Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”
Państwo

 Polska

Siedziba

Bydgoszcz

Data założenia

1992

Rodzaj stowarzyszenia

izba gospodarcza

Status

związek pracodawców

Zasięg

Polska

Prezes

Dorota Jakuta

Członkowie

449

Nr KRS

0000006623

brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba Izby w Bydgoszczy

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” – organizacja samorządu gospodarczego, reprezentująca przedsiębiorstwa branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce.

Działalność

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” jest jedyną organizacjąsamorządu gospodarczego w branży wodno-kanalizacyjnej w Polsce, jedną z najliczniejszych izb branżowych w Polsce. W jej skład wchodzi 454 członków zwyczajnych i 30 stowarzyszonych[1]. W dużej części są to firmy zajmujące się odprowadzaniem ścieków i zaopatrywaniem w wodę miast i gmin[2].

Działalność Izby opiera się na kilku płaszczyznach: doradczej, prawnej, międzynarodowej, wydawniczej, szkoleniowej i lobbingowej. Jednym z podstawowych zadań jest również działanie na rzecz ochrony środowiska[1]. Izba jest Członkiem Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie oraz Europejskiej Unii Krajowych Stowarzyszeń Dostawców Wody i Usług Odprowadzania Ścieków EUREAU w Brukseli[2].

Od 1993 roku Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” corocznie w Bydgoszczy organizuje Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji „Wod-Kan”, najważniejsze w Polsce i jedne z głównych w Europie. Od 1999 co trzy lata organizowane są Kongresy Wodociągowców Polskich[1].

Historia

Z inicjatywą powołania jednostki samorządu gospodarczego wodociągowców wystąpiło w 1992 na spotkaniu w Sulejowie 45 dyrektorów firm wodociągowo-kanalizacyjnych[2]. Powołano 17-osobowy zespół założycielski, na czele którego stanął Józef Wiśniewski, dyrektor Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy. W grupie członków-założycieli znalazło się m.in. Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych[2]. Akt założycielski podpisało 14 września 1992 roku 126 członków reprezentujących komunalne przedsiębiorstwa wodociągowe oraz inne firmy związane z branżą wodociągowo-kanalizacyjną. Prezesem został Roman Wiertelak z Kalisza, a dyrektorem Józef Wiśniewski z Bydgoszczy. Pierwsza siedziba Izby mieściła się na placu Weyssenhoffa, potem przy ul. Sielanka 18, od 1997 w willi przy ul. Kasprowicza 2 w Bydgoszczy[2].

W 1993 zorganizowano po raz pierwszy Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji „Wod-Kan”. W ciągu kilku lat stały się one największymi w Bydgoszczy i jednymi z większych w Europie targów branżowych[2].

Izba uczestniczyła w pracach komisji sejmowych i senackich nad ustawami dotyczącymi prawa wodnego, o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Powołała również i sponsorowała Polską Fundację Ochrony Zasobów Wodnych oraz organizowała wiele konferencji naukowo-technicznych poświęconych problematyce wodociągowo-kanalizacyjnej i ochronie środowiska[2]. Izba wspiera również wydawnictwa naukowe, wydaje własne publikacje i kwartalnik „Wodociągi Polskie”. Ważną dziedziną działalności są szkolenia branżowe[2].

16 i 17 września 1999 zorganizowano I Kongres Wodociągowców Polskich w Bydgoszczy[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” – Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, www.igwp.org.pl [dostęp 2017-11-18].
  2. a b c d e f g h i Naszą siłą jest integracja branży wodociągowej. 10-lecie Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, [w:] Kalendarz Bydgoski 2002.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Bdg IzbaGosp Wodociagi Polskie3 4-2015.jpg
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Willa ul. Kasprowicza 2 róg ul. Markwarta w Bydgoszczy (1927-1929, siedziba Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie)