Izauria
Izauria (gr. Ἰσαυρία) – starożytna kraina w południowej Azji Mniejszej. Obecnie jej większość leży w granicy tureckiej gminy Bozkır w prowincji Konya.
Z Izaurii miał pochodzić cesarz Leon III, ale w rzeczywistości urodził się on w Syrii.
Etymologia
Nazwa wywodzi się prawdopodobnie z jęz. luwijskiego, którym posługiwali się Luwijczycy, jedno z plemion zamieszkujących państwo Hetytów, graniczące z Izaurią od północnego wschodu. Jednocześnie swoją nazwę kraina zawdzięcza dwóm starożytnym miejscowościom: Isaura Palaea (gr. Ίσαυρα Παλαιά "Stara Izauria") i Isaura Nea (gr. Ίσαυρα Νέα "Nowa Izauria), wzniesionym przez lokalną ludność.
Historia
Początkowo Izauria była niezależną krainą, rozciągającą się od gór Taurus na południu po Likaonię na północy i wschodzie. Od zachodu graniczyła z Pizydią.
W okresie nowego państwa, nad granicę nadciągnęli Hetyci ale prawdopodobnie nie wkroczyli do Izaurii. Pierwszymi zdobywcami byli Lidyjczycy, którzy wykorzystali upadek państwa asyryjskiego, postępujący mocno w VII w. p.n.e. i opanowali zachodnią i środkową część Azji Mniejszej. Kres okupacji lidyjskiej nastąpił w 547 p.n.e., kiedy to król Lidii Krezus wszczął wojnę z perskim władcą Cyrusem II Wielkim i został rozbity, a państwo zajęte przez wroga. Izauria pozostawała częścią Persji do czasów Aleksandra Wielkiego.
Na przełomie 334 i 333 p.n.e. do Azji Mniejszej wkroczyła armia grecko-macedońska Aleksandra III Macedońskiego i podbiła całą perską Anatolię (a więc także Izaurię). Po rozpadzie imperium Aleksandra, Izauria weszła w skład państwa jednego z jego diadochów – Seleukosa, jako jego część wysunięta najbardziej na zachód. Izauria stała się wtedy kraina graniczą z państwami Lizymacha (na zachodzie) i Ptolemeusza I (na południu).
Upadające państwo seleucydzkie nie zdołało utrzymać kontroli nad zachodnimi granicami i rejon ten zagarnęło państwo Pergamonu. W I w p.n.e. zaczęła narastać zależność od Rzymian, choć początkowo formalnie zwierzchność ta przypadała Galatom (z woli Rzymu). Podział cesarstwa rzymskiego w 395 sprawił, że Izauria znalazła się w Cesarstwie wschodniorzymskim ze stolicą w Konstantynopolu. W tym okresie, w latach 492-97 Izauria zbuntowała się (tzw. wojna izauryjska), ale cesarz Anastazjusz I zdołał zakończyć powstanie.
W końcu XII w. Izaurię wraz z innymi terenami Azji Mniejszej podbili Seldżukidzi, a w 1390 Turcy Osmańscy i od tego czasu Izauria nieprzerwanie pozostaje w Turcji.
Bibliografia
- Feld Karl, Barbarische Bürger. Die Isaurier und das Römische Reich, Berlin 2005;
- Smith William, Dictionary of Greek and Roman Geography, t. 2., London 1857.
Media użyte na tej stronie
Picture of a map of the region of what is now Turkey from the 15th Century. I own this map, having purchased it, and have all official documentation regarding its authenticity.
Asia Minor.
- Including Pontus, Cappadocia, Cilicia, Pisidia, Lycia, Caria, Lydia, Mysia, Bithynia, Paphlagonia, Phrygia, and Crete.
- "These color maps are 11" x 13.5" when printed at 300dpi. They were copied from an original 1886 Ginn & Company Classical Atlas designed by mapmaker Keith Johnston. These maps are completely Public Domain and can be used absolutely without restriction or even sold commercially without my permission. (There is slight distortion caused by the age of the original and merging the scans (two scans per map)" Information from http://www.snible.org/greek/