sprzedawała go na targu. Jednak kobieta odmówiła i przepędziła go kijem. W wyniku tego zdarzenia Kaqchikelowie zażądali stracenia wojownika, z kolei arystokracja Kicze zażądała ukarania sprzedawczyni. Gdy Kaqchikelowie odmówili jej wydania, możnowładcy Kicze skazali Hun-Toha i Wuqu-Batzʼa na śmierć wbrew woli króla Kʼiqʼaba. Ten jednak ostrzegł Kaqchikelów i poradził im, by uciekli ze stolicy. Władcy wyprowadzili swoich ludzi ze stolicy Kicze i założyli własną stolicę w Iximché. Dokładna data tego wydarzenia nie jest znana, ale uważa się, że nastąpiło to między 1470 a 1485 rokiem[3]. Kaqchikelowie porzucili natomiast swoją poprzednią stolicę Chiavar (przypuszczalnie to współczesne Chichicastenango), ponieważ znajdowała się ona zbyt blisko Qʼumarkaj[5].

Kʼiqʼab do końca życia powstrzymywał swoich możnowładców przed wznieceniem wojny z Kaqchikelami, dając swoim dawnym sojusznikom czas na założenie nowego królestwa i przygotowanie jego obrony. Po śmierci Hun-Toha, nowym władcą został jego syn Lahuh-Ah. Gdy zmarł w 1488 roku, jego następcą został Kablahuh-Tihax. Drugim współwładcą został syn Wuqu-Batzʼa, Oxlahuh-Tzʼ[3].

Obaj królowie około 1491 roku odnieśli zwycięstwo nad Kicze, gdy pojmali jego władców i złożyli w ofierze wraz z wysokiej rangi wojownikami oraz arystokracją. To jednak wywołało bunt dwóch klanów Kaqchikelów, Akahal i Tukuche, ale władcy dwa lata później zdławili rebelię[3].

23 lipca 1508 roku zmarł Oxlahuh-Tzʼiʼ, a jego następcą został jego syn Hun-Iqʼ. Natomiast Kablahuh-Tihax zmarł 4 lutego 1509 roku, a władzę przejął jego syn Lahuh-Noh. Przez kolejną dekadę nowi władcy kontynuowali wojny z królestwem Kicze. W 1512 roku aztecki władca Montezuma II wysłał posłańców do Kaqchikelów, ostrzegając przed przybyciem Hiszpanów na Jukatan[3].

W 1519 roku miasto nawiedziła plaga, która spowodowała wiele zgonów. Prawdopodobnie była to ospa przywieziona przez Hiszpanów. Po tym, jak aztecka stolica Tenochtitlán została zdobyta przez hiszpańskich konkwistadorów w 1521 roku, Kaqchikelowie wysłali posłańców do Hernána Cortésa z propozycją sojuszu[3].

11 sierpnia 1521 roku Belehe Qat i Cahi Imox zostali nowymi królami Iximché po śmierci poprzednich władców[6].

Hiszpańska inwazja

Ruiny świątyń

Kiedy w 1524 roku hiszpański konkwistador Pedro de Alvarado przybył na tereny dzisiejszej Gwatemali królestwa Majów były osłabione wewnętrznymi konfliktami i plagami chorób przywiezionych z Europy. Na początku 1524 roku całkowicie pokonał Kicze, zniszczył stolicę Qʼumarkaj oraz stracił jego władców. Królowie Iximché postanowili wejść w sojusz z Hiszpanami i wspomóc ich swoimi wojownikami w pokonaniu sąsiedniego królestwa Tzʼutuhil. Konkwistadorzy zatrzymali się w Iximché jedynie na krótko po czym ruszyli w dalej. Do stolicy Kaqchikelów powrócili 23 lipca 1524 roku[3].

Szybko zaczęli domagać się w hołdzie złota, co pogorszyło dotychczasowy sojusz, a w ostateczności doprowadziło do jego zerwania i wojny. W wyniku tego część mieszkańców porzuciła miasto i uciekła do lasów oraz na wzgórza[3].

Kilka lat później, 9 lutego 1526 roku, grupa szesnastu hiszpańskich dezerterów spaliła pałac królewski, splądrowała świątynie i uprowadziła kapłana, o co Kaqchikelowie oskarżyli Pedro de Alvarado[2].

W tym samym roku konkwistador Bernal Díaz del Castillo wraz z innymi członkami wyprawy Hernána Cortésa do Hondurasu zatrzymał się w Iximché. Według jego opisu domy w mieście wciąż były w doskonałym stanie. Była to ostatnia relacja z zamieszkałego jeszcze miasta[2].


Przypisy

  1. a b The Ancient Cakchiquel Capital of Iximché. penn.museum. [dostęp 2022-04-27]. (ang.).
  2. a b c Adrian Recinos: Memorial de Solalá, Anales de los Kaqchikeles; Título de los Señores de Totonicapán. Piedra Santa, 1998, s. 19,81. ISBN 978-0-8061-2861-0.
  3. a b c d e f g h i j k l Linda Schele, Peter Mathews: The Code of Kings: The language of seven Maya temples and tombs. Simon & Schuster, 1999, s. 292, 296-297. ISBN 978-0-684-85209-6.
  4. Joyce Kelly: An Archaeological Guide to Northern Central America: Belize, Guatemala, Honduras, and El Salvador. University of Oklahoma Press, 1996, s. 192-193. ISBN 84-8377-006-7.
  5. Jorge F. Guillemín: Iximché: Capital del Antiguo Reino Cakchiquel. Tipografía Nacional de Guatemala, 1965, s. 25.
  6. George F. Guillemin: The Ancient Cakchiquel Capital of Iximche. University of Pennsylvania Museum of Archaeology and Anthropology, 1967, s. 35.

Media użyte na tej stronie

Iximche guatemala 2009.JPG
Autor: chensiyuan, Licencja: CC BY-SA 4.0
Iximche Guatemala Maya Ruins 2009
Iximche map.jpg
Autor: Simon Burchell, Licencja: CC BY-SA 3.0
Map of the site core of the Maya ruins of Iximche. After Jorge R. Guillemin 1965, Iximché: Capital del Antiguo Reino Cakchikel, p.25.
Iximché.JPG
Ruins of Iximche, Late Postclassic capital of the Kaqchikel Maya until 1524. Tecpán Guatemala, Chimaltenango Department, Guatemala. The two main buildings are the temples Structure 1 and Structure 2.